Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Klej do ceramiki na ratunek!

Klej do ceramiki: Wyszczerbione i popękane elementy? Napraw je!

Klej do ceramiki: Wyszczerbione i popękane elementy? Napraw je!

Naprawa pęknięć w ceramice może być łatwa dzięki odpowiedniemu klejowi do ceramiki. Pokażemy Ci jakie to proste! Chwyć ten zepsuty ceramiczny garnek i czytaj dalej, podczas gdy my powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o klejach do ceramiki.

Porcelanowy świecznik pęknięty na pół leży na stole. W tle widać dwa podobne świeczniki i świeczki.
Klej do ceramiki wypełni ubytki w porowatej powierzchni i zapewni mocne wiązanie
W tym artykule:

Co jest ważne przy wyborze kleju do ceramiki

Szeroka gama super klejów na rynku sprawia, że trudno jest wybrać produkt idealnie dopasowany do ceramiki. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed zakupem kleju do ceramiki.

Najlepsze kleje do ceramiki są wielofunkcyjne i mogą łączyć ceramikę z wieloma różnymi materiałami, takimi jak drewno, skóra, niektóre tworzywa sztuczne, szkło, lustro, metale i inne.

Pod błyszczącą powierzchnią ceramika jest materiałem porowatym – więc klej musi przylegać do porowatych powierzchni. Jeśli masz ubytki w naczyniach ceramicznych, potrzebujesz specjalistycznego kleju do ceramiki, który ma właściwości wypełniające ubytki. Chcesz skleić ceramikę przeznaczoną do kontaktu z żywnością lub napojami? W takim przypadku ważne jest, aby wybrać bezpieczny klej do ceramiki.

Wymagane materiały

Wskazówki od ekspertów

Jak używać kleju ceramicznego?

Klejenie popękanej ceramiki jest proste, oto jak to zrobić:

  1. Dopasowanie. Wstępnie dopasuj połamane elementy, aby upewnić się, że masz wszystkie części.
  2. Aplikacja. Nałóż cienką warstwę kleju na obu elementach rozbitej ceramiki.
  3. Dociśnięcie. Precyzyjnie dociśnij kawałki na miejscu, szybko dopasowując je, jeśli to konieczne.
  4. Zabezpieczenie. Trzymaj kawałki razem, aby umożliwić wiązanie kleju. Zabezpiecz kawałki, jeśli to konieczne na czas utwardzania kleju.
  5. Oczyszczenie powierzchni. Po całkowitym utwardzeniu zeskrob nadmiar zaschniętego kleju. Gotowe!

Najlepsze kleje do ceramiki – jak wybrać

W przypadku wyrobów ceramicznych, które będą używane do kontaktu z żywnością, cieczami oraz będą narażone na różne temperatury, wybierz klej ceramiczny, który można myć w zmywarce i używać w kuchence mikrofalowej. Jeśli zależy Ci na elastyczności łączenia, dobrym wyborem będzie Pattex S.O.S. Super Klej Uniwersalny. Zaawansowana technologia Flextec, którą wykorzystuje pozwala na wypełnianie szczelin i elastyczność, bez łuszczenia i pękania. Jego wysoce wszechstronna formuła sprawia, że nadaje się do wielu prac zarówno w domu, jak i poza nim.

W przypadku ogólnych projektów rzemieślniczych, które wymagają niezwykle precyzyjnej aplikacji, sięgnij po Pattex S.O.S. Super Klej Power Żel. Jego formuła zapewnia dodatkowy czas przed stwardnieniem kleju, dzięki czemu możesz precyzyjnie wyrównać elementy. Żelowa formuła sprawia, że nie wycieka, dzięki czemu ten klej do ceramiki idealnie sprawdzi się przy aplikacji pionowej. Doskonale nadaje się również do materiałów i połączeń narażonych na zginanie.

Potłuczony porcelanowy wazon w kształcie kaktusa. Kobieta nakłada klej na jedną z pękniętych części.
Dla łatwej aplikacji wybierz klej do ceramiki o formule żelu, który nie będzie spływał z pionowych powierzchni

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować