Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Twój sposób na pęknięty plastik

Jak naprawić pęknięty plastik – przeczytaj, zanim wyrzucisz!

Uszkodzona skrzynka leży na stole, kobieta aplikuje klej do plastiku, aby naprawić pęknięty plastik.

Dlaczego powinieneś wiedzieć, jak naprawić pęknięty plastik? Wiele typowych artykułów gospodarstwa domowego jest wykonanych z plastiku, jednak nawet najlepsze produkty mogą się zepsuć. Zamiast je wyrzucać i obciążać środowisko, dlaczego po prostu ich nie naprawić? W tym celu wystarczy zwykle skleić ze sobą dwa lub więcej elementów. Dzięki naszemu przewodnikowi dowiesz się, jak to zrobić.

W tym artykule:

Właściwy klej do naprawy pękniętego plastiku

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wiedzieć, jak załatać dziurę w plastiku, czy połączyć ze sobą dwa plastikowe elementy, użycie odpowiedniego kleju jest kluczowe.

To, który klej do naprawy pękniętego plastiku jest najlepszy, zależy od tego, jaką pracę masz do wykonania. Niektóre produkty lepiej nadają się do dużych projektów, podczas gdy inne mogą łączyć tylko niektóre rodzaje tworzyw sztucznych. Niektóre kleje, takie jak Pattex S.O.S. Super Klej do plastiku, są przeznaczone do łączenia trudnych materiałów, takich jak polietylen, polipropylen i winyl. Inne, takie jak klej epoksydowy Pattex Repair Epoxy Mini Universal, nie dość, że mają wiele różnych zastosowań, to sprawdzają się także w różnych warunkach. Zanim wybierzesz odpowiedni produkt, zastanów się, czy chcesz zastosować klej do plastiku wewnątrz, czy na zewnątrz, i w jaki sposób zwykle używasz przedmiotu, który chcesz naprawić.

Wymagane materiały

 

Kobieta naprawia pękniętą plastikową skrzyneczkę, smarując tworzywo aktywatorem do kleju w pisaku.
Twarde tworzywo ma gładką, śliską powierzchnię. Aby klej mocno się jej trzymał, podczas naprawy pękniętego plastiku należy użyć aktywatora w długopisie

Wskazówki od ekspertów

Jak naprawić pęknięty plastik za pomocą kleju?

1. Przygotuj materiały. Zbierz wszystkie plastikowe elementy, które chcesz połączyć. Będziesz także potrzebować kleju, ręcznika papierowego, czegoś do zabezpieczenia miejsca pracy i papieru ściernego (w przypadku klejenia gładkich powierzchni).

2. Zadbaj o bezpieczeństwo. Pracuj w dobrze wentylowanym, chronionym miejscu. Opcjonalnie, załóż rękawiczki dla dodatkowej ochrony dłoni. Po zakończeniu prac umyj ręce.

3. Przygotuj powierzchnie. Klejone powierzchnie powinny ściśle do siebie przylegać (dopasuj je wstępnie przed nałożeniem kleju). Zadbaj również o to, by były czyste i suche. Lekko przeszlifuj gładkie powierzchnie, aby poprawić efektywność klejenia.

4. Przygotuj klej i aktywator (jeśli potrzebujesz użyć go do projektu). Otwórz klej i ewentualnie aktywator zgodnie z instrukcją producenta.

5. Zastosuj aktywator (jeśli potrzebujesz użyć go do projektu). Nałóż aktywator na obie powierzchnie, chyba że wskazano inaczej. Poczekaj, aż całkowicie wyschnie, a następnie przystąp do klejenia.

Plastikowa skrzynka wypełniona rzeczami. Kobieta dotyka jej w miejscu, gdzie plastik jest pęknięty.
Zamiast wyrzucać uszkodzone przedmioty, napraw pęknięty plastik za pomocą odpowiedniego kleju

6. Nałóż klej. Aplikuj niewielką ilość produktu na jedną powierzchnię i natychmiast ściśnij części ze sobą. Przytrzymaj do momentu, aż wiązanie stwardnieje. Nie zmieniaj położenia elementów.

7. Sprzątnij. Aplikator kleju wyczyść ręcznikiem papierowym i zamknij. Usuń klej zwilżonym ręcznikiem papierowym. Jeśli potrzebujesz usunąć większe ilości nieutwardzonego kleju, zwilż go i poczekaj, aż stwardnieje, a potem ostrożnie zeskrob. Utwardzony klej można odciąć ostrym nożem i usunąć acetonem lub wrzącą wodą. Zachowaj jednak ostrożność, ponieważ aceton może uszkodzić niektóre tworzywa sztuczne i jest wysoce łatwopalny.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować