Skip to Content
5 minut do końca artykułu
Metal do metalu

Klejenie metalu z metalem: Szybkie wskazówki zapewniające długotrwałe rezultaty

Stary rower miejski w domowym warsztacie.

Klejenie metalu jest łatwiejsze niż myślisz. Wszystko czego potrzebujesz to odpowiednia wiedza i oczywiście odpowiedni klej! W tym przewodniku pokażemy Ci najlepszy sposób sklejania metalu z metalem.

W tym artykule:

Co warto wiedzieć o klejeniu metalu do metalu

Aby połączyć dwa kawałki metalu, nie potrzebujesz narzędzi spawalniczych. W przypadku zwykłych napraw domowych i prac typu „zrób to sam” możesz użyć super kleju, aby wykonać pracę w mgnieniu oka.

Wymagane materiały
Osoba aplikuje klej do metalu na otwór w przednim błotniku roweru.
Nie musisz umieć spawać i lutować, aby skutecznie naprawić błotnik w rowerze. Wystarczy, że wiesz, czym skleić metal z metalem

W przypadku małych, płaskich powierzchni metalowych można użyć super kleju, takiego jak Pattex S.O.S. Super Klej Standard. Jest łatwy w aplikacji i idealnie nadaje się do szybkich napraw.

Wystarczy nałożyć niewielką ilość kleju na jedną z metalowych powierzchni, a następnie docisnąć obie powierzchnie do siebie na około 30 sekund. Następnie pozostawić przedmiot do wyschnięcia na około 10 minut, aby klej osiągnął maksymalną wytrzymałość i gotowe!

Alternatywnie, jeśli Twoim priorytetem jest połączenie o wysokiej wytrzymałości i pracujesz z większymi, cięższymi powierzchniami, świetnie sprawdzi się Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min. do klejenia metalu z metalem.

Chociaż przygotowanie i nałożenie żywicy epoksydowej zajmuje trochę więcej czasu w porównaniu z niektórymi innymi klejami, jest to najlepszy sposób na klejenie metalu z metalem, aby uzyskać trwałe rezultaty.

Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min. tworzy trwałe wiązania i jest niezwykle odporny na wodę, wilgoć i większości rozpuszczalników, dzięki czemu można go używać do niemal każdego projektu wewnątrz i na zewnątrz.

Ponadto, jest to produkt uniwersalny, kompatybilny z szeroką gamą materiałów, w tym z drewnem, szkłem i ceramiką. Kiedy już użyjesz Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min. do sklejenia metalu z metalem, zachowaj go pod ręką na następny raz.

Osoba mocuje ze sobą elementy przedniego błotnika w rowerze.
Klejenie metalu przy użyciu odpowiedniego kleju powinno zająć tylko kilka minut

Jak skleić metal z metalem za pomocą żywicy epoksydowej

Teraz, gdy masz już odpowiedni klej, musisz dokładnie wiedzieć, jak skleić metal z metalem, aby uzyskać długotrwałe rezultaty. Oto jak wykonać tę pracę przy użyciu Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min.

Zanim zaczniesz, pamiętaj o zachowaniu zwykłych środków ostrożności. Pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i noś rękawice.

Oto jak skleić metal z metalem krok po kroku:

1. Przygotuj powierzchnie. Metal powinien być całkowicie czysty i suchy. Popraw przyczepność powierzchni - za pomocą narzędzia do skrobania lub szlifowania spraw, aby stała się szorstka. Wstępnie dopasuj elementy.

2. Otwórz klej. Po otwarciu tubki żywicy epoksydowej odetnij końcówki strzykawki. Następnie odwrócić strzykawkę do góry nogami i odciągnij tłok przed naciśnięciem w celu usunięcia powietrza.

3. Przygotuj żywicę epoksydową. Nałóż równe części żywicy i utwardzacza na jednorazową powierzchnię, np. kawałek papieru. Substancje dokładnie wymieszaj przez około minutę, używając narzędzia do mieszania, np. plastikowego patyczka. Następnie oczyść końcówki strzykawki i zamknij rurkę epoksydową.

4. Nałóż klej na metal. Po wymieszaniu kleju nałóż niewielką ilość na obie metalowe powierzchnie.

5. Sklej powierzchnie. Natychmiast dociśnij powierzchnie do siebie i przytrzymaj je w tej pozycji – jeśli potrzebujesz, możesz w tym celu użyć zacisku lub ciężarka. 

6. Pozostaw do wyschnięcia. Klej wysycha już w 5 minut, jednak najlepiej odczekać 24 godziny przed użyciem przedmiotu, aby klej mógł się całkowicie utwardzić i osiągnąć maksymalną wytrzymałość.

7. Posprzątaj. Klej łatwiej jest usunąć, gdy jest jeszcze wilgotny, dlatego szybko usuń nadmiar kleju szmatką nasączoną acetonem. Jeśli klej już stwardniał, można go ostrożnie usunąć ostrym ostrzem.

Jak widać, klejenie metalu do metalu za pomocą żywicy epoksydowej jest prostym i łatwym procesem. Po prostu chwyć klej i gotowe!

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować