Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Potłuczona porcelana? Tylko spokojnie!

Klej do porcelany: idealny do delikatnych i precyzyjnych napraw

Klej do porcelany: idealny do delikatnych i precyzyjnych napraw

Znasz to uczucie, gdy chcesz pochwalić się swoim zabytkowym serwisem do herbaty, ale zauważasz pęknięcie w którymś z elementów? Dzięki klejowi do porcelany możesz rozwiązać ten problem w mgnieniu oka.

W tym artykule:

Co to jest klej do porcelany?

Klej do porcelany to mocny, a jednocześnie łatwy w użyciu klej do wielu porowatych i nieporowatych delikatnych materiałów, w tym porcelany i ceramiki. Chociaż istnieje kilka rodzajów kleju do porcelany ogólnego zastosowania, najlepiej wybrać taki, który pasuje do Twojego projektu, ponieważ różne kleje mają różne właściwości. Niektóre kleje działają dobrze w ekstremalnych temperaturach, inne wydzielają minimalne zapachy, jeszcze inne są niezwykle łatwe do czyszczenia.

Wymagane materiały

Wskazówki od ekspertów

Wskazówki dotyczące używania kleju do porcelany

Jeśli zdecydujesz się na klej do porcelany przy naprawie kubka do kawy lub wazonu, będziesz zaskoczony, jak prosty i super szybki jest to proces:

  1. Zbierz połamane elementy razem na czystej i płaskiej powierzchni, takiej jak stół kuchenny.
  2. Wyrównaj wszystkie elementy.
  3. Nałóż klej wszystkie części, które będziesz sklejać. Następnie wyrównaj i zmontuj elementy.
  4. Po stwardnieniu kleju do porcelany usuń niechciany klej za pomocą ostrego noża lub żyletki.


Jeśli porcelana lub ceramika wymaga klejenia lub wypełniania szczelin, naprawy powierzchni czy laminowania, najlepszym klejem do takich napraw będzie klej epoksydowy do porcelany. Epoksyd składa się z dwóch części: żywicy i utwardzacza. Po zmieszaniu tworzą trwałe wiązanie o wysokiej wytrzymałości. Ma on wiele zalet:

  • jest wodoodporny,
  • można w nim wiercić i szlifować,
  • jest odporny na uderzenia,
  • dobrze radzi sobie z warunkami atmosferycznymi na zewnątrz.

Do jakich projektów sprawdzi się klej do porcelany?

Jeśli masz do sklejenia przedmioty niewielkich rozmiarów, o delikatnej strukturze lub wymagające szybkiej naprawy, szybkoschnący klej będzie najlepszym wyborem. Pattex S.O.S. Super Klej Uniwersalny to wodoodporny i wszechstronny produkt zapewniający niezwykle trwały efekt. Uniwersalna formuła sprawia, że może być on używany do naprawiania wielu przedmiotów w domu.

W przypadku większych napraw, gdzie uszkodzony obszar jest narażony na zmienne temperatury lub stały ruch pieszy, wybierz Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min. Produkt ten po związaniu nie kurczy się oraz nie pęcznieje, jest odporny na rozpuszczalniki i szybko twardnieje. Poza tym, jest banalnie łatwy w użyciu i wydajny!

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować