Skip to Content
8 minut do końca artykułu
Więcej niż klej do podłogi

Klej do winylu: idealny do podłóg i nie tylko

Klej do winylu: idealny do podłóg i nie tylko

Nie tylko układanie paneli podłogowych wymaga zastosowania odpowiedniego kleju do winylu. Będziesz go potrzebować również do naprawy innych elementów z tworzyw sztucznych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak dobrać i stosować odpowiedni klej do tego typu materiału!

W tym artykule:

Klej do winylu - podstawowe informacje

Polichlorek winylu (PCW) to bardzo popularne tworzywo sztuczne, które wykorzystywane jest do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku. PCW jest tani w produkcji, względnie wytrzymały i nie przewodzi prądu elektrycznego. Posiada doskonałe właściwości mechaniczne, co czyni go odpornym m.in. na działanie warunków atmosferycznych. Ma właściwości samogasnące, łatwo poddaje jest obróbce mechanicznej, nie ulega rozciąganiu pod wpływem wysokich temperatur i cechuje się wysoką wytrzymałością zmęczeniową.

Scalanie elementów winylowych, w tym płytek i paneli podłogowych, wymaga użycia kleju do winylu, który odpowiada na właściwości tego materiału.

PCW występuję w wersji miękkiej i utwardzonej, dlatego wybierając klej do winylu należy każdorazowo zapoznać się z instrukcją producenta, która szczegółowo wskaże, czy dane spoiwo jest odpowiednie do Twojego rodzaju prac. 

Wymagane materiały

Który klej do winylu jest odpowiedni dla Twojego projektu?

Liczba dostępnych klejów do paneli winylowych jest coraz większa ze względu na rosnącą popularność tego typu wykończenia podłogowego. Wybierając klej do podłóg winylowych czy klej do paneli winylowych na ścianę, musisz wziąć pod uwagę elastyczność tego materiału. Jest to właściwość wymagająca kleju, który tworzy elastyczny szew. 

Ponadto, dobierając klej należy wziąć pod uwagę to do jakiego podłoża będą klejone panele. Często klej, który łączy winyl z drewnem, może nie wiązać go z betonem, a nawet innymi kawałkami winylu.

Jeżeli szukasz kleju do płytek winylowych sięgnij po klej kontaktowy Pattex Universal Classic. Nadaje się on doskonale do układania odpowiednich płytek z tworzyw sztucznych i okładzin ściennych różnego typu, w tym z twardego PCW.

Do klejenia dekoracyjnych płyt winylowych z drewnem możesz wybrać bezbarwny, łatwy w użyciu klej kontaktowy Pattex Butapren. Spoina tego kleju jest elastyczna i wodoodporna.

Jeżeli natomiast masz do sklejenia drobne elementy Z PCW sięgnij po błyskawiczny klej Pattex S.O.S. Super Klej do plastiku. Ten szybkoschnący, łatwy w użyciu klej do winylu i wielu innych rodzajów tworzyw sztucznych, sprawdzi się nawet w przypadku napraw wymagających wyjątkowej precyzji.

Jak nakładać klej do winylu - nasze wskazówki

1. Przygotuj się do pracy. Upewnij się, że Twoje miejsce pracy jest czyste, a pomieszczenie, w którym przebywasz dobrze wentylowane. Przed rozpoczęciem klejenia załóż rękawiczki ochronne, aby uniknąć podrażnienia skóry. 

2. Przygotuj powierzchnie. Klejone powierzchnie powinny być suche i wolne od zanieczyszczeń. Chcąc poprawić przyczepność gładkich powierzchni, przed klejeniem potraktuj je papierem ściernym. Dobrze, jeśli wstępnie dopasujesz wszystkie części, które chcesz połączyć.

3. Aplikacja kleju. Nałóż klej z uwzględnieniem typu prac, jakie wykonujesz:

Klejenie na mokro - zaaplikuj klej do winylu równomiernie na obie powierzchnie i dociśnij je do siebie, aż stwardnieją. Klejone elementy można przesuwać, gdy klej jest jeszcze mokry. Zetrzyj nadmiar kleju przed stwardnieniem.

Małe ubytki i rozdarcia - nałóż klej do winylu na krawędzie uszkodzonych obszarów. Dociśnij krawędzie do siebie i zabezpiecz je taśmą maskującą, aż połączenie będzie solidne.

Duże ubytki i rozdarcia - umieść łatę z odpowiedniego materiału, takiego jak tkanina lub włókno szklane, pod uszkodzonym obszarem, aby go wzmocnić. Następnie nałóż klej na krawędzie uszkodzonego obszaru. Użyj taśmy maskującej, aby zabezpieczyć naprawę, do czasu aż wiązanie się utwardzi.

Klejenie kontaktowe - nałóż klej do winylu równomiernie na obie powierzchnie i pozostaw do wyschnięcia zgodnie z instrukcjami producenta. Jeśli pracujesz na porowatych powierzchniach, nałóż drugą warstwę i odczekaj aż zwiąże i wyschnie. Przed całkowitym wyschnięciem kleju upewnij się, że wszystkie części, jak np. panele podłogowe, są we właściwej pozycji.

4. Pozostaw do wyschnięcia. Poczekaj na całkowite utwardzenie kleju przed wystawieniem go na działanie wody.

5. Posprzątaj miejsce pracy. Nieutwardzony klej da się usunąć za pomocą acetonu lub zmywacza do paznokci. Utwardzony - można odciąć nożem lub innym ostrym narzędziem.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować