Skip to Content
8 minut do końca artykułu
Czysta szyba bez śladu kleju

Jak usunąć klej z szyby, czyli nieskazitelne szkło bez plam i rys

Jak usunąć klej z szyby, czyli nieskazitelne szkło bez plam i rys

Pozostałości kleju na powierzchni szkła tworzą nieestetyczne, lepkie plamy, które przyciągają brud. Dowiedz się, jak usunąć klej z szyby i przywrócić jej nieskazitelny wygląd.

W tym artykule:

Jak usunąć klej z szyby – podstawy

Niezależnie od tego, czy chodzi o pozostałości kleju, taśmy klejącej, naklejki lub etykiety, czyszczenie szkła z lepkich zabrudzeń wymaga zastosowania odpowiednich technik i materiałów. Poniżej znajdziesz nasze ulubione metody na usuwanie kleju z szyb i innych powierzchni szklanych.

Wymagane materiały

Jak usunąć klej z szyby przed związaniem?

Podczas przeprowadzania drobnych napraw zdarza się, że nadmiar kleju zabrudzi szybę okienną, stół, podłogę czy inną powierzchnię. Jego usunięcie – tak, by nie spowodować większych szkód – może być wyzwaniem. Jedno przetarcie ściereczką, a na szybie pozostanie lepki osad, którego już nie pozbędziesz się ze swojego okna, stolika czy innej szklanej powierzchni. Dlatego, jeśli przez przypadek rozlejesz klej na szybę, nie śpiesz się – działaj z głową!

  • Sprawdź rodzaj kleju. Niektóre popularne białe kleje bez problemu oderwą się od powierzchni albo odejdą pod wpływem gorącej wody. Silniejsze kleje, jak np. Pattex FIX Extreme Power, będą wymagały nieco więcej wysiłku. Kluczem jest poznanie właściwości produktu jeszcze przed rozpoczęciem prac. 
  • Czas ma kluczowe znaczenie. Znacznie trudniej jest usunąć z szyby klej, który już związał. Dlatego, jeśli to możliwe, zacznij usuwać go z szyby, gdy jest jeszcze świeży. Najlepiej, jeśli uda Ci się pozbyć większości kleju, zanim stwardnieje.
  • Ścierka i gorąca woda. Pierwszym krokiem powinno być użycie gorącej wody i miękkiej szmatki. Wielokrotnie pocieraj powierzchnię, powtarzając aż do całkowitego usunięcia pozostałości. Pamiętaj, że ciepło jest Twoim sprzymierzeńcem – warto zacząć od przyciśnięcia gorącej ścierki do kleju, co pomoże go zmiękczyć i ułatwi usuwanie.
  • Lód. Jeśli ciepło nie zadziała, wypróbuj metodę z lodem. Wystarczy, że przyciśniesz do kleju kostkę lodu, by go zamrozić. Wtedy możesz delikatnie zdrapać materiał za pomocą noża, uważając przy tym, by nie porysować szklanej powierzchni.
  • Rozpuszczalniki. Alkohol, zmywacz do paznokci, popularny preparat wielofunkcyjny w sprayu, ocet czy benzyna – to produkty, które pomogą Ci usunąć klej z szyby, kiedy sama woda nie wystarczy. Nałóż je na powierzchnię za pomocą ścierki, a następnie zetrzyj razem z klejem.

Jak usunąć z szyby klej po zaschnięciu?

Klej po zastygnięciu będzie znacznie trudniejszy do usunięcia. Mimo to możesz z sukcesem oczyścić z niego szybę, korzystając z podobnych metod, co w przypadku zmywania ze szkła mokrego kleju.

  • Spirytus salicylowy, benzyna lub zmywacz do paznokci. Te rozpuszczalniki czynią cuda, jeśli chodzi o usunięcie kleju i jego pozostałości z szyb okiennych. Stosuj je oszczędnie – wystarczy skoncentrowana ilość nałożona w odpowiednim miejscu.
  • Rozcieńczalnik do farb lub uniwersalny smar w sprayu. Te produkty doskonale wnikają w klej, co umożliwia łatwiejsze oderwanie go od szkła. Spryskaj nimi zaschnięty klej, odczekaj chwilę, by zaczęły działać, a następnie wyszoruj powierzchnię szmatką.
  • Ocet. Zwykły ocet doskonale sprawdzi się do usuwania pozostałości po taśmie klejącej. Wystarczy przetrzeć nim zabrudzenie, a następnie wypolerować szybę szmatką.
  • Środki o działaniu odtłuszczającym. Szukaj odtłuszczaczy przeznaczonych do usuwania smaru i oleju silnikowego – dobrze sprawdzą się również do zmywania pozostałości naklejek, etykiet czy klejów.

Bezpieczne zdrapywanie kleju z szyby

Jak usunąć klej z szyby okiennej, jeśli powyższe metody zawiodą? W takim wypadku możesz spróbować ręcznie zdrapać klej i jego pozostałości.

  • Zeskrob uporczywy klej. Aby zdrapać zabrudzenia, możesz użyć plastikowej skrobaczki, żyletki albo noża segmentowego. Wykonuj płynne ruchy ostrzem, uważając, aby nie porysować szkła.
  • Rozpuszczalnik i skrobanie. Użyj rozpuszczalnika, aby osłabić wiązanie, a następnie zeskrob klej przy użyciu jednego z powyższych narzędzi. Koniecznie wybierz wytrzymałe narzędzie, które nie pęknie pod naciskiem.
  • Wełna stalowa. Namocz wełnę stalową w wodzie z mydłem i mocno potrzyj nią klej. Uważaj jednak, by nie zarysować powierzchni szkła.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować