Przy codziennym użytkowaniu nawet najtrwalsze skórzane przedmioty mogą ulec uszkodzeniu. Porwana kurtka, dziura w tapicerce samochodowej – klej do skóry pozwoli Ci je naprawić szybko i skutecznie. Chcesz wiedzieć, jak? Czytaj dalej!
Skóra naturalna od dawna jest materiałem wybieranym do produkcji ubrań, obuwia, mebli, artykułów sportowych i wielu innych produktów. Jest plastyczna, odporna na warunki atmosferyczne i ma charakterystyczny, surowy styl. Ponieważ jest wykonana z naturalnego surowca, wymaga szczególnej pielęgnacji, dzięki której zachowa świeży wygląd i uniknie uszkodzeń. Jednak nawet jeśli ostrożnie się z nią obchodzisz, może się zdarzyć, że skóra porwie się lub podziurawi.
Zastosowana do wyrobu ubrań, butów, galanterii czy tapicerki skóra wymaga użycia elastycznego kleju, którego wiązanie nie skruszy się przy wyginaniu. Dlatego zwykły biały klej lub klej do drewna nie sprawdzą się do naprawy tego materiału, a wręcz mogą spowodować więcej szkód. Zamiast nich lepiej sięgnąć po specjalistyczny klej do skóry naturalnej.
Aby utrzymać skórzane buty w doskonałym stanie, do ich naprawy stosuj tylko wodoodporne, przezroczyste i elastyczne kleje, które tworzą trwałe wiązania.
Klej do butów Pattex to wszechstronny klej, który spaja, klei i naprawia zarówno skórę, jak i tworzywa sztuczne, gumę, korek czy filc. Może więc być stosowany również jako klej do sztucznej skóry. Tworzy silne wiązania nawet w miejscach narażonych na ciągłe zginanie. Ten popularny klej do skóry po zaschnięciu jest przezroczysty i odporny na wibracje, uderzenia, wilgoć i temperaturę.
Klejenie skórzanych przedmiotów takich jak buty i kurtki jest łatwe – trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego przygotować, jak aplikować klej i wyczyścić powierzchnię po jego użyciu. Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją, aby uzyskać mocne wiązanie, dzięki któremu skóra będzie znów świetnie wyglądać.
- Przygotuj miejsce pracy. Wybierz dobrze wentylowaną przestrzeń z wystarczającą powierzchnią do pracy. Blat roboczy – np. stół lub ławkę – zabezpiecz ścierkami lub gazetami. Klej do skóry należy aplikować w temperaturze od 5°C do 40°C.
Przeanalizuj, które części chcesz ze sobą skleić i sprawdź ich dopasowanie. Pozbądź się wszelkich elementów, które uniemożliwiają szczelne przyleganie. W przypadku bardzo gładkich materiałów, jak twarde tworzywo lub metal, powierzchnię warto zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym dla lepszej przyczepności. - Oczyść skórę. Upewnij się, że obie klejone powierzchnie są czyste i suche. Do oczyszczenia skóry użyj wilgotnej ściereczki z odrobiną szarego mydła. Za jej pomocą delikatnie wypoleruj materiał, usuwając brud. Następnie zmyj pozostałości mydła czystą ścierką i odczekaj, aż całkowicie wyschnie.
- Nałoż klej. Aplikuj równą, cienką warstwę kleju do skóry na jedną powierzchnię. Jeśli wiązanie wymaga wypełnienia szczelin i nierówności, nałóż grubszą warstwę – nawet do 5 mm. Jeśli zależy Ci na silnym chwycie początkowym, aplikuj klej na obie powierzchnie.
- Połącz części. Ustaw klejone fragmenty w pożądanej pozycji i mocno ściśnij. Jeśli to konieczne, możesz dodatkowo złączyć powierzchnie za pomocą gumek, taśmy lub zacisków, aby zapewnić ścisłe wiązanie bez szczelin. Pozostaw na 1 do 3 godzin. Klej do skóry szybko chwyta, jednak do wytworzenia pełnego wiązania wymaga czasu. W ciągu pierwszych 24 godzin uzyskuje zwykle 70% pełnej przyczepności. Całkowitej mocy wiązania możesz spodziewać się od 24 do 48 godzin po aplikacji – w zależności od temperatury, wilgotności oraz grubości aplikowanego kleju.
- Porządki i przechowywanie. Wszelkie powierzchnie narażone na kontakt z klejem umyj natychmiast benzyną lakową. Zaschnięty nadmiar lub pozostałości kleju możesz delikatnie usunąć za pomocą żyletki lub ostrego narzędzia. Uważaj, aby nie zarysować lub w inny sposób nie uszkodzić skóry.
Pozostały klej przechowuj w temperaturze pokojowej w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Unikaj przechowywania go w ekstremalnych temperaturach (poniżej 5°C lub powyżej 50°C).
Pochwal się własnymi pracami