Skip to Content
10 minut do końca artykułu
Kropka nad „i” w Twoim projekcie

Montaż listew przysufitowych stał się zaskakująco prosty

Teaser Alt Text

Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz montaż listew przysufitowych w pomieszczeniach, czy na szafkach, z pewnością nadadzą one Twojemu wnętrzu wyjątkowego charakteru. Ten przewodnik zawiera wskazówki i opisuje, jak samodzielnie zainstalować i naprawić te eleganckie elementy wystroju.

W tym artykule:

Montaż listew przysufitowych – krok do wyjątkowego wnętrza

Chcesz dodać swoim wnętrzom elegancji i architektonicznego charakteru? Zainstalowanie listew przysufitowych może Ci w tym pomóc. Listwy tworzą wizualną separację między ścianami i sufitami, dodają klasycznego wyglądu szafkom, a także mogą ukryć występujące pęknięcia. Te elementy dekoracyjne są dostępne w różnych materiałach i wzorach, zatem na pewno znajdziesz taki, który pasuje do Twoich upodobań i wyposażenia.

Wymagane materiały

Do montażu listwy przysufitowej potrzebne są następujące materiały eksploatacyjne:

 • Kształtki
 • Pędzel
 • Farba/lakier
 • Piła ukośna
 • Kreda lub ołówek
 • Pistolet do uszczelniania
 • Poziomica
 • Taśma miernicza
 • Drabina
 • Uszczelki
 • Skrobak
 • Taśma maskująca
 • Klej i uszczelniacz
 

Możesz dorzucić do listy papier ścierny, aby wygładzić wszelkie szorstkie powierzchnie. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo przy pracy, załóż okulary i rękawice podczas cięcia materiałów.

Wskazówki od ekspertów

Jak montować listwy przysufitowe we wnętrzach

Zainstalowanie listew przysufitowych w pokojach to świetny sposób na dodanie ścianom głębi i kontrastu. Taki zabieg dodaje również klasy wnętrzu i podnosi wartość Twojej nieruchomości. Oto jak zainstalować listwy przysufitowe w pokojach.

 • Zdecyduj. Przemyśl czy chcesz pomalować lub polakierować listwę przysufitową przed czy po zamontowaniu. Jeśli uznasz, że po zainstalowaniu listwy będziesz miał trudności z dotarciem do wszystkich obszarów listwy, pomaluj elementy przed ich powieszeniem. Jeśli zamierzasz kłaść fugi na środku ściany, malowanie po instalacji może sprawić, że będą mniej widoczne. Możesz najpierw nałożyć podkład i ewentualnie pierwszą warstwę powłoki, a następnie zainstalować listwę koronową i pomalować ją później kolejną warstwą.
 • Dopasuj. Kolejny krok to odpowiednie dopasowanie listwy do ścian. Upewnij się, że kąty cięć są prawidłowe. Użyj piły ukośnej do przycięcia listwy, aby elementy łączyły się pod odpowiednim kątem, a następnie połącz je za pomocą Pattex One For All Błyskawiczna przyczepność lub Pattex Fix Express i umieść je pod sufitem. Teraz możesz zaznaczyć, gdzie będzie krawędź listwy i zastosować podobne oznaczenia wszędzie tam, gdzie chcesz zawiesić listwę.
 • Zmierz. Teraz czas na pomiar, cięcie, malowanie (opcjonalnie) i montaż listwy przysufitowej. Postępuj tak, jak przy tworzeniu szablonu, a następnie nałóż odpowiednią ilość kleju na listwę lub ścianę. Wciśnij listwę na miejsce, przytrzymaj ją przez chwilę i powtarzaj proces, aż zamontujesz wszystkie listwy. Na tym etapie możesz zastosować Pattex Fix Drewno, profesjonalny klej montażowy do wnętrz, który świetnie się sprawdzi przy montażu listew ściennych i cokołowych, paneli, gzymsów, płyt dekoracyjnych, profili ozdobnych, listew drewnianych.

Gotowe. Zastosuj mechaniczne elementy mocujące, aby podeprzeć listwy, a następnie użyj uniwersalnego kleju uszczelniającego Pattex Fix Super, aby wykończyć łączenia na górze i na dole. Usuń nadmiar kleju i pozostaw wszystko do wyschnięcia.

Jak wykonać montaż ozdobnych listew przysufitowych na szafkach

Nic tak nie dopełnia szafki, jak odpowiednia listwa na jej szczcie! Oto jak zainstalować listwy ozdobne na szafkach kuchennych.

 1. Dopasuj. Utworzenie w pierwszej kolejności szablonu to dobry pomysł, ponieważ możesz upewnić się, że prawidłowo przyciąłeś kąty, a elementy dobrze pasują do szafki. Możesz chcieć przenieść pomiary bezpośrednio z szafy – wówczas widzisz dokładnie, gdzie należy dociąć.
 2. Przytnij. Za pomocą piły ukośnej dotnij listwę tak, aby połączenia ukośne miały odpowiedni kąt dla Twojej szafki.
 3. Sprawdź. Umieść swoje listwy na szafce (możesz użyć taśmy maskującej, aby utrzymać je na miejscu) i sprawdź, czy dobrze pasują, zanim je przykleisz.
 4. Przyklej. Użyj Pattex Fix Decor, aby przykleić pierwszy element do szafki, a następnie połącz z nim następny element w podobny sposób. Powtarzaj tę procedurę, aż przykleisz wszystkie elementy. W przypadku większych projektów wymagane są również łączniki mechaniczne, aby utrzymać wszystko na swoim miejscu.

Jak naprawić pękniętą listwę przysufitową?

Za pomocą odpowiednich materiałów i procedur można naprawić pęknięcia, wgniecenia i szczeliny między poszczególnymi elementami listwy przysufitowej. Wyjaśniamy jak to zrobić w czterech poniższych krokach:

 1. Wypełnij szczeliny między listwą a sufitem, używając Pattex One For All Błyskawiczna przyczepność lub uniwersalnego kleju uszczelniającego Pattex One For All Crystal. Rozprowadź klej wzdłuż szczeliny i wygładź. Usuń nadmiar, pozostaw do wyschnięcia i pomaluj listwę.
 2. Wypełnij szczeliny między kawałkami listwy przysufitowej lub pęknięcia w listwie za pomocą kleju do wypełniania szczelin. Usuń nadmiar i pozostaw materiał do wyschnięcia. W razie potrzeby pokryj nałożony materiał odpowiednią szpachlą. Użyj papieru ściernego, aby wyrównać powierzchnię, a następnie pomaluj zmiany.
 3. Jeśli listwa przysufitowa jest poplamiona i ma wiele wad, rozważ jej pomalowanie. Farba może lepiej ukryć niedoskonałości formowania korony niż błyszczące wykończenia.
 4. Wymiana listwy może być najlepszym rozwiązaniem, jeśli listwa przysufitowa jest mocno zniszczona lub została przycięta za krótko.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować