Skip to Content
7 minut do końca artykułu
Jeden klej (prawie) do wszystkiego

Klej uniwersalny – jeden produkt, a sklei niemal wszystko

Klej uniwersalny – jeden produkt, a sklei niemal wszystko

Czy kleju uniwersalnego naprawdę użyjesz w każdym projekcie? Chociaż te produkty rzeczywiście nadają się do szerokiej gamy zastosowań, żaden z nich nie jest idealny do wszystkich zadań związanych z majsterkowaniem. Z tego przewodnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni uniwersalny klej do swoich projektów.

W tym artykule:

Właściwości i zastosowania klejów uniwersalnych 

Wyraźną zaletą kupowania klejów uniwersalnych jest to, że można ich używać do wielu zastosowań. Niektóre z nich sprawdzą się nawet do szerokiego spektrum zadań – od naprawy drobnych artykułów gospodarstwa domowego po konstruowanie obiektów przemysłowych, takich jak turbiny wiatrowe i pokłady statków.

Jednak nie każdy klej uniwersalny sprawdzi się jako mocny klej do wszystkiego. Wręcz przeciwnie – wiele z nich ma swoją specjalność, w której jest nie do zastąpienia. Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami o produkcie, aby upewnić się, że dany klej ogólnego przeznaczenia jest naprawdę najlepszym wyborem do Twojego projektu.

Wymagane materiały

Przykładowo, Pattex One For All Transparent to polimerowy klej szybkowiążący, który:

 • nadaje się do różnych prac remontowych, rzemieślniczych i budowlanych,
 • po wyschnięciu jest bezbarwny, co ważne dla niewidocznych napraw,
 • szybko tworzy wiązanie,
 • nie wymaga mocowanie się z zaciskami i pianką, jak to ma miejsce w przypadku innych klejów,
 • posiada trwałą, niepieniącą się formułę, która jest kompatybilna z wieloma materiałami porowatymi i nieporowatymi.

Ten mocny klej uniwersalny, który pozwala na łączenie większości materiałów, nie sprawdzi się jednak w przypadku klejenia polietylenu (PE), polipropylenu (PP) ani teflonu (PTFE).

Jeśli potrzebujesz kleju do jednego z powyższych tworzyw, który przy tym niezwykle szybko wiąże i łączy się z szeroką gamą popularnych materiałów, sięgnij po Pattex S.O.S. Super Klej do plastiku. To produkt o następujących właściwościach:

 • skleja polietylen (PE) i polipropylen (PP),
 • jest elastyczny i wodoodporny,
 • schnie błyskawicznie.

Warto pamiętać, że w celu uzyskania pełnej siły klejenia tego produktu zalecane jest nieobciążanie klejonego elementu przez 10 minut. Pełną wytrzymałość sklejone elementy osiągają w czasie od 12-24 godzin. 

Wskazówki od ekspertów

Klej uniwersalny – jak go używać?

 • Przygotuj swoje powierzchnie. Powierzchnie, które chcesz skleić, muszą być suche i czyste. Usuń wszelkie pozostałości i zanieczyszczenia rozpuszczalnikiem, takim jak alkohol lub aceton, po przetestowaniu zgodności rozpuszczalnika z podłożem. Lekko przeszlifuj wszelkie błyszczące lub bardzo gładkie powierzchnie, aby poprawić przyczepność. Jeśli to konieczne, przed nałożeniem kleju zamaskuj sąsiednie obszary taśmą. W przypadku klejenia dwóch nieporowatych powierzchni, przed nałożeniem kleju uniwersalnego może być konieczne ich lekkie zwilżenie (zapoznaj się z instrukcją produktu).
 • Wstępnie dopasuj łączone elementy. Dopasuj klejone części przed nałożeniem kleju, aby upewnić się, że do siebie pasują.
 • Nałóż klej uniwersalny. Otwórz klej i nałóż cienką warstwę na jedną powierzchnię. Przytrzymaj lub zamocuj części na miejscu przez czas określony w instrukcji produktu. Pozwól, aby klej całkowicie utwardził się przed poddaniem go obciążeniu.
 • Posprzątaj po zakończonej pracy. Zamknij tubkę/pojemnik z klejem natychmiast po zakończeniu pracy. Następnie wyczyść narzędzia i wszelkie pozostałości kleju za pomocą odpowiedniego rozpuszczalnika (alkoholu, acetonu lub benzyny do czyszczenia). Utwardzony klej uniwersalny można ostrożnie odciąć za pomocą narzędzia o ostrych krawędziach.
 • Przechowuj klej w suchym, chłodnym miejscu o niewielkiej wilgotności i bez mrozu. W razie wątpliwości informacje o sposobie przechowywania znajdziesz w instrukcji producenta.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować