Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Puzzle –ciesz się nimi dłużej

Ostatni element układanki, czyli jak skleić puzzle krok po kroku

Skończyłeś właśnie skomplikowaną układankę? Z naszego poradnika dowiesz się, jak skleić puzzle, tak by móc je następnie oprawić w ramkę i powiesić na ścianie. Dowiedz się jak przykleić puzzle do kartonu, utrwalić swoje dzieło i udekorować nim pokój.

W tym artykule:

Jaki klej do puzzli wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, czym skleić puzzle, świetnym wyborem będzie specjalistyczny klej do puzzli. Jest to połączenie kleju z lakierem, który nadaje układance piękne, lśniące wykończenie. Dodatkowo, formuła tego produktu jest opracowana w taki sposób, by uniknąć łuszczenia kleju czy powstawania nieprzezroczystej powłoki. Używając tego kleju masz też pewność, że nie uszkodzi on elementów układanki.

Wymagane materiały

Dobrą alternatywą, która również sprawdzi się do klejenia puzzli, będzie przezroczysty klej w płynie. Wiele klejów po wyschnięciu ma żółtawy odcień, dlatego wybierając taki produkt upewnij się, że nie zawiera żadnych barwników mogących wpłynąć na wygląd utrwalonej w ten sposób układanki. Przykładem kleju w płynie, który po wyschnięciu jest bezbarwny i nie powoduje przebarwień, jest Pattex Klej do drewna Standard.

Do klejenia puzzli możesz też użyć kleju w sprayu. Zaletą takiej formuły jest to, że klej nie będzie przeciekał ani marszczył czy wyginał puzzli. Czas wiązania to w jego przypadku tylko 10 minut. Po wyschnięciu jest bezbarwny i nie żółknie z czasem, dzięki czemu układanka będzie wyglądać nieskazitelnie przez wiele lat.

Klejenie puzzli krok po kroku

Jak skleić puzzle, gdy masz już odpowiedni klej? Najpierw zgromadź potrzebne materiały:

 • klej,
 • papier pergaminowy lub woskowy,
 • gąbkę lub pędzel,
 • ścierkę i książki jako obciążenie (opcjonalnie).
   
 1. Przygotuj powierzchnię do pracy. Ostrożnie wsuń papier pergaminowy lub woskowy pod puzzle.
 2. Przygotuj puzzle. Usuń z powierzchni układanki wszelki kurz i zabrudzenia i spłaszcz ją tak bardzo, jak to możliwe.
 3. Ostrożnie nałóż klej. Postaraj się użyć jak najmniejszej ilości produktu, dzięki czemu unikniesz zwijania się puzzli w trakcie i po wyschnięciu. Wlej odrobinę kleju na środek układanki i rozprowadź go równomiernie za pomocą gąbki lub pędzla, pokrywając każdy fragment puzzli. Pracuj delikatnie, aby uniknąć uszkodzenia układanki.
 4. Usuń nadmiar kleju za pomocą gąbki lub pędzla.
 5. Pozostaw do wyschnięcia. Sprawdź instrukcje swojego produktu, aby uzyskać informacje na temat czasu schnięcia. Jeśli chcesz przyspieszyć proces suszenia, możesz użyć wentylatora lub suszarki do włosów.
 6. Sklej tył puzzli. Ostrożnie zdejmij układankę z papieru pergaminowego lub woskowego i obróć ją tak, by leżała płasko na papierze wierzchem   do dołu. Powtórz kroki 3 do 5, pokrywając klejem tył puzzli.
 7. Wskazówka: Klejenie puzzli z tyłu zwiększa ich stabilność i pozwala pozbyć się zawijających się brzegów.
 8. Rozprostuj puzzle. Jeśli powierzchnia układanki wciąż jest nierówna, przykryj ją ściereczką i ułóż na niej książki dla obciążenia. Całość pozostaw na noc.

Jak skleić puzzle do oprawienia?

Przygotuj cienką, sztywną płytę piankową, a także mocowanie do zawieszenia układanki na ścianie. Zanim zamocujesz całość, wybierz też odpowiednią ramkę.

Aby skleić puzzle i oprawić je w ramę, będziesz potrzebować:

 • płyty piankowej,
 • maty do cięcia,
 • metalowej linijki do cięcia,
 • noża uniwersalnego,
 • ołówka,
 • ściereczki i książek do obciążenia.
   
 1. Przytnij piankę. Używając noża uniwersalnego, maty do cięcia i metalowej linijki, dotnij płytę piankową do wewnętrznych wymiarów ramki.
 2. Zaznacz miejsce. Delikatnie zaznacz na płycie miejsce, gdzie chcesz przykleić swoją układankę.
 3. Przyklej puzzle do piankowej płyty. Aplikuj klej na tylną część układanki tak, jak wyjaśniono powyżej i przymocuj ją do pianki w zaznaczonym miejscu.
 4. Wzmocnij wiązanie. Przykryj puzzle ściereczką i połóż na nich książki dla dodatkowego obciążenia, co pozwoli na jeszcze mocniejsze wiązanie.
 5. Pozostaw do wyschnięcia. Z instrukcji producenta dowiesz się, jaki jest czas schnięcia danego kleju.
 6. Opraw puzzle w ramkę. Umieść puzzle wraz z podłożem w ramie, obcinając w razie potrzeby nadmiar pianki.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować