Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Daj przedmiotom nowe życie!

Jak kleić – zastosowania, techniki i pomysły na szybkie naprawy!

Jak kleić – zastosowania, techniki i pomysły na szybkie naprawy!

Liczba sposobów na użycie kleju jest nieskończona. Nasz przewodnik wyjaśnia, jak skleić praktycznie wszystko. Jeśli nie masz pewności, jakiego kleju użyć do konkretnego projektu, zapoznaj się z naszym przewodnikiem i dowiedz się, jak kleić wszystko pod słońcem!

W tym artykule:

Wiele sposobów na użycie kleju?

Kleje mogą mieć różne formuły, zastosowania, konsystencje i moc. Niektóre kleje mają sztywne wiązanie, niektóre elastyczne. Niektóre są w postaci płynnej, inne to żele przeznaczone do wypełniania ubytków. Niektóre kleje są przeznaczone do drobnych prac, podczas gdy inne kleje pomogą Ci przy budowie domu.

Rodzaj potrzebnego kleju zależy od pracy, jaką masz do wykonania. Klej błyskawiczny, kleje kontaktowe i epoksydowe pasują przeważnie do mniejszych projektów, podczas gdy kleje montażowe/konstrukcyjne pasują do większych zadań. Wiedza o tym, jakie materiały łączysz, pomoże zawęzić opcje i wybrać najlepszy produkt.

Wymagane materiały

Jak kleić – instrukcja krok po kroku

Ponieważ istnieje tak wiele różnych rodzajów kleju do różnych prac, zawsze sprawdzaj na etykiecie indywidualne czasy utwardzania i instrukcje.

Bez względu na to, co masz do sklejenia, istnieje kilka podstawowych instrukcji, które są uniwersalne bez względu na rodzaj kleju, z którym pracujesz. Oto, co musisz wiedzieć.

  1. Przygotuj powierzchnie. Oczyść miejsca, które sklejasz, i upewnij się, że wszelkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Klej nie przywiera do tłustych, zabrudzonych powierzchni.
  2. Przygotuj produkt. Zdejmij nasadkę aplikatora i otwórz opakowanie.
  3. Przetestuj klej. Wypróbuj aplikację kleju na jednorazowej powierzchni, aby sprawdzić, czy jest dozowany w dobrym tempie.
  4. Aplikuj klej. Nałóż klej na jedną klejoną powierzchnię. Zazwyczaj nie ma potrzeby nakładania kleju na obie powierzchnie, z wyjątkiem przypadku użycia kleju kontaktowego.
  5. Połącz powierzchnie i trzymaj w miejscu aż do osiągnięcia początkowego czasu wiązania.
  6. Zamknij opakowanie. Po użyciu kleju szczelnie załóż nakrętkę lub dokładnie zamknij opakowanie, aby móc wykorzystać produkt w przyszłości.
  7. Przechowuj w pozycji pionowej w chłodnym miejscu.
  8. Odczekaj. Przed użyciem przedmiotu należy odczekać do pełnego utwardzenia.

Klejenie od A do Z – jaki produkt do jakiego zadania?

Do wymagających prac, takich jak budowa lub naprawa konstrukcji domu, potrzebujesz wytrzymałego kleju budowlanego. Wiele tego typu produktów wymaga zastosowania pistoletów do uszczelniania. Pattex Fix Extreme Power to świetny uniwersalny i niezwykle wytrzymały klej, który jest kompatybilny z różnymi zadaniami.

Do średnich prac, które wymagają mocnego, ale elastycznego i wodoodpornego wiązania, sprawdź linię klejów One For All. Ta grupa klejów występuje w różnych opcjach i łączy naprawdę szeroką gamę materiałów. Z pewnością nie zawiedziesz się działaniem tych produktów.

W przypadku małych prac, które wymagają precyzyjnego i mocnego chwytu, kleje błyskawiczne Pattex na pewno Cię nie zawiodą. Ta rodzina klejów występuje zarówno w formułach uniwersalnych, jak i specjalistycznych. Nawet jeśli sklejasz trudne do klejenia materiały, takie jak plastik czy ceramikę, porcelanę, metal czy szkło, Pattex ma dla Ciebie odpowiedni produkt.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować