Skip to Content
7 minut do końca artykułu
Klej poliuretanowy – mocny zawodnik!

Do czego można używać klejów poliuretanowych?

 Do czego można używać klejów poliuretanowych?

Kleje poliuretanowe mogą tworzyć silne wiązania między dwoma całkowicie różnymi materiałami. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz skleić parkiet czy wypełnić szczeliny, klej poliuretanowy sprawdzi się do wszystkich tych zadań i nie tylko. Zapewni mocne połączenia, ale posiada też inne szczególne właściwości.

W tym artykule:

Kleje poliuretanowe i ich właściwości

Kleje poliuretanowe to kleje na bazie polimeru zwanego poliuretanem. Te specjalne kleje są często używane przez rzemieślników, ale można je również stosować w projektach DIY.

Kleje poliuretanowe mają specjalne właściwości. Są wodoodporne, niewrażliwe na wysokie temperatury i szybko się utwardzają. Nie można wpływać na ich strukturę, gdy są już zwarte, jednak można je obrabiać narzędziami, podobnie jak drewno.

Kleje poliuretanowe dostępne są w dwóch różnych odmianach – jako kleje jedno- lub dwuskładnikowe:

  • Jednoskładnikowe kleje poliuretanowe tworzą silne wiązania. Utwardzają się pod wpływem wilgoci i są używane np. do klejenia parkietów.
  • Dwuskładnikowe kleje poliuretanowe składają się z żywicy i utwardzacza. Kleje te nie tylko łączą drewno, kamienie czy tworzywa sztuczne, ale mogą również wygładzać wszelkie nierówności i służyć do wypełniania ubytków. 

Poliuretan znajduje zastosowanie w różnego rodzaju klejach, na przykład:

  • Pianka poliuretanowa – pęczniejąca pianka, która nadaje się do izolowania i uszczelniania np. ram okiennych lub skrzynek do rolet. Może również tworzyć wiązania z różnymi materiałami.
  • Pasta poliuretanowa – mocny, wodoodporny klej poliuretanowy do drewna, który można stosować do przyklejania desek lub do mocowania elementów drewnianych i innych materiałów.
  • Poliuretanowy klej montażowy – ten profesjonalny klej ma wysoką siłę klejenia i może być używany do mocowania przedmiotów zarówno do powierzchni metalowych, jak i plastikowych.

Jak skleić i wypełnić szczeliny klejami poliuretanowymi

Klej poliuretanowy sprawdza się do klejenia oraz wypełniania szczelin i pęknięć. Możesz użyć tego specjalistycznego kleju do wypełnienia otworów na kołki w drewnianych deskach lub do mocowania części – na przykład do przymocowania nóg do stołu w ogrodzie. Aby to zrobić, potrzebujesz dwuskładnikowej żywicy poliuretanowej. Zawsze sprawdzaj instrukcję dostępną na opakowaniu, aby upewnić się, że będziesz pracować z klejem odpowiednim dla swojego projektu.

Zanim zabierzesz się do pracy przygotuj materiały. Będziesz potrzebować:

  • kleju poliuretanowego,
  • dużej plastikowej miski i kilku drewnianych prętów,
  • szpatułki,
  • zacisku.

 

Poniższe instrukcje opisują sposób klejenia i wypełniania ubytków klejem poliuretanowym. Ilości i czasy utwardzania będą się różnić w zależności od kleju, dlatego przed rozpoczęciem prac zapoznaj się z opisem produktu.

  1. Przygotuj powierzchnie. Powinny być oczyszczone z kurzu i tłuszczu, dobrze je wysusz.
  2. Załóż rękawiczki, aby chronić skórę.
  3. Przygotuj składniki kleju. Nałóż dwie linie żywicy o długości co najmniej trzech centymetrów i równie długą linię utwardzacza do miski. Linie powinny mieć jednakową długość i grubość.
  4. Wymieszaj klej. Wymieszaj dokładnie dwie linie drewnianym prętem, aż utworzy się jednorodna pasta.
  5. Wypełnij otwór lub szczelinę. Gotowy klej poliuretanowy wciśnij szpachelką w szczelinę. Po stwardnieniu możesz w razie potrzeby pracować dalej.
  6. Sklej dwie części razem. Aby połączyć drewno z innym materiałem, nałóż cienką warstwę kleju poliuretanowego na obie powierzchnie. Ściśnij i przytrzymaj części razem przez około trzy godziny, np. za pomocą zacisku lub innego ciężkiego przedmiotu. Po 24 godzinach klej osiągnie swoją ostateczną wytrzymałość.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować