Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Styl vintage w Twoim domu

Dowiedz się, jak zrobić lamperię! To naprawdę proste!

Dowiedz się, jak zrobić lamperię! To naprawdę proste!

Listwy ścienne dodają pięknego stylu vintage do każdego domu. Sprawdź, jak zrobić lamperię korzystając z naszego prostego przewodnika. Wyjaśniamy w nim podstawowe techniki instalacji i wskazujemy odpowiedni klej do danego zadania.

W tym artykule:

Jak zrobić lamperię: Przygotowanie

Lamperie są powszechnie spotykane w kuchniach i łazienkach, ale ta wszechstronna boazeria może być instalowana w każdym pomieszczeniu w domu. Kreatywny majsterkowicz używa nawet lamperii do zbudowania imitacji wezgłowia łóżka lub wyłożenia półek na książki. Listwy ścienne pokrywają całe ściany i sufity, mogą być również instalowane jako boazeria. Możliwości są nieskończone!

Zastanawiasz się, jak zrobić lamperię? Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, ile listew ściennych potrzebujesz do projektu. Po zmierzeniu i zakupie listwy nadszedł czas na zaplanowanie układu. Oto kilka ważnych wskazówek:

  1. Wymierz. Zmierz i zaznacz ściany, na których ma być montowana lamperia. Podczas pomiarów uwzględnij obecność listew przypodłogowych i gniazdek elektrycznych Może być konieczne wycięcie dodatkowych otworów na gniazdka lub framugi drzwi.
  2. Przytnij listwę. Wytnij listwę i wstępnie dopasuj części, aby upewnić się, że wszystko jest wyrównane.
  3. Przygotuj listwę do montażu. Jeżeli zamierzasz malować lub bejcować lamperię – teraz jest na to odpowiedni moment.
Wymagane materiały

Wskazówki od ekspertów

Jak zrobić lamperię: Montaż

Po zmierzeniu, wycięciu, pomalowaniu i wstępnym dopasowaniu listew możesz przystąpić do instalacji. Oto jak zainstalować lamperię:

  1. Wyczyść powierzchnie. Oczyść i osusz ściany i tył listwy ściennej.
  2. Zaaplikuj klej. Nałóż klej zygzakiem na tylną część płyty.
  3. Przyklej listwę. Odwróć listwę i przymocuj ją do ściany wzdłuż wcześniej zaznaczonych linii.
  4. Powtarzaj proces, aż wszystkie listwy będą na swoim miejscu.
  5. Wykończ. Przymocuj wykończenia do górnej i dolnej części lamperii.

Jak zrobić lamperię: Właściwy klej

Jeśli szukasz dobrego, uniwersalnego kleju przeznaczonego do mocowania lamperii, wybierz Pattex One For All Błyskawiczna przyczepność. Ten klej montażowy umożliwi Ci skuteczny montaż listew bez konieczności ich długotrwałego podpierania. Przeznaczony jest do wszelkiego rodzaju materiałów i powierzchni, w każdych warunkach.

Jeżeli planujesz montaż lamperii z płyt drewnianych optymalnym produktem do ich montażu będzie klej Pattex Fix Drewno. To spoiwo, oprócz tego, że jest łatwe w użyciu i czyszczeniu, doskonale wypełnia również ubytki w podłożu.

Do paneli ściennych z PCV dedykowany jest natomiast klej Pattex Fix PVC & ALU. Cechuje go wysoka przyczepność początkowa, więc on również zwalnia z konieczności podpierania mechanicznego klejonych listew.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować