Skip to Content
5 minut do końca artykułu
5 minut i gotowe

Klej epoksydowy szybkoschnący – szybko i niezawodnie

Jeśli zależy Ci na naprawdę mocnym klejeniu, szybkoschnący klej epoksydowy to produkt, który koniecznie musisz mieć w swoim warsztacie. Przeczytaj, jak go wybrać i zastosować!

W tym artykule:

Klej epoksydowy szybkoschnący – dlaczego go potrzebujesz?

W idealnym świecie z niczym nie musiałbyś się spieszyć. Niestety, nawet jeśli kochasz spędzać czas na majsterkowaniu, z niektórymi naprawami chcesz uporać się jak najszybciej. Wtedy z pomocą przychodzi szybkoschnący klej epoksydowy. Podobnie jak inne produkty tego typu, składa się on z dwóch składników – żywicy epoksydowej i utwardzacza. Po wymieszaniu tworzą one niezwykle silne i trwałe połączenia. Dodatkowo, jak wskazuje jego nazwa, klej szybkoschnący wiąże bardzo szybko – nawet w ciągu pięciu minut – dzięki czemu idealnie sprawdzi się w sytuacjach, gdy zależy Ci na czasie.

Wymagane materiały

Wskazówki od ekspertów

Jak stosować klej epoksydowy szybkoschnący?

Krzesło w jadalni się połamało, a goście przyjdą na obiad już za parę godzin? Bez obaw – zdążysz je jeszcze naprawić, to proste! Sięgnij po dwuskładnikowy, szybkoschnący klej epoksydowy i postępuj według poniższych kroków:

  1. Przygotuj powierzchnię. Aby uzyskać najsilniejsze możliwe wiązanie, zacznij od zmatowienia klejonej powierzchni za pomocą papieru ściernego. Zetrzyj wszelki pył i kurz, a następnie osusz. Przed użyciem kleju epoksydowego koniecznie załóż rękawice ochronne.
  2. Przygotuj klej. Jeśli używasz szybkoschnącego kleju epoksydowego z dyspenserem w formie strzykawki, odłam jej zatyczkę i skieruj dyszę do dołu. Następnie powoli naciśnij na tłok, wyciskając oba składniki kleju do załączonego jednorazowego naczynia. Strzykawka pozwoli na dokładne odmierzenie takiej samej ilości żywicy i utwardzacza, dzięki czemu nie musisz martwić się proporcjami. Dokładnie wymieszaj składniki za pomocą szpatułki.
  3. Nałóż klej. Aplikuj epoksydowy klej szybkoschnący na jedną z klejonych powierzchni za pomocą dołączonej do zestawu szpatułki, a następnie przyłóż do niej drugą część i mocno ściśnij.
  4. Zabezpiecz klejone części. Biorąc pod uwagę, że pracujesz z klejem szybkoschnącym, możesz na czas wiązania albo ręcznie ścisnąć i przytrzymać klejone elementy, albo połączyć je ze sobą za pomocą gumek lub zacisków. Już po 5 minutach wiązanie będzie wystarczająco silne, by utrzymać całość na miejscu. Szczegółowe informacje o tym, po jakim czasie klej uzyska maksymalną siłę wiązania, znajdziesz w informacjach od producenta.
  5. Posprzątaj po pracy. Jeśli nadmiar kleju epoksydowego wydostanie się spomiędzy elementów po ściśnięciu, natychmiast zetrzyj go ściereczką nasączoną w acetonie lub occie. Uwaga: stosując aceton, zawsze najpierw przetestuj jego działanie na mało widocznym obszarze, aby sprawdzić, czy nie uszkodzi powierzchni przedmiotu.

Szybkoschnący klej epoksydowy – jaki wybrać?

Jeśli potrzebujesz coś szybko skleić, sięgnij po Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min. Ten klej nie tylko szybko wiąże, ale także zapewnia wiązania o dużej mocy – jego siła klejenia po pełnym utwardzeniu wynosi nawet do 130 kg/cm². Jest łatwy w użyciu i nie robi bałaganu, za sprawą wygodnego aplikatora w formie strzykawki, który zapewnia idealne proporcje utwardzacza i żywicy epoksydowej. 

Klej nadaje się do użytku z szeregiem materiałów – jest odpowiedni do drewna, metalu, szkła, kamienia, większości tworzyw sztucznych, ceramiki i nie tylko. Wiązanie jest przezroczyste i odporne na wodę, oleje i typowe rozpuszczalniki, dzięki czemu można go bez przeszkód stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Co więcej, po całkowitym utwardzeniu klej epoksydowy szybkoschnący można szlifować, a nawet w nim wiercić.

Jeśli z kolei zależy Ci na wsparciu przy mocowaniu i łączeniu przedmiotów, chcesz wyrównać albo wypełnić uszkodzone elementy – sięgnij po szybkowiążącą, epoksydową masę naprawczą Pattex Repair Express. Podobnie jak klej, po utwardzeniu jest ona odporna na wodę, rozpuszczalniki i oleje, dzięki czemu można jej bez przeszkód użyć na przykład do napraw w łazience. Dobrze znosi także skrajne temperatury, w związku z czym możesz jej używać także na zewnątrz.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować