Czy kleju uniwersalnego naprawdę użyjesz w każdym projekcie? Chociaż te produkty rzeczywiście nadają się do szerokiej gamy zastosowań, żaden z nich nie jest idealny do wszystkich zadań związanych z majsterkowaniem. Z tego przewodnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni uniwersalny klej do swoich projektów.
Wyraźną zaletą kupowania klejów uniwersalnych jest to, że można ich używać do wielu zastosowań. Niektóre z nich sprawdzą się nawet do szerokiego spektrum zadań – od naprawy drobnych artykułów gospodarstwa domowego po konstruowanie obiektów przemysłowych, takich jak turbiny wiatrowe i pokłady statków.
Jednak nie każdy klej uniwersalny sprawdzi się jako mocny klej do wszystkiego. Wręcz przeciwnie – wiele z nich ma swoją specjalność, w której jest nie do zastąpienia. Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami o produkcie, aby upewnić się, że dany klej ogólnego przeznaczenia jest naprawdę najlepszym wyborem do Twojego projektu.
Przykładowo, Pattex One For All Transparent to polimerowy klej szybkowiążący, który:
- nadaje się do różnych prac remontowych, rzemieślniczych i budowlanych,
- po wyschnięciu jest bezbarwny, co ważne dla niewidocznych napraw,
- szybko tworzy wiązanie,
- nie wymaga mocowanie się z zaciskami i pianką, jak to ma miejsce w przypadku innych klejów,
- posiada trwałą, niepieniącą się formułę, która jest kompatybilna z wieloma materiałami porowatymi i nieporowatymi.
Ten mocny klej uniwersalny, który pozwala na łączenie większości materiałów, nie sprawdzi się jednak w przypadku klejenia polietylenu (PE), polipropylenu (PP) ani teflonu (PTFE).
Jeśli potrzebujesz kleju do jednego z powyższych tworzyw, który przy tym niezwykle szybko wiąże i łączy się z szeroką gamą popularnych materiałów, sięgnij po Pattex S.O.S. Super Klej do plastiku. To produkt o następujących właściwościach:
- skleja polietylen (PE) i polipropylen (PP),
- jest elastyczny i wodoodporny,
- schnie błyskawicznie.
Warto pamiętać, że w celu uzyskania pełnej siły klejenia tego produktu zalecane jest nieobciążanie klejonego elementu przez 10 minut. Pełną wytrzymałość sklejone elementy osiągają w czasie od 12-24 godzin.
- Przygotuj swoje powierzchnie. Powierzchnie, które chcesz skleić, muszą być suche i czyste. Usuń wszelkie pozostałości i zanieczyszczenia rozpuszczalnikiem, takim jak alkohol lub aceton, po przetestowaniu zgodności rozpuszczalnika z podłożem. Lekko przeszlifuj wszelkie błyszczące lub bardzo gładkie powierzchnie, aby poprawić przyczepność. Jeśli to konieczne, przed nałożeniem kleju zamaskuj sąsiednie obszary taśmą. W przypadku klejenia dwóch nieporowatych powierzchni, przed nałożeniem kleju uniwersalnego może być konieczne ich lekkie zwilżenie (zapoznaj się z instrukcją produktu).
- Wstępnie dopasuj łączone elementy. Dopasuj klejone części przed nałożeniem kleju, aby upewnić się, że do siebie pasują.
- Nałóż klej uniwersalny. Otwórz klej i nałóż cienką warstwę na jedną powierzchnię. Przytrzymaj lub zamocuj części na miejscu przez czas określony w instrukcji produktu. Pozwól, aby klej całkowicie utwardził się przed poddaniem go obciążeniu.
- Posprzątaj po zakończonej pracy. Zamknij tubkę/pojemnik z klejem natychmiast po zakończeniu pracy. Następnie wyczyść narzędzia i wszelkie pozostałości kleju za pomocą odpowiedniego rozpuszczalnika (alkoholu, acetonu lub benzyny do czyszczenia). Utwardzony klej uniwersalny można ostrożnie odciąć za pomocą narzędzia o ostrych krawędziach.
- Przechowuj klej w suchym, chłodnym miejscu o niewielkiej wilgotności i bez mrozu. W razie wątpliwości informacje o sposobie przechowywania znajdziesz w instrukcji producenta.
Pochwal się własnymi pracami