Skip to Content
7 minut do końca artykułu
Szybko i skutecznie

Czym przykleić materiał do metalu? Dwa proste sposoby

Szukasz kleju, którym trwale przymocujesz tkaninę do metalowej powierzchni? Czytaj dalej! Nie tylko podpowiemy, czym przykleić materiał do metalu, ale też wskażemy, jak to skutecznie zrobić.

W tym artykule:

Czym przykleić materiał do metalu? Dwa proste sposoby

Zanim zabierzesz się do pracy, zastanów się, czym przykleić materiał do metalu, aby wiązanie było trwałe i skuteczne. Wybór odpowiedniego produktu może być trudny, zważając na to, jak wiele klejów dostępnych jest na rynku. Dodatkowo, tkanina i metal to dość rzadkie połączenie, dlatego nie zawsze jest oczywiste, który klej wybrać.

Wymagane materiały

  • Pattex Total
 

Sprawdź instrukcje producenta, aby upewnić się, czy dany produkt jest kompatybilny z Twoimi materiałami. Jeśli tak, możesz zabrać się za klejenie!

W tym poradniku pokażemy Ci, jak i czym przykleić materiał do metalu. Do tego celu najlepiej sprawdzą się klej uniwersalny oraz klej w sprayu. Oba produkty są niezwykle łatwe w użytkowaniu i nadają się do większości napraw i projektów DYI.

Kleje wielofunkcyjne, takie jak Pattex Total, są idealne do projektów wymagających przyklejenia materiału do metalowej powierzchni. Możesz stosować je na przykład podczas majsterkowania, do naprawy zabawek albo metalowych części w samochodzie. Klej Pattex Total umożliwia łatwe klejenie większości materiałów i tworzy mocne, wodoodporne wiązanie zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Co więcej, po wyschnięciu jest przezroczysty, co wpływa korzystnie na estetykę projektu.

Jeśli kleisz materiały o większej powierzchni, dla ułatwienia aplikacji możesz zastosować np. klej w sprayu. Jest to mocny, łatwy w użyciu produkt, który nadaje się nie tylko do klejenia tkaniny do metalu, ale również wielu innych zastosowań. Zaletą kleju w sprayu jest to, że tworzy tymczasowe wiązania, co pozwala w razie potrzeby przesunąć elementy, zanim produkt całkowicie wyschnie.

Jeśli Twoim priorytetem jest wysoka moc wiązania, dobrym wyborem będą kleje epoksydowe. W przypadku wyboru epoksydu musisz przewidzieć dłuższy czas potrzebny na aplikację, a w niektórych przypadkach również na schnięcie.

Czym przykleić materiał do metalu: Klej uniwersalny

Oto, jak przykleić tkaninę do metalu przy pomocy kleju wielofunkcyjnego. Pamiętaj, aby pracować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i stosować odzież ochronną zalecaną w instrukcji dołączonej do produktu.

  1. Przygotuj powierzchnię. Upewnij się, że zarówno tkanina, jak i metal, są suche i czyste. Przymierz do siebie elementy, które chcesz skleić.
  2. Nałóż klej. Aplikuj klej na jedną z powierzchni małymi kropelkami. Natychmiast ściśnij ze sobą elementy i przytrzymaj je tak długo, jak wskazuje instrukcja.
  3. Pozostaw do wyschnięcia. Dla osiągnięcia optymalnych rezultatów, pozostaw klej do wyschnięcia na czas podany w instrukcji.
  4. Zmyj pozostałości kleju. Resztki kleju, jeśli jeszcze nie wyschły, możesz zetrzeć wilgotną ściereczką, a po zastygnięciu – zdrapać nożykiem lub rozpuścić przy pomocy acetonu. Po zakończeniu pracy wytrzyj końcówkę aplikatora, załóż zatyczkę i przechowuj opakowanie w chłodnym, zacienionym miejscu. Umyj ręce po skończonej pracy.

Kleje Pattex mogą być stosowane do wszelkich rodzajów projektów i materiałów, wliczając w to drewno, ceramikę, a nawet niektóre tworzywa sztuczne. Dzięki temu, po przyklejeniu tkaniny do metalu możesz wykorzystać dany produkt do innych zastosowań!

Czym przykleić materiał do metalu: Klej w sprayu

Jeśli do przymocowania tkaniny do metalu chcesz użyć kleju w sprayu, postępuj według poniższych kroków. Tak jak zawsze, upewnij się, że Twoje miejsce pracy jest dobrze wentylowane. Zalecamy też stosowanie okularów ochronnych.

  1. Przygotuj miejsce pracy i materiały. Zabezpiecz podłoże gazetami. Upewnij się, że zarówno metalowa powierzchnia, jak i tkanina, są czyste i suche. Przymierz je do siebie.
  2. Nałóż klej w sprayu. Potrząśnij mocno puszką ok. 10 razy. Następnie, trzymając ją pionowo w odległości ok. 25 cm, aplikuj klej na powierzchnię. Nałóż średnio grubą warstwę produktu na oba elementy, stale poruszając puszką dla równomiernej aplikacji.
  3. Odczekaj kilka minut przed połączeniem powierzchni. Po wyschnięciu kleju (do 10 minut), ściśnij ze sobą klejone elementy. Pozostawienie kleju przez pewien czas przed sklejeniem powierzchni pozwala na uzyskanie silniejszego wiązania.
  4. Pozostaw do wyschnięcia. Po połączeniu powierzchni odczekaj 5-10 minut, aby klej całkowicie wysechł.
  5. Posprzątaj po pracy. Oczyść opakowanie kleju w sprayu zgodnie z zaleceniami z instrukcji producenta i przechowuj je w chłodnym, zacienionym miejscu, aż do ponownego użycia.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować