Skip to Content
7 minut do końca artykułu
Klej do butów – niezawodna pomoc

Wiedza to podstawa: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kleju do butów

Zamszowe brązowe botki stoją na podłodze. Obok leży duża skórzana torba w ciemnobrązowym kolorze.

Zepsuty but? Daj mu drugie życie! Ten przewodnik dotyczący używania kleju do butów poprowadzi Cię przez naprawę zepsutego lub podartego obuwia.

W tym artykule:

Naprawa obuwia przy pomocy odpowiedniego kleju do butów

Nawet najlepszy but czasami pęka, niszczy się lub rozdziera. Co robisz w takiej sytuacji? Zabierasz go do szewca lub punktu kaletniczego, czy sam starasz się go naprawić? Obecnie dostępne są świetne rozwiązania, które pomogą Ci zrobić to samodzielnie. Dzięki odpowiedniemu klejowi szewskiemu do butów możesz na własną rękę uszczelnić wszelkie rozdarcia i pęknięcia w każdym rodzaju swojego ulubionego obuwia.

Wymagane materiały

Produkt wysokiej jakości, taki jak Pattex Klej do butów, sprawdza się świetnie przy każdym rodzaju obuwia, ponieważ jego elastyczna formuła wiąże różne materiały. W rzeczywistości jest to klej wybierany przez wiele warsztatów naprawczych. W dodatku, ponieważ wiąże, uszczelnia i naprawia, oszczędza czas i pieniądze. Dzięki niemu uzyskanie doskonałych rezultatów zajmuje zaledwie chwilę.

Dłonie mocno ściskają przód skórzanych botków od góry i od dołu.
Przyklejając podeszwę upewnij się, że łączone części ściśle do siebie przylegają. Tylko wtedy klej do butów będzie skuteczny

Wskazówki od ekspertów

Klej do podeszwy buta i innych poważniejszych zepsuć – instrukcja naprawy krok po kroku

Zdecydowałeś się zrobić to sam? Doskonale! Zobaczysz, że klejenie butów może być łatwe i szybkie. Niezależnie od tego, z czego wykonane są Twoje buty, wysokiej jakości klej do butów z pewnością będzie dla Ciebie odpowiedni. Co zrobić, aby się dobrze przygotować?

Upewnij się, że pracujesz na czystej powierzchni, bez tłuszczu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Najlepiej jest, gdy dokonujesz naprawy w temperaturze pokojowej. Unikaj ekstremalnych temperatur poniżej -15°C lub powyżej 40°C. Aby uzyskać najlepsze wyniki, gładkie powierzchnie, takie jak twardy plastik lub metal powszechnie spotykane np. w skórzanych traperach, należy lekko zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym.

Gdy wszystko gotowe - możesz przystąpić do klejenia butów: 

  1. Zdejmij zatyczkę z górnej części tuby przed jej naciśnięciem.
  2. Nałóż cienką warstwę kleju do naprawy obuwia na jedną powierzchnię. Na przykład, jeśli chcesz przykleić odstającą, ruchomą część buta, nałóż klej do podeszw butów na dolną połowę buta.
  3. Ściśnij obie części razem. Pamiętaj, aby zrobić to niezwłocznie po nałożeniu kleju do butów, aby uzyskać maksymalny efekt. Upewnij się, że sklejone boki mocno do siebie przylegają - użyj gumek, taśmy lub zacisków.
  4. Daj czas na wyschnięcie. Po upewnieniu się, że powierzchnie łączą się, pozostaw buty w spokoju na 24 do 48 godzin. Jeśli masz do czynienia z niższą temperaturą lub niższą wilgotnością, ten proces trwa nieco dłużej. 

Gdy wiązanie będzie gotowe, możesz mieć pewność, że prawie nic go nie pokona. Większość klejów do obuwia jest odporna na wysokie i niskie temperatury. Wybierz najlepszy klej do butów, który jest również odporny na wodę i uderzenia, dzięki czemu jest praktycznie niezniszczalny.

Osoba prezentuje na dłoni naprawione skórzane botki.
Przezroczysty klej do butów może sprawić, że Twoje stare botki będą wyglądały jak nowe

Naprawa drobnych pęknięć obuwia przy użyciu kleju do butów

Czasami buty nie są całkowicie rozdarte, jedynie pęknięte między poszczególnymi elementami. W takim przypadku procedura klejenia jest nieco inna.

  1. Potrzebujesz użyć grubszej niż zwykle warstwy poliuretanowego kleju do butów - do około 0,5 cm.
  2. Zaciśnij elementy razem i upewnij się, że utrzymają się mocno przez 1 do 3 godzin. Staraj się unikać dotykania ich, poruszania lub przesuwania klejonej powierzchni.
  3. Po około 24 godzinach osiągniesz 70% pełnej przyczepności, a pozostałą po 36 godzinach.

Pytania dotyczące kleju do butów

  • Martwisz się, że klej narobi mnóstwo bałaganu? Niepotrzebnie. Wiele klejów w tym - klej do butów Pattex Shoe Glue zapewniają zarówno czystą pracę, jak i czas schnięcia. Nikt nigdy się nie dowie, że naprawiałeś buty!
  • Czy klej do butów Pattex jest skuteczny? Absolutnie! Idealnie nadaje się do różnego rodzaju wiązań, nawet takich, w których problemem jest ciągłe zginanie. Bez względu na to, w jakiej pozycji znajdują się Twoje stopy, elastyczny klej do butów Pattex Shoe Glue będzie trzymał wiązanie na swoim miejscu.
  • Czy klej do butów działa przy złej pogodzie, w niestabilnym otoczeniu lub w złych warunkach? Tak, tak oraz… tak! Dobre wiązanie kleju do butów zapewnia doskonałą odporność na wibracje, wstrząsy i uderzenia, a także wilgoć i ekstremalne temperatury.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować