Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Najlepszy klej do tworzyw sztucznych

Klej do plastiku: wszystko co musisz wiedzieć

Osoba nakłada klej do plastiku na zepsute zapięcie w pomarańczowej torbie typu nerka.

Chcesz skleić elementy z tworzywa sztucznego i szukasz odpowiedniego kleju do plastiku? Dowiedz się jak wybrać i zastosować odpowiedni produkt!

W tym artykule:

Dobry klej do plastiku - jak wybrać odpowiedni

Plastik to materiał znajdujący niezliczone zastosowania, od zabawek po statki kosmiczne. Cechuje go wyjątkowa elastyczność i trwałość co sprawia, że jest niezwykle przydatny. Stwarza jednak trudności podczas klejenia. W kontakcie w tym materiałem wiele klejów może się bowiem rozpuścić lub nie związać prawidłowo. Dlatego dla powodzenia prac związanych z klejeniem plastiku niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego kleju dla konkretnego rodzaju tworzywa sztucznego.

Wymagane materiały

 

Torebka typu nerka leży na stole, ma pęknięte zapięcie. Osoba nakłada na nie aktywator do kleju w postaci pisaka.
Aby wzmocnić przyczepność przed nałożeniem kleju do plastiku, najpierw nałóż na powierzchnię aktywator w długopisie

W zastosowaniach komercyjnych wykorzystuje się wiele różnych rodzajów tworzyw sztucznych, z których każdy ma swoje odrębne właściwości. Znajomość tych typów pomaga zdecydować, jaki jest najlepszy klej do tworzyw sztucznych dla danego przypadku.

Najistotniejszą kwestią podczas doboru kleju do plastiku jest informacja czy produkt wykonany jest z polietylenu albo polipropylenu. Większość klejów nie nadaje się bowiem do scalania tego typu materiałów.

Najlepszy klej do twardego plastiku

Z polietylenu i polipropylenu wykonane są twarde tworzywa sztuczne o dużej gęstości, takie jak te używane do produkcji wiader, skrzynek lub pojemników. Zwykłe białe kleje, kleje do drewna lub zwykłe kleje do tworzyw sztucznych nie będą dobrze reagować ani tworzyć trwałych wiązań z tymi materiałami. Jeżeli szukasz kleju do zastosowania dla tego typu najtwardszych tworzywach sztucznych, wypróbuj Pattex S.O.S. Super Klej do plastiku. Jest bezbarwny, szybkoschnący i łatwy w użyciu.

Kobieta naprawia małą połamaną skrzynkę z plastiku, aplikuje na nią aktywator do kleju w pisaku.
Przedmioty z twardego plastiku są trudne do sklejenia, jednak aktywator nałożony przed aplikacją kleju do plastiku znacznie to ułatwi

Jaki klej do plastiku elastycznego?

Elastyczne tworzywa sztuczne są powszechnie stosowane w przedmiotach gospodarstwa domowego, takich jak buty czy zabawki. Ze sklejeniem tego typu produktów doskonale poradzi się szybkoschnący, bezbarwny Pattex S.O.S. Super Klej Uniwersalny. Łączy on większość tworzyw sztucznych z innymi typami materiałów takimi jak drewno, papier, metal czy ceramika. Jego spoiwa są wodoodporne i szybkoschnące, gdyż zajmuje to maksymalnie do 30 sekund. 

Wskazówki od ekspertów

Stosowanie kleju do plastiku - krok po kroku

Klejenie tworzyw sztucznych nie musi być trudne. Oto kilka wskazówek, które ułatwią łączenie plastikowych elementów.

  1. Oczyść plastikową powierzchnię. Przed klejeniem zawsze umyj plastik mydłem, użyj specjalistycznego środka do czyszczenia plastiku lub namocz plastik w alkoholu izopropylowym w celu jego oczyszczenia. 
  2. Dokładnie wysusz. Unikaj dotykania plastiku gołymi rękami, aby zminimalizować ewentualne zabrudzenie.
  3. Nałóż klej na jedną z klejonych powierzchni. Im cieńsza warstwa kleju tym szybsze i mocniejsze utwardzenie.
  4. Złącz klejone elementy i mocno dociśnij. Wszelkie zabrudzenia i nadmiar kleju powinny zostać natychmiast usunięte za pomocą Pattex S.O.S. Rozpuszczalnik do kleju.
  5. Obciąż klejone elementy. Zaleca się obciążenie klejonego elementu przez co najmniej 10 minut.
  6. Odczekaj 12-24 godzin. Po tym czasie klejony przedmiot uzyskuje pełną wytrzymałość.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować