Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Sposób na plastik

Najlepszy klej epoksydowy do plastiku – sprawdź, jak wybrać

 Najlepszy klej epoksydowy do plastiku – sprawdź, jak wybrać

Masz do naprawienia przedmioty z tworzywa sztucznego? Pomożemy Ci wybrać najlepszy dwuskładnikowy klej epoksydowy do plastiku. Dowiedz się, czym są i jak działają kleje epoksydowe i jak ich używać do powierzchni z różnego rodzaju tworzyw.

W tym artykule:

Klej epoksydowy do plastiku – co to jest?

Klej epoksydowy to dwuskładnikowy preparat składający się z polimeru epoksydowego oraz utwardzacza. Po wymieszaniu, tworzy on ekstremalnie trwałe wiązanie. Klej epoksydowy do plastiku pozwala też na wypełnianie szczelin i nie kurczy się pod wpływem temperatury. Jego mocna struktura sprawia, że utwardzone wiązanie wytrzymuje duże obciążenia, a także: szlifowanie, polerowanie, wiercenie czy obróbkę mechaniczną. Można go również malować.

Kleje epoksydowe mogą mieć różne formuły, opracowane z myślą o szerokim spektrum materiałów. Dlatego, podobnie jak w przypadku wszystkich innych produktów, przed zakupem warto sprawdzić informacje producenta na etykiecie pod kątem kompatybilności z konkretną powierzchnią.

 

Wymagane materiały

Wskazówki od ekspertów

Jak aplikować klej epoksydowy dwuskładnikowy do plastiku?

Aplikacja kleju dwuskładnikowego jest prosta, jednak wymaga nieco wprawy. Kleje epoksydowe do plastiku mają krótki czas wiązania, dlatego wymagają aplikacji w ciągu maksymalnie kilku minut od przygotowania.

  1. Oczyść klejone powierzchnie z wszelkiego brudu, kurzu i tłuszczu, a następnie dokładnie je osusz. Dzięki temu zwiększysz przyczepność kleju epoksydowego do plastiku.
  2. Odłam końcówkę aplikatora w formie podwójnej strzykawki. Przygotuj naczynie, w którym będziesz mieszać składniki kleju.
  3. Wyciśnij składniki kleju do naczynia. Skieruj dyszę strzykawki do dołu i powoli naciśnij na tłok, wyciskając równą ilość żywicy epoksydowej i utwardzacza.
  4. Wymieszaj składniki za pomocą szpatułki i zużyj je w ciągu maksymalnie 3 minut.
  5. Nałóż klej na obie klejone powierzchnie i mocno ściśnij za pomocą zacisków.
  6. Pozostaw do wyschnięcia. W razie wątpliwości sprawdź informacje producenta dotyczące czasu wiązania.
  7. Przed obciążeniem klejonych przedmiotów upewnij się, że wiązanie całkowicie stwardniało.

Jak wybrać najlepszy klej epoksydowy do plastiku?

Jednym z najlepszych dwuskładnikowych klejów epoksydowych do plastiku jest Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min. Pozwala on na szybkie i skuteczne klejenie większości tworzyw sztucznych (oprócz PE, PP i teflonu), a także innych materiałów, m.in. drewna, szkła, ceramiki czy kamienia. Zapewnia on trwałe wiązanie odporne na wodę, oleje i typowe rozpuszczalniki, a przy tym znosi obciążenia i pozwala na obróbkę mechaniczną.

Masz do naprawienia niewielki przedmiot z plastiku? Alternatywą dla mocnych klejów epoksydowych są kleje błyskawiczne, takie jak Pattex S.O.S. Super Klej do plastiku. Produkt ten sprawdzi się do wszystkich rodzajów plastiku, łącznie z polietylenem i polipropylenem. Jest łatwy w aplikacji i bezbarwny, a dzięki specjalnemu aplikatorowi z membraną może być stosowany wielokrotnie.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować