Skip to Content
5 minut do końca artykułu
Klejenie filcu jest proste

Czym kleić filc - wskazówki dotyczące stosowania kleju w sprayu i do tkanin

Zastanawiasz się czym kleić filc? Podpowiadamy jaki klej do filcu wybrać i podrzucamy kompletną instrukcję ich użycia.

W tym artykule:

Jaki klej do filcu?

Filc to popularna tkanina rzemieślnicza, która ma wiele zastosowań poza rękodziełem dziecięcym. Służy do wyściełania stołów karcianych lub do produkcji odzieży i akcesoriów, takich jak kapcie, wyściółki do butów, etui na telefony komórkowe, torby i inne.

Standardowe super kleje przenikają przez tę tkaninę i wysychają twardo, pozostawiając filc sztywnym i pełnym plam kleju. Chcąc kleić filc, ważne jest, aby wybrać klej, który nie będzie spływał ani przeciekał przez tkaninę. Najlepszymi klejami do sklejania filcu są kleje w sprayu i klej do tkanin. Oto przegląd dwóch najlepszych wyborów.

Wymagane materiały

Klej w sprayu

Najlepszym sposobem na przyklejenie dużych kawałków filcu jest użycie uniwersalnego kleju w sprayu. Formuła sprayu zapewnia idealną lepkość dla filcu i nie przesiąka przez tkaninę, nawet po nałożeniu wielu warstw. Charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością, nie pieni się podczas natryskiwania i wysycha przezroczyście.

Klej do tkanin

Jeśli sklejasz mniejsze obszary, sięgnij po klej do tkanin, taki jak np. Pattex Total. Ten wielofunkcyjny klej przylega do różnych materiałów, dzięki czemu jest bardziej użyteczny w różnych projektach rzemieślniczych. Wysycha przezroczyście, jest wodoodporny i ma elastyczne wiązanie, które zgina się i przesuwa wraz z tkaniną. 

Wskazówki od ekspertów

Klejenie filcu klejem w sprayu

Oto jak przykleić filc do filcu za pomocą kleju w sprayu…

 1. Zadbaj o bezpieczeństwo. Pracuj w dobrze wentylowanym miejscu.
 2. Przygotuj puszkę z klejem. Wstrząśnij puszką 10-12 razy przed rozpyleniem. Następnie obróć końcówkę rozpylającą tak, aby czarna kropka znalazła się w jednej linii z dyszą.
 3. Rozpyl klej. Trzymając puszkę pionowo i około 8-10 cali (20-25 cm) od powierzchni, nałóż cienką, równomierną warstwę na filc.
 4. Połącz materiały. Umieść filc we właściwym miejscu i wygładź powierzchnię dłonią. 
 5. Powtórz rozpylanie. W razie potrzeby wiele warstw zwiększy siłę wiązania. Chcąc uzyskać mocne wiązanie, nałóż średnią warstwę na obie powierzchnie, pozostaw klej do wyschnięcia na 1-10 minut, a następnie połącz materiały.
 6. Posprzątaj. Oczyść puszkę z klejem, odwracając ją prawą stroną do góry i rozpylając przez 2 sekundy lub do momentu, gdy spray będzie wolny od kleju. Wyczyść dyszę terpentyną lub spirytusem mineralnym, aby zapobiec zatkaniu.

Klejenie filcu klejem do tkanin

Oto jak skleić filc z różnymi materiałami np. winylem, tkaniną czy plastikiem:

Klejenie filcu na mokro:

 1. Wentylacja. Pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
 2. Otwórz klej, przebijając plombę odwrotnym końcem nasadki.
 3. Nałóż cienką, równomierną ilość kleju na obie powierzchnie i dociśnij.
 4. Złącz klejone powierzchnie, aż do scalenia. Tkaninę można ruszać, aby ją wyrównać, gdy klej jest jeszcze mokry.

Klejenie kontaktowe:

 1. Nałóż klej równomiernie na obie powierzchnie.
 2. Pozostaw do wyschnięcia na 10-30 minut lub do momentu, aż klej wyschnie w dotyku.
 3. Druga warstwa. W przypadku porowatych powierzchni, takich jak właśnie filc, nałóż drugą warstwę i pozostaw do wyschnięcia.
 4. Złącz ze sobą klejone materiały.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować