Skip to Content
5 minut do końca artykułu
Koniec problemów z klejeniem szkła

Czym skleić szkło z drewnem: Wybierz właściwy klej do swojego projektu

Kobieta mocuje drewniany uchwyt do szklanych drzwiczek szafki.

Zastanawiasz się, czym przykleić szkło do drewna? Mamy odpowiedź! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, który klej będzie najlepszy do Twojego zadania.

W tym artykule:

Czym skleić szkło z drewnem: Różne kleje do różnych zadań

Szkło może być materiałem trudnym do klejenia ze względu na jego nieporowatą powierzchnię. Da się je jednak przykleić do drewna za pomocą odpowiedniego produktu. Zanim sięgniesz po przypadkowy klej, zastanów się nad następującymi sprawami:

  • Czy potrzebujesz elastycznego wiązania?
  • Czy przedmiot będzie narażony na działanie wody lub wahania temperatury?
  • Czy klej musi być przezroczysty po wyschnięciu?

Poniżej znajdziesz przegląd różnych typów klejenia z wykorzystaniem szkła i drewna oraz najlepsze produkty, które polecamy do tych zastosowań.

Wymagane materiały

 

Kobieta używa kostki z papierem ściernym, aby wygładzić powierzchnię drewnianego uchwytu.
Zanim nałożysz klej i skleisz szkło z drewnem, zacznij od wygładzenia powierzchni drewnianego elementu

Klejenie szkła do drewna: Małe i średnie prace

Jakim klejem skleić drewno z elementami szklanymi? Do małych i delikatnych przedmiotów, takich jak ramki do zdjęć, ozdoby czy figurki, możesz użyć z powodzeniem super kleju, który po wyschnięciu jest przezroczysty i ma sztywną siłę wiązania. Dobrym wyborem będzie w takim przypadku Pattex S.O.S. Super Klej z pędzelkiem, który sprawdzi się szczególnie w projektach wymagających łatwej, czystej i precyzyjnej aplikacji.

Aby uzyskać gwarancję doskonałego efektu klejenia i wypełniania, wybierz wypełniający szczeliny klej do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych z łatwym w użyciu aplikatorem - Pattex TOTAL.

Jeśli potrzebujesz wyjątkowej siły kleju, ale z elastycznym wiązaniem, które wytrzymuje ekstremalne warunki, najbardziej odpowiedni będzie klej kontaktowy Pattex Repair Extreme.

Czym skleić szkło z drewnem: Duże prace

W przypadku bardziej zaawansowanych klejeń   szkła i drewna, takich jak budowanie mebli lub dekoracji ogrodowych, będziesz potrzebować kleju o mocnym, sztywnym wiązaniu. Najlepszym wyborem do uzyskania bezspoinowego połączenia szkła z drewnem jest Pattex ONE FOR ALL Crystal.

Klej ten cechuje odporność na wodę, wilgoć i inne warunki atmosferyczne. Jest przezroczysty, co wpływa na estetykę projektu, ale można go malować w celu dopasowania koloru.

Wskazówki od ekspertów

Klej do szkła i drewna nałożony na spód uchwytu.
Klej do szkła i drewna aplikuj precyzyjnie na drewnianą powierzchnię – jest przezroczysty, więc po wyschnięciu nie będzie go widać

Jak przykleić szkło do drewna klejem epoksydowym?

W przeciwieństwie do super klejów, kleje epoksydowe wymagają specjalnego przygotowania przed nałożeniem. Podpowiadamy czego potrzebujesz, żeby rozpocząć prace.

Jak przykleić drewno do szkła za pomocą kleju epoksydowego?

  1. Zacznij od zmatowienia gładkich powierzchni za pomocą papieru ściernego lub piaskarki.
  2. Przygotuj klejone powierzchnie. Umyj szkło wodą z mydłem, a następnie osusz. Drewno musi być całkowicie suche. Wstępnie dopasuj części.
  3. Przygotuj klej epoksydowy do aplikacji zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.
  4. Aplikuj klej na obie powierzchnie. Dociśnij części do siebie.
  5. Natychmiast usuń nadmiar spływającej cieczy. Przytrzymaj klejone elementy przez min. 5 minut. Sprawdź w instrukcji   producenta, po jakim czasie uzyskasz pełne utwardzenie.
  6. Po zakończonej pracy wytrzyj końcówkę strzykawki do czysta. Cofnij nieco tłok i załóż zatyczkę na aplikator.
  7. Posprzątaj pozostałości kleju. Jeśli masz fragmenty utwardzonego kleju, które wymagają usunięcia, po prostu odetnij je ostrym ostrzem lub przetrzyj acetonem. Uwaga: aceton nie jest kompatybilny ze wszystkimi materiałami, dlatego sprawdź jego działanie w niewidocznym miejscu zanim nałożysz go na powierzchnię drewnianą.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować