Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Montaż drewnianej podłogi

Klej do podłóg drewnianych – z nim już nie będzie skrzypieć!

 Klej do podłóg drewnianych – z nim już nie będzie skrzypieć!

Drewniane podłogi nadają wyjątkowego charakteru w pomieszczeniach, a odpowiednio zabezpieczone wyglądają pięknie przez długie lata. Podczas montażu wysokiej jakości klej do podłóg drewnianych może mieć duży wpływ na zapewnienie im długiego życia i trwałości. Dowiedz się, jaki klej wybrać do montażu swojej podłogi i zadbaj o wyjątkowy klimat w Twoim domu. 

W tym artykule:

Kleje do podłóg – właściwości

Wytrzymałość i solidność podłóg to podstawowe elementy wykończenia każdego budynku. Podczas montażu podłogi pod panele lub deski nakładany jest klej do podłóg, który ma zabezpieczyć je w kontakcie z belką, minimalizując skrzypienie i zapobiegając tworzeniu się nierówności w podłodze.

Klej do podłogi musi być wystarczająco mocny, aby pozostać trwały wraz z upływem czasu, ale także zapewniać wystarczającą elastyczność, aby zamortyzować regularne ruchy, uderzenia i potencjalne skurcze.

Wymagane materiały

Klej do podłóg drewnianych – jak wybrać najlepszy

Wybierając klej do podłóg drewnianych zdecyduj się produkt, który będzie mocny i elastyczny oraz dobrany do klejonych materiałów, a w przypadku drewnianych podłóg – będzie stabilnie łączył drewno z podłożem.

Jeżeli zależy Ci na zastosowaniu profesjonalnego kleju montażowego do wnętrz, który nie ulega procesom starzenia, wybierz klej Pattex Fix Drewno. To łatwy w użyciu produkt, odpowiedni również do uzupełniania ubytków w podłożu.

Jeśli Twoja drewniana podłoga będzie narażona na wilgoć wybierz klej montażowy Pattex One For All Express. To uniwersalny klej i uszczelniacz polimerowy, który klei nawet wilgotne i mokre powierzchnie. Jest odporny na wodę i inne warunki atmosferyczne, w tym na działanie promieni UV.

Używanie kleju do podłóg – krok po kroku

Nałożenie kleju podczas montażu podłogi ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o jej późniejszą wytrzymałość i sprężystość. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, by zrobić to w odpowiedni sposób:

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo. Podobnie jak w przypadku wszystkich mocnych klejów, przy używaniu kleju do podłóg zachowaj odpowiednie środki ostrożności. Noś rękawiczki, pracuj w dobrze wentylowanym miejscu i myj ręce po użyciu.
  2. Sprawdź warunki. Chcąc uzyskać maksymalną skuteczność produktu zadbaj o warunki jego stosowania. Kleje do podłóg drewnianych działają najlepiej we właściwej temperaturze. Sprawdź specyfikacje swoich produktów, aby określić dla nich idealne warunki.
  3. Przygotuj powierzchnie. Klejone powierzchnie dokładnie oczyść z kurzu, tłuszczu, pozostałości lub zanieczyszczeń. Przed rozpoczęciem aplikacji wstępnie dopasuj wszystkie materiały oraz panele czy deski.
  4. Aplikacja. Do nakładania kleju użyj pistoletu. Nakładaj klej stałym przepływem na legary lub słupki, poruszając się zygzakiem, aby upewnić się, że wszystkie krawędzie są odpowiednio pokryte. Opuść panel podłogowy na legary i połącz powierzchnie w ciągu 15 minut. Jeśli dopasowanie pozycji jest konieczne, zrób to w ciągu około 30 minut.
  5. Posprzątaj. Natychmiast oczyść narzędzia i wszelkie pozostałości kleju spirytusem mineralnym lub rozpuszczalnikiem do farb. Wszelki niechciany, utwardzony klej można delikatnie odkuć ostrym narzędziem, uważając, aby nie uszkodzić powierzchni.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować