Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Naprawiaj, nie wyrzucaj

Klej do gliny, czyli jak naprawić uszkodzoną ceramikę

Mężczyzna trzyma w dłoniach pomarańczowy, ceramiczny świecznik pęknięty na pół.

Ukochany element domowej ceramiki wyszczerbił się lub pękł? Nic się nie martw, z klejem do gliny łatwo przywrócisz cenny przedmiot do życia. Pęknięta donica, ułamane ucho ulubionego kubka czy wyszczerbiony bibelot – wyjaśniamy, czym skleić glinę w kilku prostych krokach!

W tym artykule:

Klej do gliny – do czego służy?

Ceramika jest wszechstronnym i pięknym materiałem. Ma jednak jedną sporą wadę: bardzo łatwo ją uszkodzić. Nieważne, jak ostrożnie się z nią obchodzimy – wystarczy jedno małe wyślizgnięcie lub nadtłuczenie, by Twój ukochany wazon lub miska na owoce skończyły z wyszczerbionym brzegiem.

Niezależnie od tego, czy uszkodzony przedmiot stanowił drogi zakup lub był pamiątką z wakacji, jego zastąpienie może okazać się kosztowne albo nawet niemożliwe. W takim wypadku ratunkiem będzie klej do gliny. Dzięki najnowocześniejszym formułom i innowacyjnym aplikatorom, najlepsze kleje do gliny naprawiają przedmioty tak skutecznie, że te wyglądają na niemal całkowicie nowe.

Wymagane materiały
Uszkodzony ceramiczny wazon w kształcie kaktusa stoi na biurku, a obok leży kilka długopisów.
Klej do gliny pozwoli naprawić nawet największe uszkodzenia tak, że nie będzie po nich śladu

Wskazówki od ekspertów

Jak używać kleju do gliny?

Wypadki się zdarzają! Jednak nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Z dobrym klejem do naczyń glinianych naprawa jest znacznie łatwiejsza niż zakup nowego przedmiotu. Aby przywrócić stłuczoną ceramikę do życia, postępuj według poniższej instrukcji:

1. Wyczyść powierzchnię. Chcąc uzyskać najmocniejsze wiązanie, jakie ma do zaoferowania dany klej do gliny, zacznij od usunięcia kurzu i zabrudzeń z wszystkich potłuczonych elementów. Możesz to zrobić za pomocą płynu do mycia naczyń z gorącą wodą, ale upewnij się, że dokładnie spłukałeś pianę. Następnie dokładnie osusz powierzchnię przed przejściem do kolejnego kroku.

2. Przymierz elementy. Wyłóż wszystkie fragmenty stłuczonego przedmiotu i przymierz je do siebie, tak by wiedzieć, w jaki sposób złożyć je ze sobą podczas klejenia.

Na stole stoi nowoczesny, jasnozielony wazon. Jest wyszczerbiony, a odłamane fragmenty leżą obok.
Zanim zaaplikujesz klej do gliny na wyszczerbioną krawędź, przymierz do siebie elementy pękniętego przedmiotu

3. Sklej stłuczony przedmiot. Aplikuj małą ilość kleju do gliny  na krawędź jednego fragmentu i delikatnie dociskając, połącz go z krawędzią innego pasującego fragmentu. Przytrzymaj przez 1-2 minuty, aż klej zwiąże.

4. Usuń nadmiar kleju. Jeśli przy dociskaniu spomiędzy elementów wyciekł klej, poczekaj, aż wyschnie, a następnie delikatnie zdrap go krawędzią ostrego noża lub żyletką. Możesz też użyć wacika nasączonego w acetonie lub zmywaczu do paznokci. Przyciśnij go do pozostałości kleju na kilka minut, aby zmiękczyć wiązanie, dzięki czemu łatwiej będzie go zdrapać.

Popękana ceramika – czym skleić glinę?

Jeśli stłukł Ci się przedmiot o wartości sentymentalnej lub po prostu coś, czego używasz na co dzień, koniecznie zastosuj najwyższej jakości klej do naczyń glinianych. My proponujemy Pattex S.O.S. Super Klej Power Żel. Jego żelowa formuła działa na wielu różnych powierzchniach, po wyschnięciu jest przezroczysta i tworzy skuteczne wiązanie bez użycia zacisków. Nadaje się też do pracy na płaszczyznach pionowych, ponieważ nie kapie i nie spływa. Poręczna tubka pozwala na łatwe wyciśnięcie optymalnej ilości produktu.

You need to accept cookies to play this video

Wyszczerbiony brzeg miski lub ukruszony fragment ceramicznej figurki z łatwością przykleisz za pomocą Pattex S.O.S. Super Klej z pędzelkiem. Jego aplikator w formie pędzelka pozwala na precyzyjne nakładanie produktu nawet na bardzo małe powierzchnie. Dodatkowo, jest odporny na wodę i temperaturę, dzięki czemu wiązanie zachowuje trwałość podczas mycia w zmywarce.

Do wyjątkowo wymagających zastosowań najlepiej sięgnąć po klej epoksydowy, który zapewni silne wiązanie odporne na wodę, wilgoć i warunki atmosferyczne. Klej Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min będzie idealnym produktem na przykład do sklejenia glinianej donicy stojącej na zewnątrz domu. Ten dwuskładnikowy klej do gliny po wyschnięciu staje się przezroczysty, a spoinę można bez przeszkód malować, szlifować, polerować czy nawet w niej wiercić.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować