Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Super moc kleju błyskawicznego

Niezawodny klej cyjanoakrylowy – co musisz o nim wiedzieć?

Niezawodny klej cyjanoakrylowy –  co musisz o nim wiedzieć?

Upuściłeś ulubiony kubek albo cenną, porcelanową pamiątkę? Nic się nie martw – wypadki się zdarzają! Klej cyjanoakrylowy jest przeznaczony właśnie na takie sytuacje. To super mocny, błyskawiczny klej, dzięki któremu w prosty sposób naprawisz prawie każdy przedmiot.

W tym artykule:

Co to jest klej cyjanoakrylowy?

Klej cyjanoakrylowy to rodzaj szybkowiążącego, wytrzymałego kleju błyskawicznego, który został zaprojektowany z myślą o łączeniu niemal wszystkich materiałów. Ten rodzaj super mocnego kleju, znany również jako “super glue”, ceni się przede wszystkim ze względu na jego wysoką odporność na działanie temperatury oraz wilgoci. Powszechnie używa się go do klejenia kamienia, metalu, drewna, plastiku, szkła, ceramiki, papieru i innych materiałów.

Kleje błyskawiczne Pattex są dostępne w wersjach z różnymi, specjalistycznymi aplikatorami, które umożliwiają łatwe nakładanie nawet w wyjątkowo trudnych przypadkach. Przykładowo, Pattex S.O.S. Super Klej z pędzelkiem zapewnia czyste i dokładne nakładanie wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja – na przykład w modelarstwie czy przy naprawianiu biżuterii. Dzięki temu, że klej błyskawiczny znajduje się w wygodnej buteleczce, nie trzeba obawiać się o jego rozlanie.

Wymagane materiały

You need to accept cookies to play this video

Kleje cyjanoakrylowe są dostępne zarówno w formie płynu, jak i żelu. Płynne kleje łatwiej docierają w głąb szczelin i pęknięć, a także schną zwykle szybciej od żeli. Z kolei żele tworzą bardziej elastyczne wiązania, a ich gęstość oznacza mniejsze kapanie i większą kontrolę podczas aplikacji. To szczególnie ważne w przypadku projektów wymagających większej precyzji albo nakładania kleju na pionowe powierzchnie. Pattex oferuje szeroką gamę super mocnych klejów zarówno w formie płynnej, jak i żelowej – dostosowanych do różnych zastosowań.

Kobieta nakłada klej cyjanoakrylowy na uszkodzony fragment wazonu w kształcie kaktusa.
Do naprawy ceramicznych bibelotów wybierz klej cyjanoakrylowy w opakowaniu, które ułatwia aplikację

Kto wynalazł klej błyskawiczny?

Klej typu „super glue” został wynaleziony w 1942 roku przez doktora Harry’ego Coovera. W czasie wojny był on częścią zespołu badawczego pracującego nad opracowywaniem przezroczystych tworzyw sztucznych, przeznaczonych do stosowania w precyzyjnych przyrządach celowniczych. Nieumyślnie odkryli oni związek chemiczny o niezwykłej lepkości, jednak początkowo nie widzieli dla niego zastosowania w swoich badaniach.

Potencjał cyjanoakrylu w produkcji kleju Coover dostrzegł po pewnym czasie. Super mocny klej błyskawiczny trafił do produkcji i sprzedaży komercyjnej dopiero w 1958 roku. Szybko zyskał popularność jako przydatny i wszechstronny klej do użytku domowego.

Jak mocny jest klej cyjanoakrylowy?

Klej błyskawiczny typu „super glue” słynie z wyjątkowo silnego wiązania. Za sprawą niezwykłych właściwości kleju cyjanoakrylowego, powstałe dzięki niemu połączenia są niemal niezniszczalne. Co więcej, wiązanie jest nie tylko super mocne, ale też bardzo elastyczne – jak w przypadku Pattex S.O.S. Super Klej Power Żel, który doskonale znosi wstrząsy i naprężenia.

Jak szybko wiąże klej cyjanoakrylowy?

Wysokiej jakości, szybkoschnący klej cyjanoakrylowy, taki jak Pattex S.O.S. Super Klej Standard, wysycha i wstępnie utwardza się już w ciągu 5 do 30 sekund. Dla uzyskania pełnej siły klejenia nie należy obciążać łączenia przez kolejne 10 minut. Klej będzie w pełni utwardzony w ciągu 24 godzin.

Wskazówki od ekspertów

Klej cyjanoakrylowy do metalu

Klej cyjanoakrylowy to doskonały wybór do klejenia metalu z metalem lub innymi materiałami. Jak go stosować, aby uzyskać mocne i trwałe wiązanie? Przede wszystkim, zanim nałożysz klej upewnij się, że obie klejone powierzchnie są czyste. Dodatkowo, aby precyzyjnie i dokładnie połączyć ze sobą metalowe elementy, warto na czas wiązania użyć ścisku. 

Do sklejania elementów metalowych doskonale sprawdzi się każdy z błyskawicznych klejów marki Pattex, a gdy w trakcie pracy skleisz sobie palce albo konieczne będzie usunięcie pozostałości kleju z jakiejś powierzchni, użyj Pattex S.O.S. Rozpuszczalnik. Możesz wykorzystać go również w innych sytuacjach, takich jak usuwanie lepkich naklejek, tuszu czy trwałych plam po markerze.

Kobieta w fioletowej bluzie łączy ze sobą części uszkodzonego wazonu w kształcie kaktusa.
Przed klejeniem upewnij się, że elementy do siebie pasują.Dobry klej cyjanoakrylowy wiąże już w ciągu kilku sekund

Klej cyjanoakrylowy do plastiku

Pracujesz z plastikiem? Powierzchnie z tworzyw sztucznych bez problemu skleisz przy pomocy kleju typu “super glue”. Klej błyskawiczny Pattex S.O.S. Super Klej do plastiku jest przeznaczony do naprawy i łączenia materiałów takich jak pleksi, poliwęglan, polistyren, polichlorek winylu (PVC), a nawet PP i PE. Jest to dwuskładnikowy klej cyjanoakrylowy z aktywatorem, który szybko się wiąże bez zaciskania i zapewnia wytrzymałość już po jednej kropli.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować