Skip to Content
8 minut do końca artykułu
Elegancko aż po sam sufit

Montaż lampy i rozety sufitowej – rozświetl wnętrze w kilku krokach

Montaż lampy i rozety sufitowej – rozświetl wnętrze w kilku krokach

Planujesz wymienić żyrandol? Montaż lampy sufitowej to nie wszystko – dla wyjątkowego efektu dekoracyjnego, zestaw ją z łatwą w instalacji, elegancką rozetą sufitową. To prosty i niedrogi sposób, by nadać wnętrzom bardziej wyrafinowanego wyglądu. Zastanawiasz się, jak zawiesić żyrandol i zamocować rozetę? Czytaj dalej!

W tym artykule:

Montaż rozety sufitowej – jak to zrobić?

Co do zasady, im większy pokój i montowany w nim żyrandol, tym większą rozetę sufitową należy wybrać. Są one dostępne w wielu rozmiarach i mogą być wykonane z różnych materiałów – od gipsu, przez lekką styropianową piankę, po tworzywo sztuczne.

Przygotuj rozetę do montażu. Jeśli masz zamiar pomalować sztukaterię, najłatwiej będzie Ci to zrobić zanim zawiesisz ją na suficie. Zacznij od pokrycia powierzchni równą, cienką warstwą matowej farby w sprayu. Po godzinie aplikuj kolejną warstwę. Kiedy farba w sprayu wyschnie, możesz przejść do malowania poszczególnych elementów rozety, które chcesz wyróżnić. W zależności od tego, jak bardzo są szczegółowe, możesz użyć do tego celu pędzelka lub gąbki. Wcześniej zapoznaj się z instrukcjami producenta, jak nakładać farbę.

Wymagane materiały

Zdemontuj starą lampę wraz z uchwytami mocującymi. WAŻNE: przed rozpoczęciem, odłącz zasilanie lampy (bezpiecznik i włącznik światła)! Praca z elektrycznością może być niebezpieczna. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz wystarczające umiejętności i doświadczenie, koniecznie poproś o pomoc profesjonalistę.

Równomiernie rozprowadź klej na tylną część rozety sufitowej. Wysokiej jakości kleje montażowe sprawiają, że nie ma konieczności dodatkowego zabezpieczania sztukaterii wkrętami, jednak na wszelki wypadek przed aplikacją produktu warto wywiercić w niej kilka niewielkich otworów. Należy też przygotować kołki rozporowe, które mogą przydać się do bezpiecznego mocowania rozety do sufitu. Przed zastosowaniem kleju upewnij się, że jest on odpowiedni do obu powierzchni.

Przymocuj rozetę do sufitu. Mocno dociśnij do wyznaczonego miejsca i zabezpiecz śrubami. Upewnij się, że wszystkie przewody i elementy montażowe Twojej lampy są łatwo dostępne (WAŻNE: dwukrotnie sprawdź, czy zasilanie jest odłączone!).

Aplikuj silikon na krawędziach rozety. Zbierz nadmiar produktu dla równego, estetycznego uszczelnienia brzegów.

Zakryj wkręty, jeśli ich używałeśW razie potrzeby zaszpachluj i zamaluj otwory w rozecie.

Wskazówki od ekspertów

Montaż lampy sufitowej – instrukcja

Gdy rozeta sufitowa jest już zamontowana, czas na ostatni krok – zawieszenie żyrandola.

Wybierz wysokość żyrandola. Weź pod uwagę wielkość i wysokość pomieszczenia, a także to, w jakim miejscu się znajduje lampa – np. na środku pokoju, nad stołem czy nad blatem kuchennym. Gdy zdecydujesz, na jakiej wysokości chcesz zawiesić lampę, odpowiednio dostosuj długość łańcucha oraz przewodu.

Zawieś lampę. Przykręć uchwyt montażowy, połącz przewody i zamocuj podsufitkę tak jak zwykle. Pamiętaj – bezpieczeństwo jest najważniejsze! Jeśli żyrandol jest duży, poproś kogoś o jego przytrzymanie na czas montowania pozostałych elementów.

Sprawdź, czy żyrandol jest równo zawieszony. W razie potrzeby zdejmij podsufitkę i popraw mocowanie lampy.

Jakie produkty do montażu żyrandola i rozety?

Jeśli zależy Ci na najlepszych efektach przy mocowaniu rozety sufitowej, sięgnij po produkt opracowany właśnie z myślą o tym zastosowaniu. Klej montażowy Pattex Fix Decor jest łatwy w aplikacji i zapewnia nieskazitelne rezultaty przy niewielkim wysiłku. Świetnie sprawdzi się do instalacji nie tylko rozet sufitowych, ale także wszelkiego rodzaju sztukaterii i dekoracji z wielu materiałów, w tym gipsu, drewna, styropianu, płyt wiórowych i gipsowych. Klej po wyschnięciu może być malowany, co gwarantuje spójny, estetyczny efekt także wtedy, gdy zdecydujesz się na zmianę koloru sufitu na inny niż biały.

You need to accept cookies to play this video

Do przyklejenia rozety do sufitu możesz też wykorzystać klej w tubie Pattex Fix Super, który eliminuje konieczność zabezpieczania rozety dodatkowo wkrętami i śrubami. Jego zaletą jest wygodne opakowanie, które nie wymaga użycia pistoletu do wyciskania.

Dla nieskazitelnego wykończenia krawędzi rozety sufitowej możesz uszczelnić ją silikonem. Będzie to zapobiegać dostawaniu się do szczeliny kurzu i zabrudzeń, które mogłyby nieestetycznie odznaczać się na brzegach dekoracji.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować