Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Usuwanie kleju z ubrań

Jak w kilku krokach usunąć klej z ubrań

Kobieta próbuje zdrapać plamę zaschniętego kleju z jeansów.

Klej na Twoich ulubionych dżinsach? Wiedza o tym, jak usunąć klej z ubrania, jest w niektórych okolicznościach zbawienna. Poznaj nasze wskazówki!

W tym artykule:

Jak usunąć klej z materiału?

Jeżeli doświadczyłeś chwili grozy  rozlewając klej na swoje ulubione dżinsy — możesz odetchnąć. Usuwanie kleju z ubrania nie jest trudne. Są szanse na to, że uratujesz sytuację, a wszystko, czego potrzebujesz, aby usunąć klej, znajdziesz pod ręką w domu! Po prostu weź narzędzie do skrobania i trochę acetonu, czyli zmywacza do paznokci. Te dwie rzeczy pozwolą Ci usunąć klej z każdej tkaniny.

Wskazówka: jeśli rozlałeś klej na koszulę, nie spiesz się, aby go usunąć. Pozwól mu całkowicie wyschnąć przed wykonaniem jednej z poniższych procedur.

Wymagane materiały

 

Kobieta próbuje wyczyścić koszulę poplamioną klejem, pocierając plamę wacikiem nasączonym acetonem.
Aceton to jeden ze skuteczniejszych sposobów na usunięcie kleju z ubrania

Wskazówki od ekspertów

Jak usunąć klej z ubrania – krok po kroku

  1. Zeskrob klej. Użyj twardego przedmiotu, np. krawędzi łyżki, aby zeskrobać większe kawałki kleju.
  2. Użyj acetonu. Jeżeli skrobanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, sprawdź jak materiał reaguje na aceton, nanosząc jego niewielką ilość w mało widocznym miejscu. Jeżeli tkanina reaguje dobrze na tę substancję, namocz wacik w acetonie i nałóż go na miejsce zabrudzone klejem.
  3. Wypierz. Jeśli na materiale pozostało jeszcze trochę kleju, użyj środka do usuwania plam i włóż go do pralki.

 Twój przedmiot powinien być jak nowy!

Jak usunąć klej z twardego materiału albo butów

Usunięcie kleju z twardych materiałów albo butów najlepiej wykonać metodą skrobania lub zamiast acetonu sięgnąć po miskę ciepłej wody z mydłem. Delikatnie wyszoruj, na przykład szczoteczką do zębów, aż wszystko zostanie usunięte.

Jak usunąć klej z delikatnego materiału

Jeśli klej zabrudził delikatniejszy materiał jak np. pościel, musisz podejść do tego trochę inaczej. Po prostu namocz przedmiot na noc w zimnej wodzie, a następnie masuj obszar delikatnym detergentem do prania.

Kobieta moczy poplamioną tkaninę w szklanej miseczce z wodą.
Cienkie tkaniny warto najpierw namoczyć w wodzie, co pomoże usunąć klej z materiału bez uszkodzenia jego delikatnej struktury

Jeśli zabrudzona klejem odzież jest szczególnie delikatna, zanieś ją do pralni chemicznej, aby uchronić ją przed dalszymi uszkodzeniami.

Jak usunąć klej z ubrań? Zacznijmy od tego, jak uniknąć rozlania kleju!

Zawsze warto wiedzieć jak i czym usunąć klej z ubrania. Możesz być jednak o krok do przodu i po prostu wiedzieć, jak unikać rozlania kleju.

Najprostszym sposobem na uniknięcie rozlania kleju jest wybór odpowiedniego produktu. Dobrym wyborem będzie np. Pattex S.O.S. Super Klej Power Żel, którego żelowa formuła zmniejsza prawdopodobieństwo kapania i rozlewania, a także umożliwia wysychanie bez konieczności jego dociskania. Sprawdzi się również zastosowanie produktu, którego opakowanie będzie ograniczało rozlewnie się kleju jak np. Pattex S.O.S. Super Klej z pędzelkiem. Dzięki wygodnej buteleczce klej ten nie rozlewa się, a pędzelek zapewnia łatwą i czystą aplikację. 

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować