Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Raz a dobrze!

Jak zamontować obluzowaną gałkę do drzwi?

 Jak zamontować obluzowaną gałkę do drzwi?

Masz dosyć naprawiania wciąż poluzowanej klamki? Jeśli chcesz na dobre rozwiązać ten irytujący problem, wypróbuj nasz sposób na trwały montaż klamki. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak naprawić lub zamontować gałkę do drzwi.

W tym artykule:

Tajna broń do trwałej naprawy i montażu klamek

Klamki są jednym z najczęściej używanych elementów w domu – w końcu używamy ich za każdym razem, gdy otwieramy i zamykamy drzwi. Nic dziwnego, że z biegiem czasu się zużywają, a śruby użyte do ich montażu poluzowują się.

Jeśli masz problem z poluzowaną klamką,  być może czas sięgnąć po tajną broń – preparat mocujący śruby, który zapobiega luzowaniu się gwintów w wyniku ciągłego ruchu. Jest on łatwy w aplikacji i chroni gwinty przed rdzą, dzięki czemu idealnie nadaje się również do montażu klamek w drzwiach wejściowych. W razie potrzeby śruby można łatwo odkręcić za pomocą narzędzi ręcznych.

Narzędzia potrzebne do montażu klamek i gałek do drzwi

Bez względu na rodzaj klamki, z którą pracujesz, jeśli jest luźna, zwykle można naprawić ją za pomocą prostego dokręcenia wewnętrznych śrub.

Oto, czego potrzebujesz, aby naprawić luźną klamkę:

 • Śrubokręt krzyżakowy z odpowiednią końcówką
 • Mały płaski śrubokręt, klucz imbusowy lub wyprostowany spinacz do papieru – w zależności od rodzaju zabezpieczenia klamki
 • Środek do zabezpieczania gwintów
 • Szczotka druciana i szmatka do wyczyszczenia śrub
 • Spirytus mineralny lub inny rozpuszczalnik

Jak naprawić luźną klamkę w drzwiach?

W zależności od rodzaju klamki lub gałki, jej zdjęcie i ponowny montaż mogą się nieco różnić. Dlatego przed rozpoczęciem prac ustal, jakie narzędzia będą Ci potrzebne.  

 1. Zdejmij klamkę lub gałkę przy pomocy płaskiego śrubokręta, klucza imbusowego lub wkładając koniec rozprostowanego spinacza biurowego w niewielki otwór na spodzie lub z boku klamki.
 2. Zdejmij rozetę, aby odsłonić wewnętrzne śruby mocujące klamkę.
 3. Sprawdź stan śrub – czy są tylko poluzowane, czy może uszkodzone? Czy nadal mogą skutecznie łączyć elementy klamki, czy trzeba je wymienić?
 4. Usuń poluzowane śruby i wymień je na nowe, jeśli są zniszczone bądź pęknięte i nie da się ich naprawić.
 5. Oczyść stare śruby szczotką drucianą, aby usunąć większe zabrudzenia. Następnie użyj szmatki nasączonej alkoholem, aby usunąć wszelkie pozostałości oleju.
 6. Nałóż warstwę środka do zabezpieczania gwintów na wyczyszczone lub nowe śruby. 
 7. Wkręć je z powrotem na miejsce, upewniając się, że połączenia gwintowe są dokładnie pokryte środkiem zabezpieczającym.
 8. Zamontuj ponownie korpus klamki, dokładnie dokręcając śruby.
 9. Załóż wszystkie osłony i przetestuj klamkę, aby upewnić się, że działa prawidłowo.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować