Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Klejenie PLA od A do Z

Klej do druku 3D – czym kleić PLA?

Chcesz rozpocząć przygodę z drukiem 3D? Zacznij naukę od podstaw! Z naszego poradnika dowiesz się, czym kleić PLA i jaką technikę zastosować dla najlepszych rezultatów.

W tym artykule:

Najlepszy klej do druku 3D – jak wybrać odpowiedni?

PLA, czyli poliaktyd, to biodegradowalny plastik, który stał się jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do druku 3D. Nic dziwnego – jest to niedrogie tworzywo o wszechstronnym zastosowaniu. Z kolorowego filamentu PLA możesz stworzyć różnorodne dekoracje, akcesoria, zabawki i gadżety.

Wymagane materiały

Jeśli planujesz prace związan e z drukiem 3D, na pewno zastanawiasz się, czym najlepiej kleić PLA. To słuszne pytanie: nawet jeśli masz jasną wizję efektu, jaki chcesz uzyskać, bez dobrego kleju do druku 3D nie zajdziesz daleko. Będziesz potrzebować go, aby połączyć ze sobą poszczególne elementy projektu. A więc, który produkt będzie najlepszy do klejenia PLA?

Klej błyskawiczny i epoksydowy to jedne z najpopularniejszych typów spoiw stosowanych do tworzywa PLA. Sięgając po nie zawsze sprawdzaj instrukcję producenta, aby upewnić się, czy dany produkt jest kompatybilny z tym rodzajem plastiku.

Klej epoksydowy to mocne i trwałe spoiwo, które może dać znakomite rezultaty. Warto przy tym pamiętać, że wymaga on nieco więcej pracy, bo przed rozpoczęciem klejenia konieczne jest wymieszanie składników ze sobą. Dodatkowo, niektóre rodzaje klejów epoksydowych mogą się nagrzewać podczas wiązania i schnięcia, co zwiększa ryzyko uszkodzenia elementów z PLA.

Podsumowując, najlepszy klej do druku 3D to wysokiej jakości klej błyskawiczny. W porównaniu do innych produktów tego typu, taki klej ma wiele zalet:

 • Mocny i trwały
 • Łatwy w aplikacji
 • Szybka aplikacja i krótki czas schnięcia
 • Przezroczysty po wyschnięciu
 • Korzystna cena

W ofercie Pattex znajdziesz szeroki asortyment klejów błyskawicznych, a większość z nich doskonale nadaje się do tworzyw takich jak PLA. Naszym zdaniem, w pracach z użyciem technologii druku 3D najlepiej sprawdzi się Pattex S.O.S. Super Klej Power Żel. Ten uniwersalny, przezroczysty klej cyjanoakrylowy skutecznie połączy plastikowe elementy.

Gęsta formuła żelu i praktyczny aplikator sprawiają, że produkt jest niezwykle łatwy do nałożenia. Klej nie ścieka, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne i dokładne aplikowanie nawet niewielkiej ilości. Co więcej, Pattex S.O.S. Super Klej Power Żel jest supermocny i superelastyczny, a po wyschnięciu – całkowicie bezbarwny. Wszystko to sprawia, że ten klej błyskawiczny będzie idealnym wyborem do klejenia PLA.

Klejenie PLA krok po kroku

Gdy wiesz już, czym kleić PLA dla najlepszego efektu, możesz zabierać się do pracy. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak prawidłowo aplikować klej do druku 3D!

 1. Zbierz materiały. Oprócz kleju błyskawicznego, będziesz potrzebować papieru ściernego, a także rękawiczek i innego wyposażenia ochronnego, które zaleca producent. Na etapie sprzątania będziesz też potrzebować ściereczki, ciepłej wody z mydłem oraz acetonu.
 2. Przygotuj elementy z PLA. Powierzchnie muszą do siebie dobrze przylegać. Upewnij się, że są czyste i suche, a najlepiej – lekko szorstkie. Dla najlepszych efektów dobrze jest zmatowić klejone powierzchnie papierem ściernym, aby wzmocnić przyczepność.
 3. Aplikuj klej. Wyciśnij małą kroplę na jedną z klejonych powierzchni.
 4. Natychmiast ściśnij ze sobą plastikowe elementy i przytrzymaj tak przez około 20 - 80 sekund. Klej wiąże bardzo szybko, dlatego jeśli musisz skorygować ułożenie elementów, zrób to od razu.
 5. Pozostaw do wyschnięcia. Klej uzyska maksymalną moc wiązania w ciągu 12 - 24 godzin. Zalecamy pozostawić przedmiot do wyschnięcia na całą noc, zanim zaczniesz go używać. Szczegółowe informacje dotyczące czasu schnięcia znajdziesz w instrukcji produktu.
 6. Posprzątaj po pracy. Jeśli zdarzy Ci się przez przypadek poplamić element z PLA, zawsze możesz zmyć klej. Jeżeli jest jeszcze mokry, użyj miękkiej gąbeczki lub ścierki nasączonej w wodzie z mydłem, aby delikatnie zetrzeć plamę. Jeśli klej zdążył już wyschnąć, zamiast tego użyj acetonu. Pamiętaj jednak, że choć aceton świetnie sprawdza się do rozpuszczania kleju, może powodować odbarwienie materiału.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować