Skip to Content
7 minut do końca artykułu
Jak kłaść boazerię drewnianą

Jak kłaść boazerię drewnianą jak profesjonalista?

Jak kłaść boazerię drewnianą jak profesjonalista?

Nauka montażu boazerii jest prosta. Nasz przewodnik pokaże Ci jak mocować boazerię drewnianą i wskaże potrzebne materiały. Dodaj odrobinę ponadczasowego piękna do każdego pomieszczenia w swoim domu!

W tym artykule:

Jak mocować boazerię drewnianą: Zasady dotyczące koloru i wysokości

Boazerię wynaleziono jeszcze zanim domy posiadały termoizolację. Pierwotnie służyła jako sposób na utrzymanie wilgoci z dala od ścian. W dzisiejszych domach boazeria pełni funkcję czysto dekoracyjną. Choć nie służy żadnemu praktycznemu celowi, jest pięknym i eleganckim elementem każdego pomieszczenia.

Boazeria występuje w różnych kolorach i materiałach. Najważniejszą rzeczą przy wyborze materiału i koloru jest dopasowanie go do stylu wykończenia pomieszczenia.

Historycznie boazeria nie powinna przekraczać 1/3 wysokości pomieszczenia, zatrzymując się na poręczy krzesła. W ostatnich latach projektanci łamią jednak te zasady i montują panele boazeryjne, które wydłużają długość ściany. Wybierając swój ulubiony styl boazerii, pamiętaj, że jasne kolory i krótsze boazerie powiększą pomieszczenie. Podczas gdy ciemniejsze kolory i dłuższe boazerie sprawią, że pokój o standardowym rozmiarze będzie wyglądał na mniejszy.

Wymagane materiały

Wskazówki od ekspertów

Jak kłaść boazerię drewnianą: krok po kroku

Po wybraniu stylu boazerii, zmierzeniu przestrzeni i zakupie materiałów możesz przystąpić do pracy. Oto jak mocować boazerię drewnianą:

  1. Dokonaj pomiarów. Zmierz i zaznacz ściany, na których chcesz zamontować boazerię. Podczas tworzenia planu weź pod uwagę framugi drzwi, listwy przypodłogowe, poręcze krzeseł i gniazdka elektryczne.
  2. Dopasuj. Przytnij boazerię i wstępnie dopasuj części, aby upewnić się, że wszystko jest wyrównane.
  3. Oczyść i osusz wszystkie powierzchnie przed nałożeniem kleju.
  4. Zaaplikuj produkt. Nanieść klej pionowo po obwodzie panelu. Nie nakładaj kleju na cały panel, zawsze trzymaj się pionowych pasm kleju. Klej powinien znajdować się około 3 cm od krawędzi panelu i pionowo w odstępach co 15 cm.
  5. Przyklej. Odwróć panel i przymocuj go wzdłuż wcześniej zaznaczonych linii.
  6. Powtarzaj proces, aż wszystkie panele będą na swoim miejscu.
  7. Przymocuj listwy przypodłogowe i wykończeniowe do górnej i dolnej części boazerii.

Jak zamontować boazerię drewnianą za pomocą odpowiedniego kleju

Boazerię można tworzyć z różnych materiałów, takich jak płytki, drewno, tworzywa sztuczne, płyta wiórowa i inne. Jeśli szukasz kleju, który pasuje do wielu powierzchni, sięgnij po klej Pattex Fix Extreme Power. Zyskuje przyczepność już po 1 sekundzie, a jego właściwości wypełniania szczelin sprawiają, że dobrze pasuje do nierównych ścian i można go również użyć do montażu boazerii na płycie gipsowo-kartonowej. 

W przypadku boazerii drewnianej świetnie sprawdzi się klej montażowy Pattex Fix Drewno stworzony do mocowania drewna, gipsu, listew, paneli oraz gzymsów lub Pattex Fix Decor o podobnym zastosowaniu. Jeśli potrzebujesz mniejszej porcji kleju sięgnij po Pattex Fix Super, dzięki któremu uzyskasz taki sam efekt. Natomiast jego niewielka tuba sprawdzi się równie dobrze w przypadku drobnych napraw lub poprawek, jak i pełnowymiarowych montaży. 

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować