Skip to Content
5 minut do końca artykułu
Naprawa masą epoksydową

Przetestuj masę epoksydową – efekty Cię zachwycą!

Uszkodzona lampa wisząca z abażurem z betonu leży na stole. Obok stoją opakowania z masą epoksydową.

Możesz użyć szpachli epoksydowej do samodzielnego wykonania wielu drobnych napraw, oszczędzając czas i pieniądze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym produkcie.

Osoba siedząca przy biurku odkrawa fragment białej masy epoksydowej, obok uszkodzona lampa z betonu.
Masa epoksydowa jest łatwa w obróbce i może uchronić Cię przed kosztowną naprawą lub koniecznością wymiany uszkodzonego sprzętu na nowy
W tym artykule:

Czym jest szpachla epoksydowa?

Termin „szpachla epoksydowa” odnosi się do naprawczej masy epoksydowej, która twardnieje w temperaturze pokojowej i jest stosowana jako klej wypełniający przestrzeń lub możliwy do formowania. Podobnie jak inne epoksydy, szpachle epoksydowe są przechowywane jako dwa oddzielne składniki do momentu użycia. Pattex Repair Express jest dobrym przykładem wysokiej jakości dwuskładnikowej masy epoksydowej, która łączy się nawet z wilgotnymi powierzchniami. Ugniatanie składników razem powoduje egzotermiczną reakcję chemiczną, która sprawia, że substancja może być używana do bardzo wielu projektów DIY.

Wymagane materiały

Zastosowanie naprawczej masy epoksydowej

W przeciwieństwie do wielu innych rodzajów klejów, szpachlówki epoksydowe wypełniają luki i mogą być nawet formowane w elementy konstrukcyjne. Oznacza to, że doskonale nadają się do zastosowań i napraw trójwymiarowych, z którymi nie poradzą sobie inne kleje. Masą epoksydową można modelować jak w glinie! Da się z niej wyrzeźbić potrzebne kształty, aby uzupełnić brakujące części lub detale, takie jak narożnik gzymsu lub małe fragmenty płytek ceramicznych. Dodatkowo szpachla epoksydowa doskonale nadaje się do projektów narażonych na dużą wilgotność, takich jak łatanie przecieków, ponieważ dobrze przykleja się do wilgotnych powierzchni.

Szpachla epoksydowa nada się również do kotwienia śrub w ścianach betonowych. Należy jednak pamiętać, że masy epoksydowe są przeznaczone do ograniczonego zastosowania konstrukcyjnego, a wiele z nich jest przeznaczonych do konkretnych zastosowań. Wybierając szpachlę epoksydową, należy wziąć pod uwagę jej przeznaczenie i podłoże, z którym ma się związać. Masy epoksydowe występują w różnych wariantach. Znajdziesz szpachlę epoksydową do drewna, szpachlę epoksydową do betonu, czy szpachlę epoksydową do laminatu. Inne właściwości będzie też miała szpachla epoksydowa do metalu. 

Osoba siedząca przy biurku przykleja masę epoksydową, wypełniając wyszczerbienie w betonowej lampie.
Odkrój, uformuj i wypełnij – naprawa wyszczerbionego betonu masą epoksydową to tylko kilka prostych kroków

Jak stosować szpachlę epoksydową

Oto, jak stosować szpachlę epoksydową jako wypełniacz i klej:

  1. Przygotuj potrzebne narzędzia. Przydadzą Ci się: nóż, papier ścierny lub szczotka druciana, rękawiczki i wilgotna szmatka.
  2. Zabezpiecz się. Podczas pracy ze szpachlą epoksydową wskazane jest noszenie rękawic. Utrzymywanie rękawic w stanie mokrym ułatwia mieszanie i nakładanie mas epoksydowych. Załóż rękawiczki przed rozpoczęciem pracy, a bezpośrednio po jej zakończeniu umyj ręce.
  3. Przygotuj powierzchnie. Upewnij się, że powierzchnie, które będą naprawiane są czyste (wolne od tłuszczu, kurzu i oleju) i suche. Aby poprawić przyczepność, dobrze jest delikatnie zmatowić gładkie powierzchnie za pomocą szczotki drucianej lub papieru ściernego.
  4. Nakładanie szpachli epoksydowej. Zagnieć wymaganą ilość masy epoksydowej zgodnie z instrukcją producenta i postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.
  5. Nakładanie masy epoksydowej jako wypełniacza: Nałóż masę epoksydową na powierzchnię, którą chcesz naprawić w czasie określonym w instrukcji producenta. Wbij ją w pęknięcie lub dziurę, a następnie uformuj lub wygładź ją rękami.
  6. Nakładanie masy epoksydowej jako kleju: Jeśli chcesz użyć masy epoksydowej do klejenia, umieść produkt pomiędzy odpowiednimi powierzchniami i mocno dociśnij, aby zapewnić mocny kontakt. Podczas nakładania produktu na mokre powierzchnie należy użyć siły i przytrzymać elementy w miejscu, aż uzyska się przyczepność.
  7. Stwórz ładne wykończenie. Przetrzyj masę wilgotną szmatką, zanim stwardnieje. Przeczytaj instrukcję produktu, aby dowiedzieć się, jak długo musisz czekać, zanim będziesz mógł szlifować, wiercić lub malować utwardzoną szpachlę epoksydową.
  8. Posprzątaj. Usuń nadmiar masy epoksydowej, zanim zacznie twardnieć. Utwardzoną i nieutwardzoną masę można odciąć ostrym nożem.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować