Skip to Content
5 minut do końca artykułu
Usuwanie żywicy epoksydowej rozpuszczalnikiem

Dowiedz się, jak szybko i bezpiecznie usunąć żywicę epoksydową

Dowiedz się, jak szybko i bezpiecznie usunąć żywicę epoksydową

Nie masz pewności, jak usunąć klej epoksydowy bez uszkodzenia powierzchni? Usuwanie stwardniałej żywicy epoksydowej nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wykonać odpowiednie kroki!

W tym artykule:

Czyszczenie żywicy epoksydowej – kiedy jest potrzebne?

Jeśli chodzi o produkty najbardziej przydatne dla majsterkowiczów, wysoko na liście znajduje się żywica epoksydowa. Ten poręczny mały klej może być stosowany na różnych materiałach, takich jak beton, plastik i drewno; czy to do napraw, renowacji czy też instalacji.

Wymagane materiały

 

Ale dlaczego miałbyś usuwać żywicę epoksydową? W rzeczywistości istnieje sporo przypadków, które wymagają usunięcia utwardzonej żywicy epoksydowej. Za każdym razem, gdy oddzielasz materiały, które są przyklejone do innej powierzchni, mogą pozostać na nich resztki żywicy epoksydowej. Ponadto, niektóre żywice epoksydowe niższej jakości mogą z czasem utracić swoją integralność, co oznacza, że konieczne będzie usunięcie utwardzonej żywicy epoksydowej i zastąpienie jej świeżym produktem.

Wskazówki od ekspertów

Jakie narzędzia są niezbędne do czyszczenia żywicy epoksydowej?

Lista narzędzi do usuwania żywicy epoksydowej jest krótka i prosta. Wszystko zależy od tego, czy żywica epoksydowa się utwardzi, czy nie.

Do utwardzonej żywicy epoksydowej potrzebne będą:

 • Miękka, czysta i sucha ściereczka
 • Denaturat, rozcieńczalnik do farb lub środek do usuwania kleju
 • Dobrze wentylowane miejsce pracy


W przypadku nieutwardzonej żywicy epoksydowej potrzebne będą:

 • Rękawiczki
 • Miękka, czysta i sucha ściereczka
 • Alkohol izopropylowy lub aceton


Co jeszcze może okazać się pomocne podczas usuwania utwardzonej lub nieutwardzonej żywicy epoksydowej? Taki zestaw obejmują nóż lub skrobak, skórzane lub gumowe rękawice chroniące skórę, naczynie lub garnek do usuwania żywicy epoksydowej oraz okulary ochronne na oczy.

Jak bezpiecznie i skutecznie usunąć żywicę epoksydową?

Usuwanie niechcianej żywicy epoksydowej to prosta praca. Kluczem jest powolne działanie, trzymanie wszystkich potrzebnych narzędzi i produktów w zasięgu ręki oraz zapewnienie dobrej wentylacji miejsca pracy.

Jak usunąć żywicę epoksydową z porowatych materiałów, takich jak drewno lub beton:

 1. Przygotuj preparat. Do tego konkretnego zadania użyj acetonu jako rozpuszczalnika. Rozcieńczalniki do farb i alkohol mogą uszkodzić wykończenie drewna.
 2. Zaaplikuj. Nasącz czystą, miękką ściereczkę acetonem, a następnie delikatnie przetrzyj nią miejsca, z których należy usunąć żywicę epoksydową.
 3. Odczekaj. Drewno lub beton zacznie wtedy nasiąkać acetonem, a żywica epoksydowa rozluźni się.
 4. Użyj narzędzi. Za pomocą noża lub narzędzia do skrobania, delikatnie i powoli zeskrob żywicę epoksydową, uważając, aby nie uszkodzić powierzchni drewna lub betonu.
 5. Bądź cierpliwy. Aceton sam odparuje, więc nie ma potrzeby martwić się o mokre miejsca.

Jak usunąć żywicę epoksydową z nieporowatych twardych powierzchni, takich jak metal:

 1. Przygotuj preparat. Produkt, którego będziesz potrzebować, to chemiczny środek do usuwania kleju, ponieważ te twarde powierzchnie nie wchłaniają substancji podobnych do acetonu.
 2. Zadbaj o bezpieczeństwo. Podczas stosowania rozpuszczalnika pamiętaj o noszeniu maski, okularów ochronnych i rękawic . Pomieszczenie musi być dobrze wentylowane.
 3. Dopasuj sposób aplikacji. Zazwyczaj środki do usuwania kleju są rozpylane lub dozowane za pomocą szmatki.
 4. Użyj narzędzi. Usuń żywicę epoksydową za pomocą skrobaka.

Usuń żywicę epoksydową i zacznij od nowa z Pattex!

Po usunięciu utwardzonej lub nieutwardzonej żywicy epoksydowej nadszedł czas, aby przejść do projektu DIY. Tutaj sprawdzi się najlepiej wysokiej jakości dwuskładnikowa żywica epoksydowa, która zapewni prawidłowe wykonanie zadania. Sprawdź Pattex Repair Express klej, który w ciągu zaledwie kilku minut tworzy mocne, w pełni utwardzone wiązanie o wysokiej wytrzymałości. Ten produkt nie kurczy się i jest idealny do wypełniania i klejenia szczelin, a jednocześnie jest wodoodporny.

Pattex zapewnia również ochronę w przypadku napraw pionowych, gdzie tradycyjne żywice epoksydowe mogą kapać. Masa epoksydowa Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min została specjalnie opracowana tak, aby nie kapała, oszczędzając czas czyszczenia, jednocześnie zapewniając powierzchnię, którą można nadal wiercić lub szlifować. Z tymi produktami Twój projekt DIY może nie potrzebować czyszczenia z żywicy epoksydowej, jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, doskonale wiesz jak sobie z tym poradzić. Powodzenia!

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować