Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Klej i jedź!

Klej do lusterek samochodowych – sposób na prostą naprawę

Klej do lusterek samochodowych – sposób na prostą naprawę

Uszkodzone boczne lusterko w aucie? To nie problem – wymień je na nowe przy pomocy kleju do lusterek samochodowych. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wybrać odpowiedni produkt i w jaki sposób go zastosować.

W tym artykule:

Najlepszy klej do lusterek samochodowych

To, jaki klej do lusterek samochodowych będzie odpowiedni, zależy od rodzaju klejonych powierzchni. Aby dowiedzieć się, z jakiego materiału są wykonane, przyjrzyj się tylnej obudowie lusterka oraz zagłębieniu w miejscu jego montażu.

Do naprawy bocznego lusterka możesz zastosować klej epoksydowy – na przykład Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min. Jest on odpowiedni do zastosowań na zewnątrz i na powierzchniach pionowych. Tworzy mocne wiązania odporne na uszkodzenia mechaniczne pomiędzy wieloma materiałami, które można znaleźć w samochodach – takimi jak metal czy twarde tworzywa sztuczne. Kleje epoksydowe doskonale sprawdzą się do naprawy obudowy lusterka.

Wymagane materiały

Wielu ekspertów zaleca, by do przyklejenia samego lusterka użyć silikonowego kleju samochodowego. Kleje na bazie silikonu często sprawdzają się też jako uszczelniacze i tworzą elastyczne wiązania. Wykazują się też znakomitą odpornością na wilgoć, wietrzenie i warunki atmosferyczne – dzięki temu można ich bez przeszkód używać jako klejów do bocznych lusterek samochodowych.

W wielu samochodach zainstalowane są podgrzewane lusterka, które pozwalają łatwo pozbyć się lodu i szronu przed rozpoczęciem jazdy w okresie zimowym. Pamiętaj, że większość klejów pod wpływem ciepła rozluźnia wiązanie, co ułatwia tym samym ich usunięcie. Dlatego klej do lusterek samochodowych zewnętrznych podgrzewanych powinien też być odporny na wysokie temperatury. Dzięki temu, ciepło nie wpłynie na trwałość mocowania lusterka.

Wskazówki od ekspertów

Klej do lusterek samochodowych – jak używać?

 • Zgromadź potrzebne narzędzia. Oprócz zapasowego lusterka oraz kleju do klejenia lusterek samochodowych, będziesz potrzebować:
  • Wiadra, do którego zbierzesz połamane części starego lusterka
  • Taśmy maskującej
  • Opalarki, aby ogrzać i rozluźnić istniejący klej
 • Zabezpiecz się. Załóż okulary ochronne i rękawice, aby zabezpieczyć oczy i skórę przed ostrymi odłamkami lusterka.
 • Usuń lusterko. Włóż rękawice i okulary ochronne i wyjmij popękane lusterko z obudowy. Możesz użyć dużego, płaskiego śrubokręta, by ostrożnie podważyć fragmenty lusterka, jednocześnie nie uszkadzając obudowy.
 • Nałóż klej. Aplikuj klej na tylną powierzchnię lusterka samochodowego w odstępie ok. 1,5 cm od krawędzi. Umieść je w zagłębieniu obudowy i przyciśnij. Wyciekający nadmiar kleju zetrzyj przy pomocy mokrej ściereczki.
 • Pozostaw do wyschnięcia. Sprawdź czas wiązania kleju w instrukcji producenta. Na czas schnięcia przyklej lusterko do obudowy za pomocą taśmy maskującej, tak by nie ześlizgnęło się zanim klej zwiąże.
 • Uprzątnij miejsce pracy. Wyrzuć pozostałości starego lusterka. Upewniając się, że pozbyłeś się wszystkich fragmentów, a na miejscu nie pozostały żadne ostre elementy.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować