Skip to Content
6 minut do końca artykułu
Krystalicznie czyste wiązania

Klejenie szkła z metalem: jakiego kleju użyć?

Kobieta przykleja metalowy zawias do szklanych drzwiczek.

Klejenie szkła do metalu jest łatwiejsze niż myślisz, jeśli masz odpowiedni klej do tego zadania! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym skleić szkło z metalem, niezależnie od wielkości przedmiotów.

W tym artykule:

Jak skleić szkło z metalem – kleje do drobnych projektów i napraw

Jeśli musisz szybko skleić szklany przedmiot z metalem i nie masz pod ręką specjalnego kleju do szkła, możesz użyć odrobiny super kleju. Super kleje mają płynną konsystencję i niewielką tubkę z aplikatorem, dzięki czemu precyzyjnie skleisz nawet najmniejszy element. Najpierw jednak sprawdź instrukcje producenta, aby upewnić się, że klej jest kompatybilny z Twoimi materiałami. 

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu najlepszych rezultatów, zalecamy użycie kleju zapewniającego najwyższą siłę klejenia – Pattex TOTAL. Jest to bezbarwny i bezzapachowy klej do łączenia szkła z innymi materiałami, w tym z metalem. Można go używać do niemal każdego klejenia  , zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, gdyż jest odporny na działanie promieni UV.

Wymagane materiały
Kobieta mierzy linijką dystans między brzegiem szklanych drzwiczek a mocowaniem metalowego zawiasu.
Klejenie szkła z metalem jest proste, jednak wymaga nieco precyzji

Inny wysokiej jakości produkt, który umożliwia klejenie metalu do szkła, to Pattex Repair Extreme. Jest wodoodporny i elastyczny, dzięki czemu cechuje go wysoka odporność na wstrząsy. Klej ten doskonale wypełnia szczeliny, więc można używać go również jako uszczelniacza. Jest też wyjątkowo odporny na wodę i wilgoć, a zatem doskonale sprawdzi się do klejenia elementów na zewnątrz pomieszczeń.

Jeżeli zależy Ci, aby klejenie szkła z metalem odbyło się szybko, ale wciąż oczekujesz silnego wiązania wypróbuj epoksydowy klej z aplikatorem Pattex Repair Epoxy Mini Universal 5 min. Ten łatwy w użyciu produkt stwarza możliwość szlifowania, polerowania, malowania, wiercenia oraz obrabiania mechanicznego naprawionej powierzchni.

Oto, jak skleić szkło z metalem za pomocą kleju do szkła. Pamiętaj, aby pracować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, chronić miejsce pracy i nosić rękawice ochronne.

  1. Przygotuj klejone powierzchnie. Upewnij się, że wszystkie powierzchnie są całkowicie czyste i suche. Przymierz elementy do siebie, aby upewnić się, że są ściśle dopasowane.
  2. Nałóż klej. Aplikuj niewielką ilość kleju do szkła na jedną z powierzchni – jedna lub dwie małe krople powinny wystarczyć.
  3. Dociśnij powierzchnie do siebie. Upewnij się, że są idealnie dopasowane, tak aby nie było między nimi żadnych przerw. Przytrzymaj części ściśnięte przez maksymalnie 1 minutę.
  4. Poczekaj, aż klej wyschnie. Pozostaw całość do wyschnięcia zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Aby uzyskać najsilniejsze wiązanie, pozostaw na noc.
  5. Posprzątaj po pracy. Gdy tylko skończysz kleić, usuń pozostałości mokrego kleju wilgotną chusteczką. Utwardzony klej można usunąć za pomocą ostrza lub zmiękczyć go acetonem – tu jednak należy uważać, aby nie uszkodzić powierzchni. Po zakończeniu pracy umyj ręce.
Osoba przykłada metalowy zawias do krawędzi szklanych drzwiczek leżących na stole.
Aby skleić szkło z metalem wybierz przezroczysty klej. Dzięki temu efekt będzie estetycznie wyglądać

Czym skleić szkło z metalem – prace montażowe

W przypadku większych projektów związanych z klejeniem szkła z metalem będziesz potrzebować innego kleju i metody aplikacji. Prace montażowe zwykle wymagają specjalistycznego produktu. Uniwersalny klej polimerowy Pattex ONE FOR ALL Crystal będzie doskonałym wyborem do klejenia większych szklanych czy metalowych elementów. Nakłada się go za pomocą pistoletu do uszczelniania, co ułatwia pracę. Ponadto jest on krystalicznie przezroczysty, co jest szczególnie istotne podczas klejenia szkła.

Oto jak skleić szkło do metalem za pomocą Pattex ONE FOR ALL Crystal:

  1. Przygotuj powierzchnie. Metal i szkło muszą być czyste i suche. Umyj je wodą z mydłem, następnie spłucz i osusz. Teraz jest moment na wstępne dopasowanie powierzchni.
  2. Przygotuj klej. Obetnij końcówkę kartusza i nakręć odciętą pod kątem nakrętkę. Kartusz umieść w pistolecie do kartuszy.
  3. Nanieś klej. Klej powinno się nanosić liniami lub punktowo na podłoże lub przyklejany materiał. W przypadku szerokich powierzchni możesz też nanosić klej „faliście”, w celu zwiększenia wstępnej przyczepności. Nie nanoś kleju bezpośrednio przy krawędziach.
  4. Dopasuj elementy. Korekta położenia klejonego materiału jest możliwa tylko poprzez przesunięcie, przez kilka minut od chwili przyklejenia.
  5. Posprzątaj. Świeże zabrudzenia wyczyść natychmiast po zastosowaniu kleju za pomocą suchej ściereczki, a następnie acetonem lub benzyną lakową. Utwardzony materiał można usunąć tylko mechanicznie.

Pochwal się własnymi pracami

Mogą Cię również zainteresować