Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Nasz sposób na szczelne rury

Pasta hydrauliczna – poznaj fakty o skutecznych uszczelnieniach

Pasta hydrauliczna – poznaj fakty o skutecznych uszczelnieniach

Sukces idealnie uszczelnionych rur leży w wysokiej jakości paście hydraulicznej, która chroni przed wodą i trwale zapobiega zalaniom. Przeczytaj nasz krótki poradnik, by wybrać odpowiedni klej do swojego projektu!

W tym artykule:

Pasta hydrauliczna – najważniejsze informacje

Pasta hydrauliczna, nazywana również uszczelniaczem hydraulicznym, to popularny wodoodporny klej, który znajduje zastosowanie w wielu pracach i naprawach w domu. Jest on przezroczysty po wyschnięciu, nie spływa podczas aplikacji, a utworzone dzięki niemu wiązanie jest wodoszczelne. Klej hydrauliczny będzie odpowiedni do zastosowań w instalacjach o dużej wilgotności, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Klej hydrauliczny – jak używać?

Bezpieczeństwo przede wszystkim: Stosuj rękawice ochronne, by zabezpieczyć dłonie. Ponadto upewnij się, że Twoje miejsce pracy jest dobrze wentylowane – w tym celu świetnie sprawdzi się standardowy łazienkowy wentylator.

  1. Oczyść. Dokładnie oczyść i osusz klejone elementy. Jeśli ich powierzchnia jest bardzo śliska, dobrym pomysłem będzie przeszlifowanie jej papierem ściernym o dużej ziarnistości.
  2. Dopasuj. Przymierz elementy do siebie zanim nałożysz klej.
  3. Zerknij na wskazówki. Przeczytaj instrukcję aplikacji produktu na opakowaniu.
  4. Zaaplikuj. Otwórz pastę hydrauliczną i nałóż ją na obie powierzchnie elementów, które chcesz skleić. Pozostaw na 5 minut.
  5. Mocno ściśnij elementy, w razie potrzeby używając zacisków.
  6. Odczekaj. Czas utwardzania może się różnić w zależności od temperatury, wilgotności i ilości użytego kleju hydraulicznego. Do pełnego utwardzenia pasty może być potrzebne ok. 24 godziny.

Sprzątanie: Wszystkie wykorzystane narzędzia od razu umyj ciepłą wodą z mydłem, a pozostałości kleju zetrzyj ręcznikiem papierowym lub jednorazową ścierką.

Usuwanie nadmiaru kleju: Zdarza się, że pasta hydrauliczna podczas nakładania dostanie się na niepożądaną powierzchnię. W takim wypadku możesz łatwo ją usunąć, postępując zgodnie z naszą wskazówką. Zanim klej zwiąże, po prostu zetrzyj go przy pomocy wody z mydłem lub acetonu oraz czystej ściereczki. Natomiast po utwardzeniu możesz delikatnie zdrapać go ostrym nożem.

Dlaczego należy stosować uszczelniacz hydrauliczny na mokro?

Uszkodzenia spowodowane przez wodę z nieszczelnych rur lub instalacji mogą kosztować dużo pieniędzy, a przede wszystkim nerwów. Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego produktu. Wybierz pastę hydrauliczną opracowaną z myślą o warunkach wysokiej wilgotności, z jakimi masz do czynienia podczas napraw instalacji wodnych. Uszczelniacz powinien mieć niecieknącą, przezroczystą formułę, która tworzy trwałe wiązanie – dzięki temu zapewni Ci spokój, że rury są dobrze zabezpieczone. Jeśli chcesz wykorzystać klej hydrauliczny do zastosowań zewnętrznych, upewnij się, że jest odporny także na niskie temperatury.

Nadal nie wiesz, jaki klej hydrauliczny na mokro będzie odpowiedni? Wybierz wszechstronny produkt kompatybilny z różnorodnymi materiałami – aluminium, cegłą, ceramiką, włóknem szklanym i nie tylko. Dzięki temu, wykorzystasz go do wielu samodzielnych napraw w domu i poza nim.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować