Skip to Content
7 minut do końca artykułu
Łatwe klejenie metalu

Klej do metalu: wszystko, co musisz wiedzieć

Łączenie stalowych elementów może być niezwykle proste, jeśli sięgniesz po solidny klej do metalu

Metal to materiał, którego scalanie wymaga odpowiedniego przygotowania i dobrze dobranego kleju do metalu. Dowiedz się jak poradzić sobie z tego typu zadaniem.

W tym artykule:

Klej do metalu - drobne naprawy

Do drobnych napraw wymagających klejenia elementów metalowych najlepiej sprawdzą się kleje błyskawiczne. Te wysokowydajne kleje przemysłowe, doskonale nadają się do prawie wszystkich domowych napraw. Większość dobrze łączy się z metalem, a także tkaninami, drewnem i tworzywami sztucznymi, dzięki czemu są odpowiednie do łączenia lub naprawy części samochodowych, ozdób, drobnego sprzętu AGD i wielu innych przedmiotów codziennego użytku.

Wymagane materiały
Mężczyzna przytrzymuje dłońmi uszkodzony błotnik w rowerze.
Warto mieć pod ręką klej do metalu na wypadek, gdyby konieczne okazały się drobne naprawy np. roweru

W większości codziennych sytuacji i prostych projektów typu „zrób to sam” dobrym rozwiązaniem do klejenia elementów metalowych będzie wybór kleju Pattex S.O.S. Super Klej Uniwersalny. Jest bezbarwny, wodoodporny i łatwy w aplikacji.

Do napraw elementów narażonych na zginanie najlepiej sprawdzi się błyskawiczny klej Pattex S.O.S. Super Klej Power Żel. Jego konsystencja sprawia, że nie kapie, jest super elastyczny i łatwy w dozowaniu.

Nakładanie kleju na metal może być czasem kłopotliwe bez odpowiednich narzędzi. Aby ułatwić sobie pracę, wybierz Pattex S.O.S. Super Klej z pędzelkiem. Produkt ten posiada pędzelek, który zapewnia łatwą, czystą i precyzyjną aplikację. Doskonale sprawdzi się w drobnych naprawach, w modelarstwie, pracach dekoracyjnych i wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest precyzyjna aplikacja kleju.

Klej do metalu - klejenie i uszczelnianie dużych powierzchni

W przypadku prac z dużymi elementami i powierzchniami doskonałym wyborem będzie zastosowanie polimerowego kleju montażowego. Zastosowanie tego typu uniwersalnego spoiwa, które nadaje się również do klejenia metalu, jest często wygodną alternatywą dla spawania. 

Pattex One For All Express to wysokiej jakości klej budowlany, przeznaczony do wszelkiego rodzaju materiałów i powierzchni, w każdych warunkach, w tym do materiałów metalowych. Klei i uszczelnia elementy wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, wykonane z materiałów chłonnych i niechłonnych, zapewniając trwałe połączenie po już po 20 minutach. 

Wiązania tego mocnego kleju są wodoodporne i odporne na promieniowanie UV oraz nie kruszą się. Działa na metal w szerokim zakresie temperatur, co czyni go najmocniejszym klejem do metalu do użytku na zewnątrz. 

Po utwardzeniu zyskuje odporność na ciepło i wilgoć, można go również piaskować, bejcować i malować. Dzięki temu świetnie nadaje się do wielu prac w domu, w tym do naprawy podłóg lub stolarki, takiej jak szafki lub stoły.

Mężczyzna używa kostki z papierem ściernym, aby zmatowić powierzchnię metalowej listwy.
Przygotuj metalową powierzchnię do klejenia przed nałożeniem kleju do metalu. Dzięki temu wiązanie będzie silniejsze

Scalanie powierzchni za pomocą kleju do metalu: instrukcja krok po kroku

  1. Przygotowanie prac. Prace wykonuj w suchych warunkach, przy temperaturze powietrza i podłoża od +5°C do +40°C. W innych warunkach powinieneś uwzględnić krótszy lub dłuższy czas twardnienia materiału. Klej możesz aplikować na wilgotne powierzchnie, natomiast spajane elementy nie powinny być narażone na stałe działanie wody.
  2. Oczyść powierzchnie. Powierzchnie powinny być czyste i suche. Usuń kurz, pył, brud, wosk, olej lub smar, zalegającą wodę i inne substancje obniżające przyczepność kleju. Jeżeli podłoże posiada nierówności, wyrównaj je oraz ewentualnie zabezpiecz taśmą papierową powierzchnie przylegające.
  3. Nałóż klej do metalu. Przed rozpoczęciem klejenia obetnij końcówkę kartusza i nakręć odciętą pod kątem nakrętkę, a następnie umieść kartusz w pistolecie. Klej nanoś na podłoże, przyklejając materiał liniowo lub punktowo. W przypadku powierzchni szerokich, klej najlepiej nanoś „faliście”, w celu zwiększenia wstępnej przyczepności. 
  4. Połącz kawałki i wyczyść zabrudzenia. Mocno dociśnij do siebie klejone powierzchnie. Świeże zabrudzenia natychmiast po zastosowaniu oczyść za pomocą suchej ściereczki, a następnie przetrzyj acetonem lub benzyną lakową. Utwardzony materiał da się usunąć tylko mechanicznie.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować