Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Zrób to z pomocą kleju do drewna

Klej do drewna: Twoja stolarka bez gwoździ i wkrętów

Mężczyzna pracuje w warsztacie stolarskim. Stoi przy stole trzymając element z drewna.

Odpowiednio dobrany klej do drewna pomoże Ci stworzyć naprawdę trwałe wiązania. Jednak nie wszystkie kleje do drewna nadają się do wszystkich zastosowań. Oto, co musisz wiedzieć, aby wybrać odpowiedni produkt i prawidłowo z niego korzystać.

W tym artykule:

Klej do drewna: podstawy

Klejenie jest ważną częścią wielu projektów z wykorzystaniem drewna. Jednak dopasowanie najlepszego kleju do drewna do konkretnego zadania nie zawsze jest łatwe. Oto, co musisz wiedzieć, aby zdecydować, jaki klej do drewna najlepiej sprawdzi się w Twoim projekcie.

Najpopularniejszym rodzajem kleju do drewna jest klej z polioctanu winylu (PVA). Do tego typu należą typowe kleje biało-żółte, czyli tzw. „kleje stolarskie”. Może on być wykorzystywany przy wielu różnych – ale nie przy wszystkich – projektach.

Wymagane materiały
Mężczyzna łączy ze sobą dwa drewniane elementy przy pomocy kleju do drewna.
Kiedy łączysz deski za pomocą kleju do drewna upewnij się, że krawędzie idealnie do siebie przylegają

Klej skórny wytwarzany jest z produktów pochodzenia zwierzęcego. Może występować w postaci płynnej lub granulek, płatków lub arkuszy, które należy rozpuścić w wodzie. Musi być podgrzany i nałożony pędzlem, następnie skleja się i gęstnieje podczas stygnięcia.

Żywica epoksydowa zazwyczaj składa się z dwóch oddzielnych składników: utwardzacza i żywicy. Obie części miesza się ze sobą, tworząc wiązanie chemiczne, które po stwardnieniu jest wodoodporne i dobrze wypełnia szczeliny. Niektóre epoksydy utwardzają się wolno, jednak ich niewątpliwą zaletą jest to, że to jedne z najsilniejszych dostępnych klejów do drewna. Jeśli szukasz epoksydu, który jest łatwy w aplikacji i świetnie współpracuje z drewnem, wypróbuj Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min, który zapewni szybkie i trwałe wiązanie.

Kleje poliuretanowe to rodzaj kleju aktywowanego wilgocią, który podczas wysychania spienia się w bardzo sprężysty klej.

W przypadku większości projektów drewnopochodnych Pattex Klej do drewna Standard będzie solidnym wyborem.

Wskazówki od ekspertów

Co to jest klej PVA do drewna i jak działa?

Klej z polioctanu winylu (PVA) jest klejem syntetycznym i najpopularniejszym rodzajem kleju do drewna. Jest bezbarwny i bezwonny. Klej PVA najlepiej układa się w obszarach o dobrej cyrkulacji powietrza i szybko schnie w temperaturze pokojowej. Nie wszystkie kleje PVA do drewna są wodoodporne, więc sprawdź instrukcję swojego produktu.

Kleje PVA doskonale nadają się do stosowania z substancjami o wysokiej porowatości, takimi jak drewno. Klej do drewna PVA został specjalnie opracowany, aby wnikać w włókna drewna, dzięki czemu wiązania klejowe mogą być nawet mocniejsze niż samo drewno.

Mężczyzna używa zacisku stolarskiego, aby skleić deski klejem do drewna pod kątem prostym.
Zacisk stolarski pozwoli Ci upewnić się, że klej do drewna utworzy silne wiązanie i połączy elementy pod właściwym kątem

Jak używać kleju do drewna?

Jeśli będziesz postępować ostrożnie, dobierzesz odpowiedni klej do drewna i będziesz pracować zgodnie z procedurami podczas schnięcia produktu, klejenie drewna może okazać się nie tylko skuteczne, ale i banalnie proste. Wykonaj te proste czynności chcąc użyć kleju PVA i innych klejów do drewna.

1. Nałóż klej na obie powierzchnie klejonego drewna. Użyj szmatki, aby natychmiast wytrzeć wszelkie wycieki lub przelewy.

2. Rozprowadź klej do drewna cienką, spójną warstwą za pomocą pędzla lub plastikowej pacy.

3. Ściśnij obie części razem. Możesz lekko przesuwać powierzchnie w przód i w tył, aby zapewnić równomierną warstwę oraz uwolnić powietrze spomiędzy powierzchni, które może powodować szczeliny.

4. Użyj zacisku typu G, aby zabezpieczyć elementy.

5. Odczekaj pozostawiając sklejone powierzchnie nieruchomo dociśnięte przez zalecany czas podany w instrukcji produktu.

6. Zeszlifuj zaschnięty nadmiar kleju.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować