Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Nie tylko do delikatnych dekoracji

Naprawa porcelany w domu – sprawdź nasze porady

 Wyszczerbiony porcelanowy wazon stoi na biurku. Obok niego leżą odłamane elementy.

Wiedza o naprawie porcelany, może się przydać w wielu sytuacjach. Nie tylko w przypadku filigranowych figurek i delikatnych filiżanek – z porcelany wykonuje się również wiele drogich sprzętów i elementów wyposażenia.

W tym artykule:

Właściwy klej do naprawy porcelany

Zanim przeczytasz o tym, jak naprawić pękniętą lub wyszczerbioną porcelanę, dobrze abyś wiedział, jak wybrać odpowiedni klej do swojego projektu.

Wymagane materiały
Na biurku leży ceramiczny świecznik pęknięty na dwie części, w tle dwa inne kolorowe świeczniki.
Zanim zabierzesz się do naprawy porcelany, przygotuj miejsce pracy i przedmioty, które chcesz skleić

Czy Twój porcelanowy przedmiot będzie miał kontakt z żywnością, utrzymywał gorące płyny lub zostanie umieszczony w piekarniku, kuchence mikrofalowej lub zmywarce? Jeśli tak, twój klej musi być bezpieczny i odpowiedni dla tego typu zastosowań.

Jeśli chcesz naprawić pękniętą porcelanę, będziesz potrzebować kleju wypełniającego do porcelany albo glazury, aby zastąpić utracony materiał. Upewnij się, że produkt można pokryć farbą, jeśli planujesz go potem pomalować.

Łączysz połamane kawałki porcelany? Wybierz mocny klej w płynie lub żelu, który po wyschnięciu jest przezroczysty. Pattex S.O.S. Super Klej uniwersalny szybko tworzy mocne wiązania z porowatymi powierzchniami, takimi jak porcelana i zastyga bez zaciskania. To doskonały wybór do naprawy pękniętej porcelany.

Wskazówki od ekspertów

Naprawa pękniętej porcelany

Załóżmy, że chcesz naprawić małą figurkę, taką jak ta na zdjęciu powyżej. Poniższe instrukcje dotyczące naprawy pękniętej porcelany są doskonałym punktem wyjścia, jednak przed kontynuowaniem prac, zawsze najpierw przeczytaj instrukcje dotyczące korzystania z konkretnego produktu.

Osoba siedząca przy biurku trzyma w dłoniach części stłuczonego porcelanowego wazonu.
Z odpowiednim klejem naprawa porcelany może być naprawdę prosta
 1. Zbierz materiały. Potrzebujesz ręczników papierowych i kleju do naprawy porcelany.
 2. Zadbaj o higienę pracy i bezpieczeństwo. Noś rękawiczki i fartuch, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przyklejenia się kleju do skóry i ubrania.
 3. Przygotuj klejone elementy. Muszą być wolne od brudu i innych zanieczyszczeń. Upewnij się, że masz wszystkie części, a następnie dopasuj je. Bądź ostrożny i pracuj tak, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.
 4. Nałóż klej. Oszczędnie nałóż klej na przylegające powierzchnie, zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu. Tego rodzaju super klej zwykle wystarczy nałożyć tylko na jedną powierzchnię.
 5. Przytrzymaj elementy na miejscu. Odczekaj, aż klej zwiąże. Jeśli klejone elementy będą się przemieszczały, zakłóci to proces utwardzania. Przytrzymaj je ręką lub użyj taśmy maskującej, w przypadku gdy klej wysycha powoli.
 6. Sprzątnij. Umyj ręce i ostrożnie ostrym ostrzem usuń nadmiar utwardzonego kleju z projektu. W zależności od kleju, przedmiot może nie nadawać się już do użytku w urządzeniach kuchennych.

You need to accept cookies to play this video

Jak naprawić wyszczerbioną porcelanę

 1. Przygotuj narzędzia. Potrzebujesz kleju do wypełniania szczelin w porcelanie lub glazurze, narzędzi do szlifowania oraz mydła i wody.
 2. Oczyść powierzchnie. Umyj i dokładnie osusz wszystkie wyszczerbione powierzchnie.
 3. Zaaplikuj produkt. W razie potrzeby wymieszaj glazurę lub wypełniacz do porcelany – postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Wypełnij ubytki lub pęknięcia i odbuduj uszkodzony przedmiot.
 4. Osusz i wyrównaj. Po wyschnięciu produktu możesz go zeszlifować, aby dopasować go do konturów przedmiotu. Jeśli używasz wypełniacza do porcelany, pozwól mu wyschnąć przed nałożeniem glazury.
 5. Posprzątaj. Umyj ręce. Jeśli naprawiłeś naczynie, może ono nie nadawać się już do użytku w urządzeniach kuchennych. Miej to na uwadze.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować