Skip to Content
7 minut do końca artykułu
Bezbarwny klej – potrzebny w każdym domu

Klej przezroczysty: widoczne zalety bycia niewidocznym

Klej przezroczysty: widoczne zalety bycia niewidocznym

Kleje przezroczyste mają zalety, z których niewątpliwie największą jest niewidoczność wiązania. To ważne, aby wyraźny szew nie odwracał uwagi od nieskazitelnych wyników naprawy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o produktach, które tworzą niewidoczne spojenia.

W tym artykule:

Klej przezroczysty: wyraźnie właściwy wybór dla Twojego projektu

Bezbarwne kleje, w tym przezroczyste kleje silikonowe, są dostępne dla szerokiej gamy materiałów, od porcelany przez gumę, aż po sztywne PCV. Jednak nie każdy klej sprawdzi się przy wszystkich projektach. Jak zatem wybrać ten odpowiedni?

Istnieje wiele przezroczystych klejów, które po wyschnięciu tworzą niewidoczne spojenia. Wśród przezroczystych klejów montażowych, pełniących jednocześnie funkcję kleju i uszczelniacza – krystaliczną przezroczystością cechuje się klej Pattex One For All Crystal. To uniwersalne spoiwo nadaje się do stosowania zarówno wewnątrz i na zewnątrz, sprawdź się więc w najróżniejszych projektach DIY. Innym przezroczystym klejem montażowym jest Pattex One For All Transparent. Wybierz go, jeżeli zależy Ci na wyjątkowej odporności na wibracje, drgania i inne warunki zewnętrzne.

Wymagane materiały

Jeżeli szukasz uniwersalnego kleju, który pomoże Ci zrealizować wiele napraw w domu, a jednocześnie zapewni niewidoczne wiązanie, optymalnym produktem będzie bezbarwny klej Pattex Total. Jest bezzapachowy i nadaje się do klejenia większości materiałów.

Jeśli Twój projekt DYI wymaga użycia kleju przezroczystego w płynie wybierz Pattex S.O.S. Super Klej Standard, a do zadań, gdzie potrzebna będzie precyzyjna aplikacja, lepiej sprawdzi się - Pattex S.O.S. Super Klej z pędzelkiem.

Przezroczyste kleje silikonowe są idealne do klejenia metalu, szkła, gumy, płytek i niedoskonałych powierzchni, a także materiałów, które rozszerzają się i kurczą.

Wskazówki od ekspertów

Jak używać przezroczystych klejów

Oto wskazówki dotyczące używania tradycyjnych i silikonowych przezroczystych klejów:

PRZYGOTOWANIE DO PRACY Z KLEJAMI PRZEZROCZYSTYMI

  1. Przygotuj miejsce pracy i powierzchnię. Bez względu na to, czy używasz tradycyjnego przezroczystego kleju, czy przezroczystego kleju silikonowego, upewnij się, że obszar projektu jest czysty. Podobnie jest z powierzchniami, które chcesz skleić. Zadbaj o to, by były suche i wolne od zanieczyszczeń. Upewnij się również, że temperatura w obszarze roboczym jest dopasowana do produktu, którego używasz.
  2. Bezpieczeństwo. Klejenie to świetna zabawa, ale nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie! Pracuj tylko w dobrze wentylowanym miejscu. Załóż rękawiczki i umyj ręce po użyciu.

TRADYCYJNE KLEJE PRZEZROCZYSTE

  1. Aplikacja. Nałóż cienką warstwę przezroczystego kleju na jedną powierzchnię. Natychmiast po nałożeniu kleju sklej części i przytrzymaj je lub zaciśnij, zgodnie z instrukcjami producenta. Bardzo porowate materiały prawdopodobnie będą wymagały grubszej warstwy kleju i może być konieczne nałożenie go na obie powierzchnie.
  2. Pozostaw do wyschnięcia. Klej osiągnie maksymalną wytrzymałość po całkowitym utwardzeniu.

PRZEZROCZYSTE KLEJE SILIKONOWE

  1. Nałóż silikon. Nałóż klej na jedną z powierzchni, które chcesz skleić. Uprzednio lekko zeszlifuj powierzchnie. Poprawi to rezultat końcowy, szczególnie podczas klejenia powierzchni gumowych lub plastikowych.
  2. Utwardzenie. Dociśnij materiały, aż do utwardzenia, zgodnie z zaleceniami producenta.

SPRZĄTANIE PO PRACY Z PRZEZROCZYSTYM KLEJEM

Oczyść miejsce pracy i narzędzia. Narzędzia i resztki kleju należy natychmiast wyczyścić spirytusem mineralnym (przezroczysty klej silikonowy) lub alkoholem, acetonem lub benzyną czyszczącą (przezroczysty klej). Utwardzony klej możesz ostrożnie odciąć z pomocą narzędzia o ostrych krawędziach.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować