Skip to Content
4 minut do końca artykułu
Przyklejanie skóry do drewna

Czym przykleić skórę do drewna: Od biżuterii po naprawę mebli

Drewniane pudełka ozdobione kolorowymi prostokątami ze skóry.

Z tego przydatnego przewodnika dowiesz się, czym przykleić skórę do drewna. Podpowiadamy, który produkt będzie odpowiedni do Twojego zadania   i pokazujemy, jak łatwo skleić ze sobą te dwa materiały za pomocą kleju kontaktowego.

W tym artykule:

Czym przykleić skórę do drewna – wybór właściwego kleju

Klejenie skóry do drewna jest prostsze niż myślisz! Niezależnie od tego, czy jest to uszkodzony pasek, czy mebel, wystarczy odpowiedni klej, aby uzyskać doskonałe rezultaty. Oto zestawienie klejów wyspecjalizowanych do obu materiałów.

Wymagane materiały
Osoba przykłada prostokątny kawałek skóry do ścianki drewnianego pudełka.
Aby przykleić skórę do drewna, wytnij precyzyjnie odmierzony fragment i przymierz do miejsca, w którym chcesz ją zamocować

Super klej do łączenia skóry z drewnem

Przy drobnych pracach w modelarstwie, pracach dekoracyjnych lub naprawach małych przedmiotów, takich jak zabawki czy biżuteria ze skóry i drewna, sięgnij po Pattex S.O.S. Super Klej z pędzelkiem. Możesz być pewny, że uzyskasz silne wiązanie, a pędzelek zapewni Ci łatwą, czystą i precyzyjną aplikację.

Kleje kontaktowe – skuteczne mocowanie skóry do drewna

Jeśli chodzi o prace   o większej skali, takie jak naprawa mebli czy większych dekoracji, najlepszym sposobem przyklejenia skóry do drewna jest użycie kleju kontaktowego. Pattex Butapren jest bezbarwny po wyschnięciu i zapewnia doskonałą wytrzymałość nawet w przypadku często używanych przedmiotów, ponieważ jego spoina jest elastyczna i wodoodporna.

Innym klejem kontaktowym, który dobrze sklei drewno ze skórą jest Pattex Universal Classic. Klej ten doskonale nadaje się do projektów wewnętrznych, ponieważ nie zawiera szkodliwego toluenu i cykloheksanu. Nie jest bezbarwny, ale za to cechuje go wysoka odporność termiczna od -40°C do +110°C.

Całe szczęście, w przypadku większości domowych napraw do klejenia plastiku wystarczą Ci łatwo dostępne kleje błyskawiczne, takie jak Pattex S.O.S. Super Klej Power Żel. To idealny wybór do szybkich napraw plastikowych zabawek, akcesoriów czy dekoracji.

Osoba wygładza przyklejoną do pudełka skórę w kolorze niebieskim.
Kolorowe elementy będą wyglądać świetnie w nowoczesnym wnętrzu. Aby dobrze się prezentowały, po przyklejeniu skóry do drewna dokładnie je wygładź

Wskazówki od ekspertów

Jak przykleić skórę do drewna klejem kontaktowym?

Oto jak przymocować skórę do drewna za pomocą kleju kontaktowego Pattex Universal Classic:

  1. Oczyść obie powierzchnie i upewnij się, że klejone elementy są suche.
  2. Wstępnie dopasuj do siebie powierzchnie.
  3. Nałóż cienką warstwę kleju na obie powierzchnie za pomocą plastikowej lub drewnianej szpatułki.
  4. Odczekaj ok. 10-15 minut. W tym czasie rozpuszczalnik z kleju odparuje. Zapewnij odpowiednią wentylację. Po odparowaniu na powierzchni ma być widoczna równomierna warstwa kleju, która powinna być sucha w dotyku.
  5. Mocno dociśnij części do siebie. O sile klejenia decyduje siła docisku, a nie jego czas. Po dociśnięciu korekta nie jest już możliwa.
  6. Umyj narzędzia rozpuszczalnikiem od razu po zakończeniu klejenia.
  7. Pełna wytrzymałość spoiny osiągana jest po 3 dniach od klejenia.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować