Skip to Content
10 minut do końca artykułu
Klej epoksydowy od A do Z

Klej epoksydowy (nie tylko) do drewna –poznaj wszystkie zastosowania

Klej epoksydowy (nie tylko) do drewna –poznaj wszystkie zastosowania

Włókno szklane, drewno, beton, metal czy tworzywa sztuczne – niezależnie od tego, z którym z materiałów pracujesz, klej epoksydowy zapewni Ci wyjątkowo mocne wiązanie. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni klej epoksydowy do drewna i zabierz się do pracy! W naszym przewodniku znajdziesz wszystkie informacje potrzebne, by uzyskać najlepsze rezultaty w swoim projekcie.

W tym artykule:

Co to jest klej epoksydowy i jak działa?

Klej epoksydowy to taki rodzaj kleju, który powstaje przez połączenie żywicy epoksydowej i utwardzacza. Te dwie substancje są przechowywane osobno i zostają połączone dopiero bezpośrednio przed klejeniem. Dla maksymalnej wygody użytkowania, kleje dwuskładnikowe mogą być pakowane w specjalną, dwukomorową strzykawkę, która gwarantuje równe odmierzenie składników w proporcji 1:1. Zapewni to prawidłowe utwardzenie żywicy epoksydowej.

Po wymieszaniu komponentów rozpoczyna się czas żywotności kleju. Jest to okres, podczas którego łączone elementy można wciąż przesuwać i dopasowywać. W zależności od używanego produktu, żywotność kleju może wahać się od kilku minut do paru godzin. Następnie należy odczekać kilka godzin, zanim klej uzyska maksymalną siłę wiązania.  

Wymagane materiały

Wskazówki od ekspertów

KLEJE EPOKSYDOWE DO DREWNA

Ze względu na swoje właściwości, kleje dwuskładnikowe doskonale sprawdzają się do klejenia drewna oraz łączenia go z innymi materiałami w wielu różnych projektach DYI. Przy pomocy kleju epoksydowego do drewna można na przykład naprawić uszkodzony drewniany gzyms – ponieważ ma on postać gęstego żelu, nie będzie spływał po pionowej powierzchni.

Co istotne w czasie napraw drewnianych elementów zewnętrznych, kleje epoksydowe takie jak Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min są w pełni odporne na działanie wody. Co więcej, wiążą już w kilka minut, a ich przezroczysta po wyschnięciu formuła zapewnia schludne i estetyczne rezultaty. Po stwardnieniu kleju naprawioną powierzchnię można bez przeszkód obrabiać mechanicznie, w tym szlifować czy wiercić.

JAK UŻYWAĆ KLEJU EPOKSYDOWEGO DO DREWNA – KROK PO KROKU

  1. Zacznij od dokładnego zmatowienia klejonych powierzchni za pomocą papieru ściernego lub pilnika. Następnie oczyść je z kurzu, pyłu, tłuszczów i innych zabrudzeń.
  2. Odłam końcówkę aplikatora kleju epoksydowego do drewna i skieruj dyszę do dołu. Powoli naciśnij tłok strzykawki, uwalniając równe części obu składników do przygotowanego wcześniej naczynia dołączonego do zestawu.
  3. Wymieszaj żywicę epoksydową z utwardzaczem przy pomocy szpatułki. Dokładnie mieszaj aż do całkowitego połączenia (1-2 minuty), a następnie od razu zużyj.
  4. Nałóż niewielką ilość kleju na drewnianą powierzchnię, a następnie połącz spajane elementy i mocno ściśnij. Czasy wiązania i utwardzania mogą różnić się w zależności od produktu – szczegółowe informacje znajdziesz na opakowaniu.
  5. Na koniec usuń zbędne pozostałości kleju. Gotowe!

KLEJ EPOKSYDOWY DO METALU

Dwuskładnikowy klej epoksydowy do metalu to praktyczna alternatywa dla spawania, lutowania czy łączenia elementów za pomocą śrub. Nadaje się on nie tylko do naprawiania urządzeń gospodarstwa domowego, maszyn i rur, ale także do zabezpieczania śrub i wkrętów. 

Z kolei epoksydowe masy naprawcze, takie jak Pattex Repair Express, znakomicie sprawdzają się do wypełniania i wyrównywania uszkodzonych powierzchni. Ponadto utwardzoną żywicę epoksydową można szlifować, wiercić i malować. Daje jej to znacznie szerszy zakres zastosowań niż w przypadku standardowego kleju.

KLEJE EPOKSYDOWE DO BETONU

Pęknięte betonowe płytki w swoim ogrodzie z łatwością naprawisz, używając właściwego kleju epoksydowego do betonu. Na co zwrócić uwagę wybierając produkt do takiego zastosowania? Przede wszystkim, warto sięgnąć po klej o nieco dłuższym okresie wiązania – dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na to, by prawidłowo dopasować do siebie sklejane elementy. Oprócz tego, koniecznie wybierz produkt odporny na wodę, zmiany temperatur, a także uderzenia – dzięki temu będziesz mieć pewność, że - mimo intensywnego użytkowania - kamień ponownie nie popęka.

Do poważniejszych napraw powierzchni betonowych, w tym pęknięć i ukruszeń tego materiału, warto wykorzystać epoksydową masę naprawczą. Pattex Repair Express znakomicie nadaje się do wypełniania szczelin w betonie, a po związaniu jest w pełni odporna na wilgoć i wpływ czynników atmosferycznych. 

KLEJ EPOKSYDOWY DO PLASTIKU

Od krzeseł ogrodowych po części samochodowe – tworzywa sztuczne są dziś wszechobecne. Biorąc pod uwagę, jak wiele przedmiotów w gospodarstwie domowym jest wykonanych z plastiku, nic dziwnego, że niektóre z nich od czasu do czasu wymagają naprawy. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką opakowanie kleju epoksydowego do plastiku, opracowanego z myślą o takich sytuacjach – przeznaczonego właśnie do klejenia i naprawiania produktów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Masz problem z pękniętą rurą pod zlewem? Masa naprawcza epoksydowa to rozwiązanie, dzięki któremu rozprawisz się z nim szybko i skutecznie. Ta szybkowiążąca masa nadaje się do stosowania nawet na wilgotnych powierzchniach, a po związaniu jest w 100% odporna na działanie wody.

JAK USUNĄĆ KLEJ EPOKSYDOWY

Kleje epoksydowe do drewna są znane ze swojej trwałości – dlatego przy ich aplikacji trzeba liczyć się z tym, że ich pozostałości nie będą łatwe do usunięcia. Są jednak na to sposoby. Co możesz zrobić, by usunąć resztki takiego kleju?

  • Usuwanie utwardzonego kleju epoksydowego: jeśli klej zdążył wyschnąć i stwardnieć, wówczas najlepiej użyć bardziej inwazyjnej metody. Rozcieńczalnik do farb, denaturat lub środek do usuwania kleju pomogą zmiękczyć żywicę. Wystarczy, że zamoczysz szmatkę w rozpuszczalniku i wetrzesz go w klej. Unikaj kontaktu ze skórą i pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
  • Usuwanie nieutwardzonego kleju epoksydowego: nieutwardzony klej jest o wiele bardziej miękki, a co za tym idzie łatwiejszy do zmycia. Wystarczy zwykły aceton lub alkohol izopropylowy. Środek należy nałożyć na szmatkę i pocierać zabrudzony obszar, aż do ustąpienia kleju.
  • Usuwanie kleju epoksydowego ze skóry: w razie zabrudzenia skóry klejem, zmyj go jak najszybciej. Naturalny sposób na szybkie pozbycie się zabrudzenia to ocet – wystarczy nasączyć nim płatek kosmetyczny i pocierać zabrudzone miejsce aż do ustąpienia. Możesz też wykorzystać zmywacz do paznokci zawierający aceton.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować