Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Wiązanie na mur beton!

Moc żywicy epoksydowej do betonu

Żywica epoksydowa do betonu – wszystko, co musisz wiedzieć

Kleje epoksydowe do betonu to mocne produkty, które zostały zaprojektowane z myślą o trwałym wiązaniu. Poznaj właściwości dwuskładnikowej żywicy epoksydowej i dowiedz się, jak zastosować je w swoim projekcie.

W tym artykule:

Żywica epoksydowa do betonu: krótkie podsumowanie

Większość klejów epoksydowych do betonu ma postać dwuskładnikowych systemów składających się z żywicy epoksydowej i utwardzacza. Gdy składniki te zostaną wymieszane w proporcjach 1:1, reagują, tworząc mocne, sztywne i wytrzymałe wiązanie. Możesz użyć żywicy epoksydowej do betonu do naprawy, wypełniania, wiązania i odbudowy powierzchni betonowych.

Jaka żywica epoksydowa do projektów betonowych?

Wybierając żywicę epoksydową do betonu, sporządź listę wszystkich materiałów budowlanych, które będą miały kontakt z betonem w Twoim projekcie. Twój produkt musi być w stanie połączyć je wszystkie. 

Będziesz uszczelniać elementy elektryczne? Jeśli tak, wybrana żywica epoksydowa nie może przewodzić prądu. Planujesz wiercić, szlifować, obrabiać mechanicznie lub malować utwardzony klej? Przeczytaj instrukcje producenta, aby upewnić się, że jest to możliwe. Podobnie sprawdź, czy klej jest odporny na warunki otoczenia, na które będzie narażony, takie jak wysokie temperatury lub zanurzenie w wodzie.

Jak stosować dwuskładnikową żywicę epoksydową do naprawy betonu?

Teraz, gdy masz już odpowiedni klej epoksydowy do betonu, dowiedz się, jak go używać.

  • Zadbaj o bezpieczeństwo i przygotuj narzędzia. Potrzebny Ci będzie nóż uniwersalny, narzędzie do mieszania/aplikator oraz jednorazowe naczynie do mieszania kleju. Zawsze pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Załóż rękawice ochronne, aby chronić dłonie.
  • Przygotuj powierzchnie. Muszą być czyste i suche. Przeszlifuj gładkie powierzchnie papierem ściernym, aby poprawić ich przyczepność. Powierzchnie ceramiczne lub szklane umyj wodą z mydłem i pozostaw do wyschnięcia. Przed rozpoczęciem klejenia przymierz do siebie części, które mają być połączone, aby mieć pewność, że do siebie pasują.
  • Przygotuj żywicę epoksydową do betonu. Wymieszaj równe ilości żywicy i utwardzacza. Jeśli używasz systemu strzykawkowego, zdejmij zatyczkę i dotnij otwory strzykawek do tego samego rozmiaru. Odwrócić strzykawkę i ostrożnie wycofaj tłok, aby pęcherzyki powietrza mogły się unieść. Naciśnij tłok, aby wypuścić powietrze, i aplikuj równe ilości składników do jednorazowego naczynia, a potem następnie wymieszaj. Oczyść końcówki strzykawki, wycofaj tłok i wymień korek.
  • Zastosuj dwuskładnikową żywicę epoksydową do betonu. Nałóż niewielką ilość mieszanki na jedną lub obie powierzchnie zgodnie z instrukcjami producenta i dociśnij powierzchnie do siebie. Natychmiast usuń nadmiar żywicy epoksydowej.
  • Pozostaw do wyschnięcia. Podeprzyj lub ściśnij klejone elementy zaciskami na czas określony w informacji o produkcie. Znajdziesz tam również informacje o tym, kiedy produkt osiągnął wytrzymałość użytkową i ile czasu zajmuje pełne utwardzenie.
  • Posprzątaj po pracy. Nadmiar kleju zmyj natychmiast (przed związaniem) za pomocą acetonu. Ten rozpuszczalnik jest łatwopalny, więc nie używaj go w pobliżu otwartego ognia. Jeśli żywica epoksydowa już się utwardziła, ostrożnie odetnij ją ostrym nożem.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować