Dobrze wykonany montaż płytek ściennych w kuchni może sprawić, że zyska ona ciekawy styl, a także będzie łatwiejsza do czyszczenia. Nasz przewodnik krok po kroku pokaże Ci, jak położyć płytki w kuchni na ścianie.
Płytki ścienne w kuchni między szafkami to rodzaj przedłużenia blatu kuchennego, który chroni ścianę przed zachlapaniem. Oprócz ułatwienia sprzątania, dobrze zaprojektowane płytki ścienne mogą również nadać Twojej kuchni niepowtarzalnego, dekoracyjnego charakteru.
Ściany w kuchni mogą zostać zabezpieczone różnego rodzaju płytkami ściennymi, w tym płytkami mozaikowymi na podłożu z siatki czy płytkami samoprzylepnymi.
Ponieważ ściany w kuchni zawsze przykuwają wzrok, ważne jest, aby montaż płytek wykonany został prawidłowo i precyzyjnie. W celu łatwej naprawy i trwałego mocowania poszukaj płytek, które można zainstalować na płycie gipsowo-kartonowej za pomocą odpowiedniego kleju do płytek ściennych.
Gdy jesteś gotowy do działania postępuj zgodnie z tą poniższą instrukcją:
- Oczyść powierzchnie. Usuń wszelkie przedmioty, gniazdka lub urządzenia, które mogą blokować obszar, na którym będziesz pracować . Oczyść ściany z brudu, w razie potrzeby przeszlifuj lub zeskrob pozostałości, aby uzyskać płaską powierzchnię.
- Wyrównaj poziom. Użyj poziomicy, aby rozłożyć układ płytek, zaznaczając linie i wyrównując poziomo z blatem.
- Nałóż klej. Wybierz klej w zależności od rodzaju płytki, z jaką pracujesz. Sprawdź instrukcje producenta dotyczące wiązania materiału. Na przykład płytki ceramiczne wymagają mastyksu, podczas gdy płytki kamienne wymagają białej cienkiej zaprawy. Klejem o uniwersalnym zastosowaniu, który ze względu na swoją wysoką przyczepność początkową, doskonale nadaje się do prac na powierzchniach pionowych, jest klej Pattex One For All Błyskawiczna przyczepność. Nałóż go na spód płytek i umieść je na ścianie, zaczynając od środka i uważając, aby płytki były wypoziomowane. Użyj podkładek dystansowych, aby rozdzielić płytki.
- Czyszczenie i suszenie. Zetrzyj nadmiar kleju wilgotną szmatką. Klej powinien wyschnąć po 12 godzinach, a pełne utwardzenie osiągnąć po 14 dniach, w zależności od temperatury i wilgotności. Sprawdź instrukcję producenta dotyczącą czasu utwardzania wybranego przez Ciebie produktu.
Fugowanie to proces wypełniania przestrzeni między płytkami. Większość rodzajów fug występuje w postaci proszku, ale dostępne są również gotowe do użycia preparaty w pojemniku. Bez względu na to, jaką opcję wybierzesz, koniecznie zapoznaj się z instrukcjami producenta dotyczącą przygotowania zaprawy.
- Przygotuj się do pracy. Oprócz fugi będziesz potrzebować szpachli, uszczelniacza do fug, pacy do fug i uszczelki, a także plastikowego arkusza, taśmy maskującej/malarskiej, gąbki i miękkich ściereczek z ciepłą wodą. Zaprawę wymieszać zgodnie z zaleceniami producenta.
- Rozprowadź zaprawę. Za pomocą pacy do fugowania równomiernie rozprowadź fugę w przestrzeniach między płytkami. Pozostaw na około dziesięć minut, a następnie zetrzyj nadmiar fugi gąbką i wodą. Po kilku godzinach wypoleruj pozostały film.
- Uszczelnij. Po około 24 godzinach uszczelnij zewnętrzne krawędzie płytek i miejsce ich styku z blatem. Do wszystkich prac uszczelniających wewnątrz pomieszczeń zalecamy krystalicznie przezroczysty klej Pattex One For All Crystal, który doskonale klei i uszczelnia wszystkie rodzaje powierzchni.
Płytki mozaikowe stały się popularnym stylem stosowanym w kuchniach. Są zwykle dostarczane w arkuszach i można je układać metodą podobną do tej stosowanej do układania płytek ceramicznych:
- Przygotuj się. Określ położenie płytek na ścianie za pomocą ołówka i poziomicy. Przykryj blaty i przylegające powierzchnie arkuszem z tworzywa sztucznego i/lub taśmą maskującą.
- Nałóż klej. Nałóż warstwę kleju za pomocą pacy zębatej, upewniając się, że płytki i klej są kompatybilne. W razie wątpliwości sprawdź instrukcje producenta.
- Ułóż płytki. Umieść arkusze mozaiki we właściwej pozycji i mocno dociśnij. Użyj noża uniwersalnego, aby odciąć siatkę na arkuszach. Aby dopasować arkusze do ściany, konieczne może być docięcie ich za pomocą specjalnej piły do płytek. Można je wypożyczyć w centrach narzędziowych.
- Suszenie i fugowanie. Pozostaw klej do wyschnięcia na noc. Zetrzyj wszelkie pozostałości wilgotną szmatką. Po ułożeniu płytek nałóż fugę do płytek zgodnie z instrukcją z punktu powyżej.
Czasami ściana w kuchni ulega uszkodzeniu – płytka może pęknąć lub odpaść. To nie koniec świata: możesz to naprawić w kilku prostych krokach.
- Usuń uszkodzoną płytkę i pozostałości. Będziesz musiał zrobić miejsce na nową płytkę i trochę kleju pod spodem. Utwórz równą powierzchnię i zeskrob pozostałości, aby tym razem płytka się przykleiła i pozostała na swoim miejscu.
- Nałóż klej. Nałóż klej na spód płytki i umieść ją na ścianie. Do naprawy płytek możesz użyć wodoodpornego, niezawierającego szkodliwego toluenu, kleju Pattex Fix Express, który cechuje się wysoką przyczepnością początkową, dzięki czemu nie będziesz musiał mechanicznie przytrzymywać przyklejanej płytki.
- Ponownie uszczelnij szczeliny. Po wyschnięciu i utwardzeniu kleju można zaszpachlować szczeliny między nową a starą płytką zgodnie z instrukcjami z punktu powyżej. Jeśli wymieniasz płytkę na krawędzi, użyj uszczelniacza w miejscu, w którym styka się ona z blatem lub meblami kuchennymi.
Pochwal się własnymi pracami