Skip to Content
5 minut do końca artykułu
Różne materiały - jeden klej

Klejenie metalu z plastikiem za pomocą super kleju

Na stole w warsztacie leżą dwie plastikowe płyty i metalowe nogi, z których powstanie kolorowy stół

Klejenie metalu z plastikiem to niezbędny etap w wielu pracach rzemieślniczych, naprawczych i budowlanych, więc na pewno chcesz dowiedzieć się, jak zrobić to dobrze. Czytaj jak oraz czym najlepiej skleić metal z plastikiem, aby uzyskać trwały rezultat.

W tym artykule:
Osoba próbuje przykleić nogę od stołu do blatu z tworzywa. Zbliżenie na powierzchnię pokrytą klejem.
Nałóż klej do metalu i plastiku na jedną z powierzchni, a następnie mocno przyciśnij

Właściwy klej do metalu i plastiku

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kleju wybierzesz do klejenia metalu z plastikiem, upewnij się, że może on połączyć się z konkretnym tworzywem sztucznym i metalem. Przykładowo, jeśli tworzywem sztucznym jest polietylen lub polipropylen, możesz zastosować Pattex S.O.S. Super Klej.

Klej musi także wytrzymać warunki otoczenia : jeśli więc zamierzasz naprawić części samochodowe, klej musi nadawać się do stosowania na zewnątrz. To, czy konieczne jest wypełnienie szczelin, to kolejne kryterium, które należy wziąć pod uwagę podczas klejenia metalu z plastikiem.

Wymagane materiały

Jeśli nie musisz wypełniać szczelin, użyj super kleju Pattex S.O.S. Super Klej Power Żel - to doskonały wybór przy  bardzo małych uszkodzeniach . Precyzyjny aplikator i żelowa konsystencja gwarantują dodatkową kontrolę w celu szybkiej i łatwej aplikacji na różnych powierzchniach.

W przypadku, kiedy chcesz wypełnić szczeliny podczas klejenia metalu z plastikiem, lepiej sprawdzi się klej epoksydowy. Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min to elastyczny klej do wykonywania trwałych napraw i wypełniania szczelin, który łączy się z metalami i większością tworzyw sztucznych. Użyj go, gdy potrzebujesz najwyższej siły wiązania.

Mężczyzna pracuje w warsztacie. Przyciska metalowe nogi do blatu stolika, aby klej mocno związał.
Aby upewnić się, że klej dobrze związał, po sklejeniu metalu z plastikiem mocno przyciśnij do siebie elementy

Czym skleić metal z plastikiem? Wykorzystaj moc super kleju.

Klejenie metalu z plastikiem nie musi być wyzwaniem. Dobry klej tworzący silne połączenia i precyzyjna aplikacja sprawią, że połączenia tak różnych materiałów będą naprawdę trwałe. Oto jak się do tego zabrać:

  1. Zbierz swoje materiały. Będziesz potrzebować super kleju, zabezpieczonego miejsca pracy, papieru ściernego, ostrego ostrza, wody lub acetonu do czyszczenia, rękawiczek nitrylowych, fartucha i innego sprzętu ochronnego zalecanego w instrukcji produktu.
  2. Zadbaj o bezpieczeństwo. Pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i podczas klejenia metalu z tworzywem sztucznym noś rękawice nitrylowe i fartuch. Unikaj kontaktu ze skórą i umyj ręce po użyciu.
  3. Przygotuj przestrzeń roboczą. Przykryj miejsce pracy, aby zabezpieczyć je przed rozlaniem i kapaniem kleju.
  4. Przygotuj powierzchnie. Klejone powierzchnie muszą być czyste, suche i wolne od pozostałości. Przetrzyj gładkie powierzchnie papierem ściernym (lub, jeśli to konieczne, mocniejszym narzędziem), aby uzyskać szorstką powierzchnię i poprawić przyczepność.
  5. Wstępnie dopasuj elementy. Wszystkie łączone części muszą ściśle do siebie przylegać.
  6. Nałóż klej. Nałóż super klej na jeden z łączonych materiałów zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu. Przyklej metal do plastiku i przytrzymaj oba elementy zgodnie z instrukcją produktu.
  7. Posprzątaj. Użyj ręcznika papierowego, aby wytrzeć nadmiar kleju. Większe ilości nieutwardzonego kleju możesz oczyścić, nakładając na nie wodę, pozostawiając do utwardzenia, a następnie zeskrobując. Należy pamiętać, że może to spowodować uszkodzenie powierzchni.

    Utwardzony klej odetnij ostrym ostrzem lub usuń go za pomocą wrzącej wody lub acetonu. Ponieważ aceton może uszkodzić tworzywa sztuczne, należy go przetestować przed użyciem.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować