Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Montowanie listew ściennych

Ozdobne listwy ścienne – prosty sposób na klasyczny klimat w mieszkaniu

Ozdobne listwy ścienne – prosty sposób na klasyczny klimat w mieszkaniu

Ozdobne listwy ścienne to prosty sposób na nadanie pomieszczeniom klasycznego klimatu. Podpowiadamy czego potrzebujesz i jak działać, aby szybko i sprawnie wykonać montaż listew ściennych w mieszkaniu.

W tym artykule:

Do czego służą listwy ścienne? 

Zwyczaj montowania listew ściennych sięga czasów historycznych, kiedy domy były mniejsze, a ściany w pomieszczeniach wymagały ochrony przed uderzeniami i otarciami powodowanymi przez oparcia krzeseł. W dzisiejszych czasach obecność listew ściennych rzadziej wynika z użytecznej potrzeby ochrony ścian, a o wiele częściej pełnią funkcję estetyczną.

W ostatnich latach obserwujemy coraz silniejszy trend montowania listew ściennych w celu nadania pomieszczeniom bardziej klasycznego stylu. Tego typu ozdobne listwy ścienne mogą być wykonane z drewna, płyty MDF czy poliuretanu.

Montaż listew ściennych nie jest trudny – każdy - niezależnie od poziomu zaawansowania i posiadanych umiejętności - może to zrobić, przestrzegając poniższych kroków.

Wymagane materiały

Czego potrzebujesz do montażu listew ściennych?

Przed rozpoczęciem montowania listew zaopatrz się w następujące produkty:

 • Listwy ścienne o odpowiedniej długości
 • Ołówek lub taśma maskująca
 • Poziomica
 • Miarka
 • Piła i skrzynka uciosowa
 • Klej do listew Pattex Fix Super
 • Masa wypełniająca Pattex Repair Express
 • Papier ścierny
 • Uszczelniacz i pistolet do uszczelniania

Montaż listew ściennych – krok po kroku 

 1. Zmierz ile listwy ściennej potrzebujesz. Przed zakupem listwy określ, jaki metraż listwy będzie odpowiedni dla Twojego projektu, mierząc obwód wokół ścian na wysokości, na której chcesz ją zainstalować. Przy określaniu wysokości montażu listwy ściennej przyjmuje się zasadę, że najlepiej prezentuje się ona na jednej trzeciej wysokości pomieszczenia.
 2. Przytnij listwy na odpowiednią długość. Znając wymiary, użyj piły i skrzynki uciosowej, aby precyzyjnie przyciąć listwę na potrzebne długości/odcinki. Przycinaj listwę pod kątem 45 stopni (lub pod kątem odpowiednim do poszczególnych narożników w pomieszczeniu).
 3. Zaznacz na ścianach miejsce montażu. Używając miarki, poziomicy i ołówka lub taśmy maskującej, wyznacz na ścianach linie na wysokości, na której planujesz zamontować listwy ścienne.
 4. Przyklej listwy. Nałóż klej na tył pierwszego odcinka listwy, umieść dolną krawędź wzdłuż prowadnicy i dociśnij do ściany. W przypadku odcinków listwy, które łączą się ze złączem uciosowym, nałóż dodatkową porcję kleju na powierzchnię kątownika.
 5. Wypełnij ubytki. Po zamontowaniu wszystkich listew ściennych, użyj masy wypełniającej, aby wypełnić otwory i wszelkie drobne luki. Gdy masa wyschnie, użyj papieru ściernego, aby zeszlifować zbędną warstwę wypełniacza z powierzchnią listwy.
 6. Uszczelnij. Nałóż cienką warstwę uszczelniacza wzdłuż górnej i dolnej krawędzi listwy – nadmiar masy uszczelniającej możesz dodatkowo wykorzystać podczas wygładzania do wypełnienia drobnych luk.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować