Skip to Content
7 minut do końca artykułu
Wykończenie drzwi bez gwoździ

Wszystko, co musisz wiedzieć o montażu listew maskujących drzwi

Wszystko, co musisz wiedzieć o montażu listew maskujących drzwi

Z naszym przewodnikiem montaż listew maskujących drzwi jest banalnie prosty. Najlepsze jest to, że możesz wykonać go bez użycia gwoździ. Wyjaśnimy, jakich narzędzi potrzebujesz i jak osiągnąć doskonałe rezultaty.

W tym artykule:

Czego potrzebujesz do montażu listew maskujących wokół drzwi

Montaż listew wokół drzwi i okien stanowi atrakcyjny akcent w Twoim domu. Dodatkowo jest szybki i prosty.

Wymagane materiały

Wszystko, czego potrzebujesz, to odpowiednie narzędzia, oto Twoja lista:

 • Obudowa drzwi lub okna, drewno lub PCV
 • Klej budowlany
 • Pistolet do uszczelniania
 • Miarka lub ekierka
 • Ołówek
 • Piła ukosowa – dostępna do wynajęcia w większości sklepów z narzędziami
 • Okulary ochronne – jeśli sam przycinasz listwy
 

Wskazówki od ekspertów

Jak zamontować listwy maskujące do drzwi?

Przed zakupem listew maskujących drzwi sprawdź przestrzeń wokół ościeżnicy. Czy szczelina jest szeroka? A może jest sąsiednia ściana, która wymaga mniejszego paska wykończenia drzwi? Zmierzenie przestrzeni, z którą pracujesz pomoże dobrać odpowiedni rozmiar obudowy.

Gdy masz już wszystkie niezbędne narzędzia, montaż listew maskujących drzwi jest prosty! Oto, co musisz zrobić:

 1. Przyłóż listwy maskujące drzwi w miejscu montażu. Zostaw wystarczająco dużo miejsca na dole na dywan, płytki lub listwy przypodłogowe.
 2. Odmierz około 3 mm od wewnętrznej strony ościeżnicy. W tym miejscu krawędź obudowy będzie leżeć na ramie. Upewnij się, że obudowa nie koliduje z zawiasami drzwi lub innymi elementami po przeciwnej stronie.
 3. Zaznacz wykończenie w górnym rogu drzwi, aby wskazać, gdzie będziesz ciąć.
 4. Powtórz proces po drugiej stronie drzwi i górnej części.
 5. Przytnij. Posłuż się piłą ukośną i ostrożnie przytnij listwy maskujące drzwi pod kątem 45 stopni. Podczas wycinania elementu górnej części przytnij listwę nieco dłużej niż jest to potrzebne. Zawsze możesz odciąć więcej, jednak, gdy już dokonasz większego cięcia, nie będziesz mógł go cofnąć, zacznij więc od niewielkich!
 6. Wstępnie dopasuj elementy do siebie.
 7. Przygotuj klej. Podczas pracy z wąską listwą, przytnij aplikator, aby wycisnąć porcję o mniejszym rozmiarze i uniknąć wycieku kleju.
 8. Zaaplikuj klej. Poprowadź linię z kroplami kleju wzdłuż obudowy. Trzymaj klej mniej więcej 5 cm od krawędzi, aby zapobiec wyciekowi produktu.
 9. Zamontuj drzwi. Umieść obudowę drzwi na miejscu i przytrzymaj nieruchomo. Niektóre kleje pozwalają na pewien czas repozycjonowania. Pracuj szybko, aby zamontować pozostałe trzy strony, dopasowując je odpowiednio.
 10. Nie zapomnij o sprzątaniu. Jeśli doszło do wycieku kleju, oczyść powierzchnię ciepłą wodą z mydłem. Jeśli klej stwardnieje, odetnij jego nadmiar ostrym narzędziem lub pomaluj po wyschnięciu.
 11. Wiązanie kleju. Przed użyciem drzwi odczekaj, aż upłynie czas utwardzenia produktu.

Najlepsze produkty do montażu listew maskujących do drzwi i okien

Do montażu listew maskujących wokół drzwi i okien nie potrzebujesz gwoździ, wystarczy odpowiedni klej. Jeżeli zastanawiasz się czym przykleić listwy maskujące do drzwi zdecyduj się na najlepszy klej konstrukcyjny do projektów DIY bez gwoździ - Pattex Fix Extreme Power. Ten wszechstronny klej można stosować zarówno na powierzchniach suchych oraz wilgotnych, jeśli mają możliwość późniejszego wyschnięcia. Po całkowitym utwardzeniu możesz również pomalować klej farbami na bazie dyspersji akrylowej.

Montujesz listwy maskujące do drzwi wewnętrznych? Wypróbuj klej Pattex FIX Extreme Power, który nie emituje silnego zapachu, jak inne wytrzymałe kleje. 

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować